
Naujausios
Pakėviškė dar mena Putvinskių dvarą
Viena iš seniausių Pakėvio (Kelmės raj.) gyventojų Stefanija Vaitkienė mena savo gyvenimą Graužikų dvare. Dvarą praėjusio amžiaus pirmoje pusėje valdė lietuvybės puoselėtojo, Šaulių sąjungos įkūrėjo Vlado Putvinskio sūnus Vytautas. Moteris tvirtina, jog Graužikų kumečiai gyveno žymiai geriau negu kitų dvarų darbininkai.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Mini geru žodžiu
„Atsimenu anos nepriklausomos Lietuvos gyvenimą, – pasakoja Stefanija Vaitkienė. – Mano tėvai buvo kumečiai Graužikų dvare. Kituose dvaruose dirbę giminaičiai ir pažįstami mums pavydėdavo. Ateidavo skolintis sėtinio ir bulvių.“
Moteris pasakoja, kad jų ponas buvo labai apsišvietęs ir geras, rūpinosi darbininkais. Mokėjo pinigais ir grūdų nemažai atseikėdavo. Kumečiams grūdus duodavo švarius, be jokių priemaišų.
„Jeigu kuris kumetis sumanydavo grūdus parduoti, ponas paklausdavo: „Kiek tau žydas už grūdus mokės?“ Pasakydavo. O ponas: „Pilk grūdus atgal į aruodą, ir aš tau pinigais sumokėsiu“, – pasakoja S. Vaitkienė.
Pasak jos, Vytautas Putvinskis labai sumaniai vadovavo dvarui. Darbo turėdavo ir suaugę, ir vaikai. Mažiesiems dvarininkas pavesdavęs atkelti vartus. Vaikai vakare pasakydavo, kiek kartų atkėlė ir užkėlė vartus, už kiekvieną atkėlimą ar užkėlimą gaudavo centų.
Didesni dirbo piemenukais, padėdavo ponui žvejoti. Ponas su vaikais vakarais net žaisdavęs sviediniu ir vaikus ragindavęs sportuoti.
Darbo užtekdavę ir suaugusiems. Dvarininkas turėjo 218 hektarų žemės. O technikos anuomet buvo nedaug. Turėjo tik arkliais traukiamą sėjamąją ir rugių pjaunamąją. Taigi, buvo labai daug rankų darbo.
Be to, ūkis specializavosi sėklininkystėje. Augindavo pašarinių ir cukrinių runkelių sėklas.
Laikė labai daug gyvulių. Dvaras turėjo pieninę, mušė sviestą.
Rūpinosi kumečių buitimi
Stefanija prisimena, jog ponas labai rūpinosi ir kumečių buitimi. Kiekvienai šeimai duodavo po kambarį. Stefanijos tėvai turėjo daug vaikų. Jų šeimai skyrė tris kambarius.
Ponas pasirūpindavęs, kad šeimos turėtų malkų. Liepdavęs pasikirsti iš dvaro miško.
Kiekviena kumečių šeima galėjo laikyti paršelį. Karvių niekas nelaikė. Tačiau darbininkų šeimoms dvarininkas duodavo pakankamai pieno. Kartais galėdavo pasigauti ir po keletą žuvų iš dvaro tvenkinio.
Pavasarį ponas apeidavęs visų kumečių būstus. Apžiūrėdavęs, ar nereikia ką paremontuoti, ar per žiemą nesugriuvo krosnis, ar nesudegė orkaitė – gal reikia įdėti naują.
Sūnus neatsiliko nuo tėvo
Halės universitete studijavęs Lietuvos dvarininkas, visuomenės ir kultūros veikėjas, rašytojas, knygnešys, žuvininkystės pradininkas Lietuvoje Vladas Pūtvis-Putvinskis Kelmės rajone turėjo tris dvarus, paveldėtus iš savo tėvų: Šilo Pavėžupyje, Palendriuose ir Graužikuose.
Palendrių dvarą jis pardavė. Graužikuose iš pradžių šeimininkavo pats. Čia žemės buvo derlingesnės negu Šilo Pavėžupyje. Graužikų dvare 1901 – 1904 metais šeimininke dirbo rašytoja Žemaitė. Jai buvo sudarytos sąlygos ir mokytaujauti. Mokė kumečių ir kitus kaimo vaikus.
Po tėvo mirties dvarui vadovauti ėmėsi Vytautas Putvinskis, vienas iš keturių Emilijos ir Vlado Putvinskių vaikų.
Vytautas buvo baigęs Liepojos gimnaziją, Maskvos komercinę mokyklą, studijavo agronomiją Dotnuvoje, žuvininkystę Vokietijoje. Vėliau dėstė žuvininkystės kursą Dotnuvos žemės ūkio akademijoje. Nuo 1929 metų sukūrė Graužikų pavyzdinį ūkį.
Iš senos Žemaitijos bajorų giminės kilusio šviesuolio Vlado Putvinskio pavardę kelmiškiai iki šiol taria su pagarba. Ant jo kapo Kelmės kapinėse padeda gėlių.
Lietuvos kultūrą, lietuvybę puoselėjo ir Putvinskių vaikai. Graužikų dvarą valdęs Vytautas Pūtvis-Putvinskis vadovavo Graužikų jaunųjų ūkininkų rateliui.
1927–1934 metais jis buvo Šaulių sąjungos Kelmės būrio valdybos pirmininkas. Vytautas Pūtvis-Putvinskis per Jonines Graužikuose rengdavo Šaulių sąjungos šventes.
Graužikų dvaro savininkas mirė tremtyje, Sibire.
Kelmės krašto muziejaus nuotr.
ŠAULIAI: Graužikų šaulių grandis savo klube 1930 metais. Stalo gale sėdi Vytautas Putvinskis.
Autorės nuotr.
ATMINTIS: Stefanija Vaitkienė dar mena savo gyvenimą ir darbą Graužikų dvare.
Redakcijos archyvo nuotr.
LIETUVYBĖ: Knygnešys, lietuviško žodžio ir lietuvybės puoselėtojas Vladas Pūtvis-Putvinskis pasirūpino savo vaikų mokslu. Jo sūnus Vytautas sėkmingai vadovavo Graužikų dvarui ir rūpinosi darbininkų šeimomis.