Pakruojiečiams – respublikinės parodos apdovanojimai

Pakruojiečiams – respublikinės parodos apdovanojimai

MUMS RA­ŠO

Pak­ruo­jie­čiams – res­pub­li­ki­nės pa­ro­dos ap­do­va­no­ji­mai

Spa­lio 28 die­ną Ro­kiš­ky­je, Il­zen­ber­go dva­re, vy­ko XIX res­pub­li­ki­nės me­džio dro­žė­jų dar­bų pa­ro­dos Lion­gi­no Šep­kaus (1907 – 1985) pre­mi­jai lai­mė­ti už­da­ry­mas ir lau­rea­tų ap­do­va­no­ji­mas.

Lie­tu­vių kryž­dir­bys­tė – vie­na uni­ka­liau­sių liau­dies me­no ša­kų, o Lion­gi­nas Šep­ka – gar­siau­sias XX am­žiaus diev­dir­bys, gy­ve­nęs ir kū­ręs Ro­kiš­kio kraš­te. Jo kū­ry­ba uni­ka­li, stul­bi­nan­ti sa­vo su­dė­tin­ga struk­tū­ra, ori­gi­na­lio­mis plas­ti­nė­mis for­mo­mis. Pra­dė­jęs kur­ti tik apie 50- uo­sius sa­vo gy­ve­ni­mo me­tus su­kū­rė apie 1500 me­di­nių skulp­tū­rų, dau­giau­siai re­li­gi­ne te­ma­ti­ka.

Sie­kiant po­pu­lia­rin­ti dro­žy­bos tra­di­ci­jas, nuo 1994-ųjų Ro­kiš­kio sa­vi­val­dy­bė ir Ro­kiš­kio kraš­to mu­zie­jus or­ga­ni­zuo­ja me­džio dro­žė­jų dar­bų kon­kur­si­nes pa­ro­das Lion­gi­nui Šep­kai at­min­ti. Tai pa­ro­da, ku­rio­je sa­vo dar­bus vie­no­je vie­to­je eks­po­nuo­ja ta­len­tin­giau­si Lie­tu­vos meist­rai. Anot or­ga­ni­za­to­rių, šių me­tų pa­ro­da – vie­na gau­siau­sių ir bran­džiau­sių. 40 meist­rų iš 22 ra­jo­nų pa­tei­kė apie 300 dar­bų.

Pir­mą kar­tą pa­ro­do­je da­ly­va­vo Pak­ruo­jo ra­jo­no me­džio dro­žė­jai Vid­man­tas Lie­tuv­nin­kas ir Eu­ge­ni­jus Rim­džius.

Į pa­ro­dos už­da­ry­mą iš­si­ruo­šė vi­sa „me­di­nu­kų“ kom­pa­ni­ja su sa­vo ku­ra­to­re Si­gu­te Ma­li­naus­kie­ne. Ren­gi­nys pa­da­rė di­džiu­lį įspū­dį. Jau vien to­dėl, kad ap­do­va­no­ji­mai vy­ko Il­zen­ber­go dva­re, ku­ria­me įsi­kū­ręs Ro­kiš­kio kraš­to mu­zie­jus. Į šven­tę at­vy­ko ir Lion­gi­no Šep­kaus naš­lė Da­nu­tė, ku­ri da­li­jo­si pri­si­mi­ni­mais, o mu­zie­ji­nin­kams pa­do­va­no­jo sa­vo šei­mos re­lik­vi­ją – ves­tu­vi­nius žie­dus, sa­ky­da­ma, jei prie ko­kio daik­to pri­si­lie­tė Lion­gi­nas, jį rei­kia ati­duo­ti mu­zie­jui.

Su jau­du­liu lau­kė­me pa­ro­dos ver­tin­to­jų re­zul­ta­tų. Ir koks džiaugs­mas, jau­du­lys ir pa­si­di­džia­vi­mas už­plū­do, kai iš­gir­do­me Eu­ge­ni­jaus Rim­džiaus pa­var­dę. Meist­ras bu­vo ap­do­va­no­tas dip­lo­mu ir Ro­kiš­kio kraš­to mu­zie­jaus įsteig­tu pri­zu už kryž­dir­bys­tės tra­di­ci­jų tęs­ti­nu­mą.

Tiek E. Rim­džius, tiek V. Lie­tuv­nin­kas – pa­ro­dos de­biu­tan­tai. Vid­man­to žo­džiais „bu­vo įdo­mu pa­si­žiū­rė­ti į sa­ve kon­teks­te ki­tų meist­rų. Kiek aš ki­toks ir ko­kie ki­ti, at­ras­ti tų ne­ti­kė­tų sa­vaip ku­rian­čių meist­rų“. Ir tai ne­li­ko ne­pas­te­bė­ta pa­ro­dos ver­tin­to­jų. Vid­man­tas ap­do­va­no­tas dip­lo­mu ir Lie­tu­vos kul­tū­ros ta­ry­bos įsteig­ta pi­ni­gi­ne pre­mi­ja už kū­ry­biš­ką tra­di­ci­jos in­terp­re­ta­vi­mą tau­to­dai­lė­je.

Ren­gi­nio pa­bai­go­je kū­ry­bin­gi pa­kruo­jie­čiai pa­tei­kė vi­siems staig­me­ną. Nuo Pak­ruo­jo iki Ro­kiš­kio re­pe­tuo­ta dai­na Lion­gi­no Šep­kaus žo­džiais, su­dai­nuo­ta net du kar­tus skam­bant ap­lo­dis­men­tams, ta­po ofi­cia­liu Lie­tu­vos me­džio dro­žė­jų him­nu.

Si­gu­tė MA­LI­NAUS­KIE­NĖ

Pak­ruo­jo kul­tū­ros cent­ro ar­chy­vo nuo­tr.

Pak­ruo­jo „me­di­nu­kų“ kom­pa­ni­ja su­kū­rė Lie­tu­vos me­džio dro­žė­jų him­ną Lion­gi­no Šep­kaus žo­džiais.

(Priekyje) Eu­ge­ni­jus Rim­džius ir Vid­man­tas Lie­tuv­nin­kas pel­nė pa­ro­dos ap­do­va­no­ji­mus.