Pa­gerb­ti žu­vę bend­ra­žy­giai

Pa­gerb­ti žu­vę bend­ra­žy­giai

Pagerbti žuvę bendražygiai

Antrojo pasaulinio karo pabaigos 67-ąsias metines Radviliškio rajone paminėjo vos keturi veteranai. Jų gretos kasmet mažėja. Rajone iš viso gyvena 33 Antrojo pasaulinio karo dalyviai.

Saulius JUŠKEVIČIUS

saulius@skrastas.lt

Pagerbė bendražygius

Nešini gėlėmis, Radviliškio miesto karių kapines aplankė vos keturi Antrojo pasaulinio karo veteranai. Prisiminimais apie tai, kaip buvo iškelta Pergalės vėliava virš Reichstago, pasidalijo divizijos, šturmavusios Hitlerio irštvą, karys, veteranas Pranciškus Sabaliauskas. Bendražygius sveikino Antrojo pasaulinio karo veteranas radviliškietis Aleksej Kizievič, kuris užsiminė, jog tik visų pasaulio tautų vienybė ir susitelkimas padėjo nugalėti fašistinę Vokietiją.

Buvusiam ilgamečiui Lietuvoje gyvenančių Antrojo pasaulinio karo dalyvių, kovojusių antihitlerinės koalicijos pusėje, organizacijos vadovui, Baisogaloje gyvenančiam Petrui Eidukui buvo įteiktas „pasiklydęs“ jubiliejinis medalis „Pergalės Didžiajame Tėvynės kare (1941-1945 metais) 65-metis“.

Apdovanojimą jam įteikė Lietuvoje gyvenančių Antrojo pasaulinio karo dalyvių, kovojusių antihitlerinės koalicijos pusėje, rajono skyriaus pirmininkas Antanas Adomavičius.

P. Eidukas, švenčiantis 90-ies metų jubiliejų, prisiminė savo frontinį kelią.

„Vokietijai užpuolus Tarybų Sąjungą, pasitraukiau į TSRS gilumą. Iki 1942 pradžios teko dirbti vienoje iš Urale esančių gamyklų. Pradėjus formuoti 16-ąją Lietuviškąją diviziją, buvau pašauktas į karinę tarnybą. Tačiau divizijoje teko tarnauti neilgai. Buvau pasiųstas partizanauti. Viduržiemy, per didžiules pusnis, perėjom fronto liniją tarp Nevelio ir Velikije Luki. Pradžioje teko partizanauti kartu su baltarusiais, vėliau lietuvių būrys iškeliavo į Lietuvą. Vienas didžiausių partizanų būrio mūšių, kuriame teko dalyvauti, vyko Biržų girioje, kur mus užpuolė vokiečių baudėjų būrys. Tačiau lietuviai atsilaikė prieš juos. Nors buvo ir sužeistų tarp mūsų, tačiau vokiečių nuostoliai buvo daug didesni“, – dalijosi prisiminimais veteranas.

Antrojo pasaulinio karo pabaigos 67-ųjų metinių paminėjime dalyvavusi Zinaida Ibragimova sakė, kad Pergalės šventė jai – pati brangiausia. „Tądien prisimeni ir žuvusius, ir jau Anapilin iškeliavusius bendražygius, susitinki su dar gyvais fronto draugais“, – sakė ji.

Veteranų mažėja

Pasak Lietuvoje gyvenančių Antrojo pasaulinio karo dalyvių, kovojusių antihitlerinės koalicijos pusėje, rajono skyriaus pirmininko Antano Adomavičiaus, kasmet veteranų gretos mažėja.

„Dabar rajone gyvena 33 veteranai. Dauguma jų jau gana garbaus amžiaus, daugelis sulaukę 85 ir daugiau metų, sunkiai vaikšto ar nesikelia iš ligos patalo, todėl į renginius ateina tik stipriausieji.

Veteranai bei renginyje dalyvavę rajono ir miesto seniūnijos vadovai, Radviliškio Lizdeikos gimnazijos moksleiviai padėjo vainikų ir gėlių prie degančios amžinosios ugnies, paminklinių lentų. Tulpių ir narcizų žiedai nuklojo ir antkapių lentas. Medaliais ir ordinais už pergales apdovanoti žilagalviai rajono veteranai tylos minute pagerbė žuvusių fronto draugų atminimą.

Žuvusiųjų karių atminimas vakar pagerbtas ir kitose seniūnijose. Vainikų ir gėlių padėta prie paminklų karių kapinėse Baisogaloje, Šeduvoje, Šiaulėnuose.

Autoriaus nuotr.

APDOVANOJIMAS: Baisogaliui Petrui Eidukui (dešinėje) jubiliejinį medalį „Pergalės Didžiajame Tėvynės kare (1941-1945 metais) 65-metis“ įteikė Antrojo pasaulinio karo dalyvių rajono skyriaus pirmininkas Antanas Adomavičius.

PAMINĖJIMAS: Pagerbti žuvusių karių atėjo nedidelė grupelė veteranų, jaunimo atstovai.

VETERANAI: Karo veteranai Zinaida Ibragimova ir Aleksej Kizievič prisiminė išgyvenimus fronte, jau Anapilin išėjusius bendražygius.

PRISIMINIMAI: Baisogalis Pranciškus Sabaliauskas (dešinėje) prisiminė Reichstago šturmą.

PAGARBA: Prie paminklų ir amžinosios ugnies buvo padėta gėlių ir vainikų.