
Naujausios
MUMS RAŠO
Pakruojiečiams – respublikinės parodos apdovanojimai
Spalio 28 dieną Rokiškyje, Ilzenbergo dvare, vyko XIX respublikinės medžio drožėjų darbų parodos Liongino Šepkaus (1907 – 1985) premijai laimėti uždarymas ir laureatų apdovanojimas.
Lietuvių kryždirbystė – viena unikaliausių liaudies meno šakų, o Lionginas Šepka – garsiausias XX amžiaus dievdirbys, gyvenęs ir kūręs Rokiškio krašte. Jo kūryba unikali, stulbinanti savo sudėtinga struktūra, originaliomis plastinėmis formomis. Pradėjęs kurti tik apie 50- uosius savo gyvenimo metus sukūrė apie 1500 medinių skulptūrų, daugiausiai religine tematika.
Siekiant populiarinti drožybos tradicijas, nuo 1994-ųjų Rokiškio savivaldybė ir Rokiškio krašto muziejus organizuoja medžio drožėjų darbų konkursines parodas Lionginui Šepkai atminti. Tai paroda, kurioje savo darbus vienoje vietoje eksponuoja talentingiausi Lietuvos meistrai. Anot organizatorių, šių metų paroda – viena gausiausių ir brandžiausių. 40 meistrų iš 22 rajonų pateikė apie 300 darbų.
Pirmą kartą parodoje dalyvavo Pakruojo rajono medžio drožėjai Vidmantas Lietuvninkas ir Eugenijus Rimdžius.
Į parodos uždarymą išsiruošė visa „medinukų“ kompanija su savo kuratore Sigute Malinauskiene. Renginys padarė didžiulį įspūdį. Jau vien todėl, kad apdovanojimai vyko Ilzenbergo dvare, kuriame įsikūręs Rokiškio krašto muziejus. Į šventę atvyko ir Liongino Šepkaus našlė Danutė, kuri dalijosi prisiminimais, o muziejininkams padovanojo savo šeimos relikviją – vestuvinius žiedus, sakydama, jei prie kokio daikto prisilietė Lionginas, jį reikia atiduoti muziejui.
Su jauduliu laukėme parodos vertintojų rezultatų. Ir koks džiaugsmas, jaudulys ir pasididžiavimas užplūdo, kai išgirdome Eugenijaus Rimdžiaus pavardę. Meistras buvo apdovanotas diplomu ir Rokiškio krašto muziejaus įsteigtu prizu už kryždirbystės tradicijų tęstinumą.
Tiek E. Rimdžius, tiek V. Lietuvninkas – parodos debiutantai. Vidmanto žodžiais „buvo įdomu pasižiūrėti į save kontekste kitų meistrų. Kiek aš kitoks ir kokie kiti, atrasti tų netikėtų savaip kuriančių meistrų“. Ir tai neliko nepastebėta parodos vertintojų. Vidmantas apdovanotas diplomu ir Lietuvos kultūros tarybos įsteigta pinigine premija už kūrybišką tradicijos interpretavimą tautodailėje.
Renginio pabaigoje kūrybingi pakruojiečiai pateikė visiems staigmeną. Nuo Pakruojo iki Rokiškio repetuota daina Liongino Šepkaus žodžiais, sudainuota net du kartus skambant aplodismentams, tapo oficialiu Lietuvos medžio drožėjų himnu.
Sigutė MALINAUSKIENĖ
Pakruojo kultūros centro archyvo nuotr.
Pakruojo „medinukų“ kompanija sukūrė Lietuvos medžio drožėjų himną Liongino Šepkaus žodžiais.
(Priekyje) Eugenijus Rimdžius ir Vidmantas Lietuvninkas pelnė parodos apdovanojimus.