Vismantuose – liuteronų kapinių šventė

Ernesto VASILIAUSKO nuotr.
Vismantuose (Pakruojo r.) vyko liuteronų (latvių) kapinių šventė.

Trečiąjį liepos sekmadienį Vismantuose (Pakruojo r.) vyko liuteronų (latvių) kapinių šventė.

Ši šventė – šimtametė Vismantų latvių liuteronų tradicija.

Kapinių šventėje dalyvavo kunigas Romas Pukys, susirinko kraštiečiai – Tiltinių, Briškų, Brinkių, Mekų, Bitaičių ir kitų giminių atstovai iš Aukštelkų, Radviliškio, Joniškio, Kupiškio, Kauno, Elėjos (Latvija) ir kt.

Kęstutis Pulokas, buvęs Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios mėnraščio „Lietuvos evangelikų kelias“ redaktorius, sako, kad kapinių šventė – bendrystės pamaldos kapinėse, kuriose prisimenami čia palaidoti mirusieji ir susitinkama su gyvaisiais.

Ši diena ypatinga ir dėl to, kad susitinka po Lietuvą ir pasaulį pasklidę buvę kaimynai, jų palikuonys, giminaičiai.

Kapinių šventė vyksta kartą per metus, konkrečiose kapinėse tą pačią nustatytą dieną: pavyzdžiui, pirmą rugpjūčio sekmadienį (nebent dėl kokios priežasties data iš anksto pakoreguojama).

Pasak K. Puloko, tik kai kuriose mažesnėse kapinėse kapinių šventės surengiamos ne kiekvienais metais, bet tai labiau – išimtis.

Daugelyje parapijų yra kelios kapinės, tad kiekvienose atskirai ir kapinių šventės rengiamos. Mažesnėse parapijose paprastai tą sekmadienį, kai rengiama kapų šventė, pamaldų bažnyčioje nebūna.

Muzikinė dalis priklauso nuo konkrečios parapijos galimybių: į kapines atsigabenami elektriniai vargonėliai, o stipresnės parapijos turi savo dūdų orkestrus, tik dabar jie gerokai sumažėję.

Mažesnėse kapinėse žmonės gieda ir be jokių instrumentų.

Kapinių švenčių kasmet po truputėlį daugėja – yra atvejų, kai sutvarkomos senos kapinės ir jose atnaujinama tradicija.