Ožka – naudingas gyvulys

Ožka – naudingas gyvulys

Ožka – naudingas gyvulys

„Savo cibučių nekeisčiau ir į pačią pieningiausią karvę“, – sakė Vaiguvoje (Kelmės rajonas) gyvenanti Ona Neverauskienė, meiliai glostydama ožkytes.

Šešios beragės ir raguotos, skambaliukais pasipuošusios ožkos šeimininkei teikia visokeriopą naudą. Labiausiai O. Neverauskienė mėgsta šviežią ožkų pieną ir sūrius.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Augino ir daugiau ožkų

Vaiguvoje gyvenanti Ona Neverauskienė laiko nemažai paukščių, triušių, tačiau labiausiai džiaugiasi ožkomis.

„Dabar turiu šešias ožkytes, o seniau dar daugiau laikydavau“, – pasakojo vaiguviškė.

Visai neseniai su ožkomis gyveno ir riestaragis ožys. Bet pastarasis atiteko Kalėdų stalui. Neilgai trukus ožkų būrys turėtų pasipildyti ožkiukais – visos ožkos atsives mažylių. O. Neverauskienė tikisi, kad ožkos būtinai atves nors vieną ožiuką, kad banda galėtų tik didėti.

„Mano ožkos atsiveda nevienodai ožkiukų. Dažniausiai, žinoma, sulaukiu po vieną ar du ožkiukus, bet yra pasitaikę ir trijų ir net penkių ožkiukų iš karto ožkai atvesti. Tiesa, ožkelė baisiai suvargo, vos nenugaišo, ne visi ožkiukai išgyveno“, – sakė O. Neverauskienė.

Gerti ožkos pieną – skanu

Vaiguviškės ožkos – skirtingos: dvi beragės „užsienietės“, dvi – su nemenkais lenktais ragais, viena pasipuošusi skambaliukais.

Ona Neverauskienė pasakojo, jog jai skaniausias būtent beragių ožkų pienas. „Pienas – saldesnis negu karvės, riebus. Litro stiklainiuke per naktį pastovėjęs pienas piršto storumo grietinės sluoksniu pasidengia“, – gyrė moteris.

Viena iš beragių ožkų per dieną atiduoda apie penkis litrus pieno. Likusios – iki keturių litrų. Daugiausia pieno duodanti ožka yra atsivedusi ožkytę su keturiais speniais. O. Neverauskienė laukia, kol keturspenė pati ožkiukų atsives ir svarsto, ar iš visų spenių pienas bėgs. „Gal toji ožka dar bus pieningesnė?“ – svarstė.

Iš ožkų pieno moteris spaudžia sūrius. Traukina varškę iš keturių litrų rūgusio ir dviejų litrų saldaus pieno. Paslėgtą sūrį laiko šaldytuve. Valgo ir šviežią, ir apkeptą orkaitėje. Likusias išrūgas, sumaišytas su pjaustytomis dilgėlėmis, atiduoda paukščiams. Ypač tokio patiekalo prisilesę kaip ant mielių pučiasi kalakutai.

Pagerėjo savijauta

Moteris beveik įsitikinusi, jog daugiausia ožkos pienas jai padėjo pagerinti sveikatą ir savijautą.

„Nebesiskundžiu padidėjusiu kraujospūdžiu, kitomis ligomis. Ir anūkėlė, kuri buvo alergiška karvės pienui, su ožkos pienu sveikiausia užaugo. Kadangi sūnus su šeima gyveno ir tebegyvena Vilniuje, sušaldytus plastikinius butelius su ožkos pienu įduodavome maršrutinių autobusų vairuotojams nuvežti“, – pasakojo vaiguviškė.

O. Neverauskienė kas vakarą išgeria puodelį šilto ožkos pieno su šaukšteliu medaus. Tuomet ir miega ramiai, giliai.

Švarus gyvulys

Ona Neverauskienė gyrė ne tik ožkų pieną, sūrius, bet ir mėsą.

„Man patiekalai iš ožkų mėsos skanesni už avieną. Ir aš, ir mano šeimyna labai mėgstame ožkienos šašlykus. Mėsa – sveika, švari. Ožkai nepaduosi nieko nešvaraus. Iš prišnerkšto kibiro, pastovėjusio vandens ožka tikrai negers. Neės ir kitų paukščių ar gyvulių išėdų“, – sakė vaiguviškė.

Ožkos nereikalauja didelės priežiūros ir išlaidų. Gyvuliukams užtenka saujos kitos šieno, buroko. Didžiausias vaiguviškės ožkų skanėstas – avižos, miltų jos nelabai mėgsta. Vasarą ožkos ganosi sodyboje. Užtenka žolės, yra ir lapelių, šakelių paskabyti.

Savo ūkio gėrybės

Onos Neverauskienės ūkis – ne tik šešios ožkos.

Sodyboje, aptvare, didžiulį triukšmą kelia žąsų būrys. Dalis žąsų atiteko savo, vaikų ir anūkų Kalėdų stalui.

Triušių – kelios dešimtys. „Tie tai jau nesiskundžia apetitu. Juda ir juda triušių ūsai, tik spėk ką nors ėdamo nešti“, – šypsojosi moteris. Iš triušių O. Neverauskienė ruošia karštus patiekalus, žiemai, laikyti sudeda į stiklainiukus.

Nereikia O. Neverauskienei pirkti ir kiaušinių – prideda penkiasdešimt vištų. Dar ir kitiems, nelaikantiems vištų, parduoda.

Paukščiams, ožkoms užsiaugina avižų, kviečių, miežių, daržovių. Moteris dėkojo kaimynystėje gyvenančiam ir jai labai padedančiam ūkininkui Kastyčiui Andruliui.

„Dėl savęs, artimųjų ūkį laikau. Visiems juk skaniau ir sveikiau namuose užaugintą paukštį, kiaušinį valgyti ar ožkos pienelio atsigerti“, – sakė vaiguviškė.

Rajone – pusšimtis ožkų augintojų

Praėjusių metų gruodžio 1 dienos duomenimis, Kelmės rajone užregistruotos 134 ožkos, jas laikė 49 jų šeimininkai.

Pasak rajono Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyriaus vedėjo Juozo Rimkaus, daugiausia – 13 ožkų – pernai augino Valerija Fležinskienė iš Janaučių kaimo.

Daugiausia ožkų Lietuvoje laiko Širvintų (683), Alytaus (413), Molėtų (399) rajonų gyventojai.

Autorės nuotr.

OŽKOS: Tarp O. Neverauskienės ožkų yra ir raguotų, ir beragių gyvuliukų, ir pasipuošusių skambaliukais.

ŪKIS: Ona Neverauskienė sakė, jog gyvenimo be kaimo ir ūkio kol kas sunkiai įsivaizduojanti. „Viskas savo: ir mėsa, ir pienas, ir kiaušiniai“, – sakė vaiguviškė.

OŽKOS: Ožkos teikia įvairią naudą. Bet, pasak jų šeimininkės, labiausiai jai tinka ožkų pienas ir sūriai.

PAUKŠČIAI: Šalia sodybos, aptvare piktai gagena ir didžiulį triukšmą kelia būrys žąsų, atvykėliais stebisi margaplunksnės pentardos ir vištos.