Pabėgėliai – šių dienų realybė

Pabėgėliai – šių dienų realybė

Pa­bė­gė­liai – šių die­nų rea­ly­bė

Nau­jo­sios Ak­me­nės bib­lio­te­ko­je su­reng­to­je tarp­tau­ti­nė­je kon­fe­ren­ci­jo­je apie mig­ra­ci­jos ir pa­bė­gė­lių kri­zės Eu­ro­po­je iš­šū­kius ap­žvel­gė lek­to­riai iš Lie­tu­vos, Grai­ki­jos, Tur­ki­jos.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Apie pa­dė­tį Grai­ki­jos pa­bė­gė­lių cent­ruo­se pa­sa­ko­jo juo­se su jau­ni­mu dir­ban­tys Sty­lia­ni Ele­ni Nalm­pan­ti ir Anar­gy­ros An­ge­lo­pou­los.

Ša­ly­je dau­gu­ma pa­bė­gė­lių ar mig­ran­tų – iš Si­ri­jos, Ira­ko, Af­ga­nis­ta­no. Taip pat ap­si­sto­ję Kon­go, Pa­les­ti­nos, Ira­no, Al­žy­ro, Pa­kis­ta­no, Ku­vei­to bu­vę gy­ven­to­jai.

Daug sto­vyk­lų yra ne­to­li Les­bo sa­los, ku­rio­je dau­giau­sia iš­si­lai­pi­na jū­ra at­plau­kę pa­bė­gė­liai.

Pa­sak A. An­ge­lo­pou­los, šio­je vie­to­je yra at­šiau­rios gy­ve­ni­mo są­ly­gos. Pa­gal nor­mas iden­ti­fi­ka­vi­mo sto­vyk­la vie­nu me­tu ga­li priim­ti 2 tūks­tan­čius žmo­nių, o kar­tais gy­ve­na apie 10 tūks­tan­čių. To­dėl ky­la pro­ble­mų dėl svei­ka­tos, sau­gu­mo, nu­si­kals­ta­mu­mo. Pa­si­tai­ko sa­vi­žu­dy­bių.

Iš vi­so Grai­ki­jo­je, kaip įvar­di­jo lek­to­riai. šiuo me­tu yra „už­stri­gę“ dau­giau kaip mi­li­jo­nas žmo­nių.

A. An­ge­lo­pou­los tei­gi­mu, ge­riau­sios są­ly­gos, kur su­da­ro­ma šiuo­lai­kiš­ka, pa­to­gi gy­ve­ni­mui ap­lin­ka, na­me­liai su­sta­ty­ti pro­por­cin­gai, tad te­ri­to­ri­ja at­ro­do kaip ma­žas kai­me­lis.

Žmo­nės vir­tu­vė­lė­se pa­si­ga­mi­na val­gį. Ga­li­ma nu­si­pirk­ti ir hi­gie­nos bei ki­tų bū­ti­nų pre­kių.

Vei­kia mo­kyk­los. Tei­kia­mos me­di­ci­nos pa­slau­gos. Di­des­nė­se sto­vyk­lo­se dir­ba po ke­lio­li­ka psi­cho­lo­gų.

„Šių spe­cia­lis­tų pa­gal­bos daž­nai pri­rei­kia pa­bė­gė­liams dėl smur­to na­mų ap­lin­ko­je, o vi­siš­kai iš­spręs­ti pro­ble­mą sun­ku dėl spe­ci­fi­nių kul­tū­ros rei­ka­lų“, – sa­kė pra­ne­šė­jas.

Jo tei­gi­mu, iš es­mės sten­gia­ma­si, kad žmo­nės bū­tų orūs, nau­do­tų­si tei­sė­mis ir lais­vė­mis. Ga­li­ma lais­vai ju­dė­ti sto­vyk­lo­se ir iš jų išei­ti, pa­tei­kus as­mens kor­te­les. Jas tik­ri­na vi­są pa­rą dir­ban­tys sar­gai.

Tur­ki­jos at­sto­vas Em­re De­niz De­mi­rez pir­miau­sia pa­ro­dė vaiz­do me­džia­gą – kaip jū­ros ban­gos ska­lau­ja su­stin­gu­sį ma­žo ber­niu­ko vei­dą. Atg­ręž­tą į tą pu­sę, iš kur at­plau­kęs – iš na­mų Si­ri­jo­je.

„Nie­kam ne­lin­kiu to­kių pa­tir­čių, bet tai – gy­ve­ni­mo rea­ly­bė“, – sa­kė E. D. De­mi­rez.

Tur­ki­ja ta­po di­džiau­sia pa­sau­lio vals­ty­be, prii­man­čia pa­bė­gė­lius. Šie­met jų skai­čiuo­ja­ma apie 3,5 mi­li­jo­no.

Dau­giau, kaip vi­sa Lie­tu­va, – pri­mi­nė grai­kas.

„Iš es­mės jie ne­ži­no, kur trauk­ti, ne­tu­ri pi­ni­gų pra­gy­ve­ni­mui, vai­kai ne­be­lan­ko mo­kyk­los“, – tvir­ti­no E. D. De­mi­rez.

Per ket­ve­rius me­tus pa­bė­gė­lių šei­mo­se Tur­ki­jo­je gi­mė 150 tūks­tan­čių kū­di­kių.

„Bū­tent jų atei­tis – svar­biau­sia pro­ble­ma“, – pa­brė­žė pra­ne­ši­mo au­to­rius.

Pa­de­da­ma jau­ni­mui. Be sto­ja­mų­jų eg­za­mi­nų prii­ma­mi į aukš­tą­sias mo­kyk­las, ten gau­na sti­pen­di­jas. At­lei­džia­mi nuo mo­kes­čių. Vel­tui tei­kia­mos svei­ka­tos ap­sau­gos, trans­por­to pa­slau­gos.

Kas­me­ti­niai ofi­cia­lūs pa­bė­gė­lių iš­lai­ky­mo kaš­tai – ke­li mi­li­jar­dai do­le­rių. Neįs­kai­čiuo­jant hu­ma­ni­ta­ri­nės pa­gal­bos, sa­va­no­ria­vi­mo in­dė­lio.

Pra­ne­šė­jas tei­gė, kad Eu­ro­pos ša­lys ne­vie­nin­gos po­li­ti­kos pa­bė­gė­lių klau­si­mu, o Tur­ki­ja pa­ti­ria dau­gy­bę so­cia­li­nių, eko­no­mi­nių, sau­gu­mo pro­ble­mų.

„Ar­gi nor­ma­lu sa­ky­ti Tur­ki­jai: „Lai­ky­ki­te piet­ry­ti­nes du­ris at­vi­ras, o į Va­ka­rus – už­da­ry­tas“, – ste­bė­jo­si tur­kas.

Au­to­riaus nuo­tr.

Pa­bė­gė­lių ir mig­ra­ci­jos kri­zės klau­si­mais bend­ra­vę vie­nuo­li­kos Eu­ro­pos vals­ty­bių at­sto­vai ir as­me­niš­kai pa­ju­to žmo­giš­ku­mo ver­ty­bes.

„No­riu pa­sa­ky­ti, kad vie­nin­te­lė tau­ta ir ra­sė pa­sau­ly­je yra žmo­gus“, – Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je su­reng­to­je kon­fe­ren­ci­jo­je apie pa­bė­gė­lių kri­zę pra­ne­ši­mą bai­gė Tur­ki­jos at­sto­vas Em­re De­niz De­mi­rez.

Apie pa­dė­tį Grai­ki­jos pa­bė­gė­lių cent­ruo­se pa­sa­ko­jo ten sa­va­no­riau­jan­tys Sty­lia­ni Ele­ni Nalm­pan­ti (kai­rė­je) ir Anar­gy­ros An­ge­lo­pou­los.

Vil­niaus vie­šo­sios įstai­gos „Jau­ni­mo epi­cent­ras“ va­do­vė Jus­ti­na Gar­baus­kai­tė pri­sta­tė Lie­tu­vo­je ir Lat­vi­jo­je at­lik­tą ty­ri­mą pa­bė­gė­lių in­teg­ra­ci­jos te­ma.