Pagerbti savanoriai ir filantropai

Vilmos DICHAVIČIENĖS nuotr.
Padėkoti savo geradariams, savo darbu ir parama padedantiems kurti gėrį susirinko žmonių iš viso rajono.
Kelmėje surengta tradicinė Padėkos diena, kurios metu seniūnijos, įstaigos, organizacijos, visuomeninės organizacijos turi progą padėkoti savo rėmėjams ir talkininkams.
Šiemet nominuota 16 savanorių ir 6 filantropai. Metų savanoriu tapo kelmiškis Erikas Andruška, puošiantis Kelmę romantiškais suoliukais ir kitais metalo dirbiniais.
Metų filantropu išrinktas iš Tytuvėnų kilęs verslininkas ir buvęs politikas Jonas Jagminas, paaukojęs 90 tūkstančių eurų Tytuvėnų kapinių koplyčios atstatymui.
Renginio metu tradiciškai buvo siunčiama aukų dėžutė. Surinktos lėšos šiemet bus skiriamos Ukrainai.

Metų savanoris puošia miestą

Padėkos dienos Kelmėje rengiamos nuo 2003 – iųjų metų. Jų iniciatoriai visuomeninė organizacija „Krašto informacija“ ir jos vadovė Janina Skeberdienė. Šiemet rengiant šventę talkino Visuomeninių organizacijų asociacija, regionų plėtros ir inovacijų asociacija, Kelmės rajono bibliotekininkų draugija, būrys pavienių savanorių, rėmė rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų rėmimo fondas, Kelmės profesinio rengimo centras bei Vilijos Kivylienės įmonė „Gėlė ir vėjas“.

Šiemet Metų savanorio nominacijai pateikta 16 pretendentų. „Metų savanoriu“ išrinktas Kelmės seniūnijos darbuotojas Erikas Andruška, kuris keletą pastarųjų metų puošia miestą savo unikaliais metalo dirbiniais. Subrandinęs mintį Erikas ilgus vakarus leidžia savo garaže, kuriame gimsta įspūdingi niekur kitur nematyti suoleliai jaunavedžiams prie Civilinės metrikacijos biuro, „Rekso arija“ Laisvės gynėjų aikštėje, „Romantikų“ prie Kražantės upės užtvankos. Jo savanorystės dėka Draugystės parke atsirado sūpynės „Vaikystės svajonė“, pavėsinė su pianinu, kuriuo gali paskambinti kas tik nori. Jo rankomis miesto centre sukurta gėlių kompozicija „Penki plius vienas“ ir kitų įspūdingų darbų.

O šiemet Andruškų šeima padovanojo Kelmės miestui ir eglutę.

Visi kalviški Eriko darbai papildo Kelmės miesto – galerijos po atviru dangumi įvaizdį.

Savanorystė populiarėja

Padėkos dienos rengėjai sako, jog savanorystė rajone populiarėja. Savanoriai įsijungia į pačias įvairiausias veiklas, dovanoja savo kraštui pačius unikaliausius ir reikalingiausius darbus.

Asociacija „Vaikystės svajonė“ apdovanojo dvidešimtmetį Roką Matą Jasulaitį, prisidėjusį renkant paramą Ukrainai, rengiant „Žemaitijos ralį“ ir kultūros renginius.

Gailių seniūnaitija nominavo savanorį Luką Samuilį, subūrusį krepšinio komandą ir jau šešeri metai organizuojantį varžybas. Jo komanda dalyvauja varžybose ir kituose miestuose, laimi prizines vietas.

Laugalio kaimo bendruomenė apdovanojo savanorius Bronių Kazlauską ir Vincą Puišį, kurie apgriuvusią kolūkio laikų garbės lentą pavertė mažu nameliu ir įrengė čia kaimo bibliotekėlę.

Budraičių bendruomenė savanorio nominacijai delegavo Albertą Puidoką iš Pivoraičių kaimo.

„Ar bendruomenės namų kaminus išvalyti, ar bendruomenės malkas skaldyti, ar bet kokius remonto darbus daryti, ar bendruomenės šventei padėti pasiruošti – visada viską Albertas dirba ,,kaip sau“ – tvarkingai, sąžiningai ir nedejuodamas. Jo pagalbos sulaukia ir vienišos senjorės.

Kol leidžia oro sąlygos – tris kilometrus iki Budraičių Albertas atmina dviračiu, o jeigu pusnys – atbrenda per mišką pėsčiomis. Ir visada – vasarą ir žiemą – jį lydi ištikimas gyvenimo draugas Meškis“, – taip savanorį pristato Budraičių bendruomenės pirmininkė Virginija Žurbenkienė.

Maltos ordino pagalbos tarnyba nominavo savanorę Jurgitą Zakrasovienę.

Kražių seniūnija pagerbė Vaidą Gedminienę, visada pasirengusią ištiesti pagalbos ranką miestelio ir aplinkinių kaimų žmonėms, nuvežti pas gydytojus, atvežti maisto.

Šaukėnų seniūnija pagerbė Elviną Mauragienę – Šaukėnų miestelio dvasinio ir kultūrinio gyvenimo metraštininkę. O drauge su Vidsodžio kaimo bendruomene už projektinę veiklą, įgalinančią gražinti gimtąjį kraštą ir daryti jį patrauklesnį padėkojo bendruomenės pirmininkei Jurgitai Cikanavičienei.

Vaiguvos seniūnas padėkojo bendruomenės pirmininkei Daliai Skardžiuvienei, bendrai veiklai sutelkiančiai kaimų bendruomenes, parapiją bei švietimo ir kultūros darbuotojus.

Tytuvėnų kultūros centras Metų savanore nominavo Ritą Matulaitienę, rengiančią edukacinius užsiėmimus vaikams, skatinančią domėtis folkloru.

Bendruomenė „Šaltenių pašvaistė“ už savanorišką veiklą padėkojo Pauliui Mickūnui, padedančiam organizuoti šventes ir sporto varžybas.

Kai ištinka nelaimė, beviltiška lemtis, kai reikia draugiškos pagalbos, dosnią, rūpestingą ranką Kukečių seniūnijoje ištiesia Daiva Žemeckienė. Ji nuoširdžiai rūpinasi vienišais, neįgaliais, pagyvenusiais žmonėmis, nešykšti patarimų bei pagalbos ir jaunimui. Už nuoširdžią veiklą Daivai padėkojo Kukečių seniūnija.

Kelmės „Kražantės“ progimnazijos atstovai pagerbė Liolių skyriaus tarybos narę Silvą Pakatilienę, kuri organizuoja daugelį mokyklos renginių ir pati juose dalyvauja, mokiniams rengia įvairias edukacijas: viktorinas, skaitymo pamokėles pradinukams, puodelių dekupažo, sveikos gyvensenos paskaitas, susitikimus su žymiais žmonėmis, mokinių kūrybinių darbų parodas bibliotekoje bei integruotas veiklas su lietuvių kalba, daile, technologijomis mokykloje.

Kelmės gyvūnų asociacija už savanorystę pagerbė Renatą Miniotienę, kuri rūpinasi, kad prieglaudoje gyvenantys gyvūnai būtų saugūs ir sotūs.

Tytuvėnuose gyvuojantis „Austėjos“ kūrybos klubas padėkojo kėdainiškei literatei Leokadijai Norbutienei Mockienei už rūpestį, kad šio krašto kūrėjai atvyktų į „Prozos aruodų“ renginį.

Kaip savanorė nuominuota ir buvusi gydytoja pediatrė Marijona Šedienė. Ji numezgė šimtus kojinių Ukrainos kariams bei medikams, perdavė jiems džiovintų vaisių.

Kelmės Žemaitės viešoji biblioteka padėkojo kelmiškei mokytojai ir literatei Daliai Griškevičienei už pagalbą organizuojant renginius.

Filantropas neužmiršta savo krašto

Metų filantropu šiemet tapo iš Tytuvėnų kilęs verslininkas buvęs politikas Jonas Jagminas. Jis paaukojo 90 tūkstančių eurų, kad naujam gyvenimui būtų prikelta 200 metų senumo Tytuvėnų civilinių kapinių koplyčia. Pakeistos stogo konstrukcijos, stogas, pagaminti nauji ąžuolo langai, durys, balkonas, altorius. Langai papuošti vitražais, grindys išklotos keramikos plytelėmis. Visa koplyčia iš vidaus ir išorės perdažyta, įrengti lietvamzdžiai, sutvarkyti pamatai, prieiga prie koplyčios. Koplyčios altoriuje restauruotas 19 amžiaus vidurio paveikslas „Kristaus prisikėlimas“.

Tytuvėnai yra gausiai lankomi turistų. Kapinių koplyčia yra lankytinų objektų sąraše. Ją noriau lankys turistai. Miestelio gyventojai galės iš čia į amžinojo poilsio namus išlydėti savo artimuosius.

„Metų filantropo“ nominacijai Joną Jagminą pristatė Tytuvėnų seniūnija.

Talentas padėti ir dalintis

Padėkos šventės proga rajone atrasta ir daugiau norinčių dalintis žmonių. Nesvarbu daug ar mažai jie turi.

Kukečių seniūnija už filantropinę veiklą padėkojo asociacijos „Rojus vaikams“pirmininkę Dianą Sungailę, kuri nuolat remia kultūrinius renginius, leidžia nemokamai naudotis batutu ir popkornų gaminimo aparatu.

Iš Vaiguvos seniūnijos kilusi vienuolė Edita Kunickytė Vaiguvos bažnyčiai paaukojo sunkiai sutaupytus 500 eurų, kad Dievo namai būtų išdažyti ir nušvistų.

Kęstutis Krincius remia „Kražantės“ pogimnazijos sporto renginius, įsteigia prizus, skiria lėšų komandoms, kad galėtų įsigyti sportinę aprangą. Prisideda prie piniginių prizų konkursų „Rezultatyviausias sportininkas“, „Mokyklos garbė“ ir kitų nugalėtojams.

Užvenčio kultūros centras filantropu nominavo kolainiškį ūkininką Juozą Spudį, finansiškai paremiantį renginius.

Jo iniciatyva įsteigiami specialūs prizai, dovanos. O svarbiausia yra tai, kad šio žmogaus niekada nereikia prašyti: vos sužino, kad artėja kokia šventė ar renginys, tuoj užsuka ir pasiūlo savo pagalbą. Šiemet, per Užgavėnių šventę Juozo iniciatyva pagaminta kepimo skarda, kurioje buvo iškeptas ilgiausias žemaičių blynas Lietuvoje, o rekordas užfiksuotas „Factum“ agentūroje.

Gailių kaime daug metų kabėjo nutriušusi koplytėlė. Nieks nepamena, kas ją pakabino, bet koplytėlė tiesiog prašyte prašėsi meistro rankų. Žilvinas Sirtautas iš savo turimų žaliavų pagamino identišką koplytėlę, kuri vėliau buvo pašventinta ir dabar puošia kaimą, o gal ir saugo nuo blogio.

Gailių kaimas linijinis, o kaime buvo tik viena skelbimų lenta ir ta neestetiška. Paprašius pataisyti – Žilvinas padarė naują. Vėlgi neatlygintinai ir iš savo medžiagų. Padarė dar dvi skelbimų lentas priedo – vieną pastatė kaimo pradžioje, kitą – pabaigoje. Dabar informaciją gauna didesnė kaimo gyventojų dalis, netgi pravažiuojantys. Ir dar vieną skelbimų lentą padarė ir pastatė Baldegių kaime. Juk iki tol visi medžių kamienai būdavo nukabinti skelbimais. O dabar gražu, tvarkinga.

Sulūžo prie autobusų stotelės esantis suoliukas. Skundžiasi važiuojantys, kad nėra kur prisėsti, šalia esančio daugiabučio gyventojai – kad vaizdas nekoks. Žilvinas vėlgi atskubėjo į pagalbą ir savo rankomis iš savo medžiagų, neatlygintinai padarė suoliuką, jį nudažė ir sumontavo. Dabar visi džiaugiasi, ypač senyvo amžiaus žmonės, kad yra kur prisėsti laukiant autobuso.