Opozicijos priekaištai – dėl sutaupytų lėšų

Opozicijos priekaištai – dėl sutaupytų lėšų

Opo­zi­ci­jos prie­kaiš­tai – dėl su­tau­py­tų lė­šų

Rad­vi­liš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė – vie­nin­te­lė ša­ly­je, ne­tu­rin­ti jo­kių įsi­sko­li­ni­mų. Tuo, tvir­tin­da­mi biu­dže­tą, džiau­gė­si ir val­dan­tie­ji, ir opo­zi­ci­ja.

Ta­čiau opo­zi­ci­jai ne­pa­ti­ko, kad Sa­vi­val­dy­bė­je biu­dže­to lė­šų li­ku­tis su­da­ro per 4 mi­li­jo­nus eu­rų, ku­riuos bu­vo ga­li­ma pa­nau­do­ti nau­din­gai. Li­ko abe­jo­nių ir dėl kai ku­rių biu­dže­to ei­lu­čių. To­dėl 2018 me­tų biu­dže­tas pa­tvir­tin­tas ne vien­bal­siai.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Įž­vel­gė tai­sy­ti­nų da­ly­kų

Šių me­tų pla­nuo­ja­mas ra­jo­no biu­dže­tas yra di­des­nis nei per­nykš­tis ir su­da­ro 38,8 mi­li­jo­no eu­rų. Iš jų 4,3 mi­li­jo­no eu­rų – praė­ju­sių me­tų biu­dže­to lė­šų li­ku­tis. Bū­tent dėl jo Ta­ry­bos po­sė­dy­je su­lauk­ta kai ku­rių Ta­ry­bos na­rių prie­kaiš­tų.

Ta­ry­bos na­rys Jo­nas Po­vi­lai­tis su­tau­py­to­mis lė­šo­mis ne­si­džiau­gė. Anot jo, 4 mi­li­jo­nai eu­rų su­tau­py­tų pi­ni­gų ro­do di­de­les lė­šų pa­nau­do­ji­mo ga­li­my­bes, o pa­čia­me biu­dže­te jis įžvel­gė ir ne­pag­rįs­tų iš­lai­dų bei iš­lai­da­vi­mo po­žy­mių – lė­šų sky­ri­mą men­ka­ver­čiams da­ly­kams. Pa­sak J. Po­vi­lai­čio, yra neaiš­ku­mų ir ski­riant lė­šų ke­lių re­mon­tui.

Eduar­das Mar­tyn­ki­nas ir Jus­tas Ma­li­naus­kas ne­pri­ta­rė biu­dže­tui, ka­dan­gi, anot jų, ja­me yra ne­ma­žai tai­sy­ti­nų da­ly­kų, ku­riuos, ko ge­ro, dar ne kar­tą teks ko­re­guo­ti.

Viršp­la­ni­niai ir ne­pa­nau­do­ti pi­ni­gai

Sa­vi­val­dy­bės Fi­nan­sų sky­riaus ve­dė­ja Ri­ta Chle­baus­kie­nė tau­py­me blo­gy­bių neįž­vel­gia. Anot jos, tau­pu­mas nė­ra yda.

„2017 me­tus už­bai­gė­me ge­rai ir tai tu­rė­jo įta­kos šių me­tų biu­dže­to for­ma­vi­mui. Mes ga­vo­me 1,88 mi­li­jo­no eu­rų viršp­la­ni­nių pa­ja­mų ir li­ko apie 3 mi­li­jo­nus ne­pa­nau­do­tų asig­na­vi­mų. Jų li­ko neį­gy­ven­di­nus da­lies in­ves­ti­ci­jų pro­gra­mos – kai ku­rie pro­jek­tai ne­bu­vo pra­dė­ti ir dėl įvai­rių prie­žas­čių nu­si­kė­lė į 2018 me­tus.

Da­lis 4,3 mi­li­jo­no eu­rų li­ku­čio yra tiks­li­nės pa­skir­ties. Iš ne­pa­nau­do­tų li­ku­čių mes ga­lė­jo­me for­muo­ti in­ves­ti­ci­nę pro­gra­mą, ku­rią su­da­ro 3,5 mi­li­jo­no eu­rų, iš jų 1,8 mi­li­jo­no rei­kia pri­si­dė­ti prie eu­ro­pi­nių pro­jek­tų, jei jie vi­si bus įgy­ven­din­ti“, – re­dak­ci­jai sa­kė R. Chle­baus­kie­nė.

Di­džiau­sia šių­me­čio biu­dže­to da­lis nu­ke­liaus švie­ti­mo reik­mėms – 16,4 mi­li­jo­no, ar­ba 42,3 pro­cen­to. So­cia­li­nių pa­slau­gų sri­čiai su­pla­nuo­ta skir­ti 7,2 mi­li­jo­no, ar­ba 18,6 pro­cen­to, sau­gios, šva­rios ir pa­to­gios ap­lin­kos pro­gra­mai skir­ta 4,4 mi­li­jo­no eu­rų (11,3 pro­cen­to), Sa­vi­val­dy­bės val­dy­mo pro­gra­mai – 4,1 mi­li­jo­no (10,6 pro­cen­to). dau­giau nei 1 mi­li­jo­nu eu­rų pa­di­din­tas dar­bo už­mo­kes­čio fon­das.

Iš­leis­ta so­cia­li­nėms reik­mėms

„Biu­dže­tą ne­bu­vo la­bai sun­ku su­ba­lan­suo­ti, nes ne­tu­ri­me jo­kių pa­sko­lų – praė­ju­siais me­tais grą­ži­no­me vi­sas pa­sko­las. Me­tų ei­go­je ma­ty­sim, kaip se­ka­si jį vyk­dy­ti. Vis tik ma­no­me, kad rei­kia kreip­tis į Vie­šų­jų in­ves­ti­ci­jų plėt­ros agen­tū­rą dėl pri­si­dė­ji­mo prie ES pro­jek­tų.

Nors šiuo me­tu biu­dže­tas ir yra su­ba­lan­suo­tas, bet jis su­ba­lan­suo­tas pla­nuo­ja­mų su­tau­py­ti pa­šal­pų dė­ka. Pi­lo­ti­nis pro­jek­tas, ku­ria­me da­ly­va­vo Sa­vi­val­dy­bė, pa­si­bai­gė ir so­cia­li­nei ap­sau­gai ski­ria­mų lė­šų su­ma šie­met yra su­ma­žin­ta – vie­toj bu­vu­sių 4,9 mi­li­jo­no nu­ma­ty­ta 4,3 mi­li­jo­no.

800 tūks­tan­čių eu­rų iš jų šie­met pla­nuo­ja­me nau­do­ti pri­si­dė­ti prie eu­ro­pi­nių pro­jek­tų. To­dėl ir ža­da­me kreip­tis į Vie­šų­jų in­ves­ti­ci­jų plėt­ros agen­tū­rą, kad gau­tu­me pa­pil­do­mai lė­šų ir ne­nau­do­tu­me lė­šų, skir­tų so­cia­li­niams po­rei­kiams“, – sa­kė fi­nan­si­nin­kė.

Anot R. Chle­baus­kie­nės, lė­šų, ski­ria­mų so­cia­li­nėms pa­šal­poms, su­tau­py­mas yra są­ly­gi­nis – iš to su­tau­py­to­jo ka­ti­lo yra iš­lai­ko­mi vai­kų, se­ne­lių glo­bos na­mai, so­cia­li­nių pa­slau­gų cent­ras. Jos pa­nau­do­ja­mos ir ki­toms so­cia­li­nėms reik­mėms – so­cia­liai rem­ti­nų vai­kų mai­ti­ni­mui, so­cia­li­nio būs­to plėt­rai, so­cia­li­nių pa­šal­pų sky­ri­mui išim­ties tvar­ka, ke­liams tvar­ky­ti, iš ku­rių di­de­lė da­lis yra kai­muo­se, kur gy­ve­na daug so­cia­liai rem­ti­nų žmo­nių.

„To­dėl jei pa­čioms pa­šal­poms pa­nau­do­ja­me 1,8 mi­li­jo­no, tai ki­tus 3,1 mi­li­jo­no eu­rų ski­ria­me ki­toms so­cia­li­nėms bei Sa­vi­val­dy­bės reik­mėms, tarp jų – ir mo­kyk­lų, dar­že­lių pa­sta­tų re­mon­tui, pa­pil­do­mų ug­do­mų­jų gru­pių įren­gi­mui, pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­rų ma­te­ria­li­nės ba­zės ge­ri­ni­mui ir pa­na­šiai. Jei šių lė­šų ne­bū­tų, tu­rė­tu­me iš­lai­das deng­ti iš ki­tur“, – aiš­ki­no fi­nan­si­nin­kė.

Pa­sak jos, so­cia­li­nėms pa­šal­poms ski­ria­mų lė­šų bu­vo su­tau­py­ta bend­ro­mis se­niū­ni­jų, se­niū­nai­čių, bend­ruo­me­nių pa­stan­go­mis – pra­dė­ta la­biau filt­ruo­ti tuos, kam iš tie­sų ši pa­šal­pa tu­rė­tų bū­ti skir­ta ir kas ma­ni­pu­liuo­ja ga­li­my­bė­mis ją gau­ti.

Tarp ki­tų tau­py­ti lei­džian­čių prie­žas­čių R. Chle­baus­kie­nė įvar­di­jo ir gy­ven­to­jų ma­žė­ji­mą, mig­ra­ci­ją, di­des­nį dar­bo ly­gį bei su­griež­tin­tus įsta­ty­mus.

Pas­kirs­ty­tos pa­pil­do­mos lė­šos

„Kad lė­šos ne­bu­vo iš­švais­ty­tos ir jas ga­li­me pa­nau­do­ti bū­ti­niau­sioms reik­mėms, – ge­rai. Sko­lų ne­tu­rin­ti Sa­vi­val­dy­bė ne­ga­li ir sko­lin­tis – toks yra da­bar­ti­nės Fis­ka­li­nės su­tar­ties įgy­ven­di­ni­mo kons­ti­tu­ci­nis įsta­ty­mas.

Ra­jo­ne kol kas jo­kių ste­buk­lų nė­ra – vers­las per daug ne­si­ple­čia, ge­le­žin­ke­liai trau­kia­si, gy­ven­to­jai emig­ruo­ja, to­dėl pa­gar­bu ir iš­min­tin­ga bū­ti tau­piems“, – sa­kė R. Chle­baus­kie­nė.

Šie­met ra­jo­no se­niū­ni­joms, švie­ti­mo ir ki­toms įstai­goms skir­ta 1,5 mi­li­jo­no eu­rų pa­pil­do­mų lė­šų. Dau­giau­sia jų ati­teks Rad­vi­liš­kio mies­to se­niū­ni­jai – 147 tūks­tan­čiai eu­rų, ma­žiau­siai – Si­dab­ra­vo ir Ty­ru­lių se­niū­ni­joms, ati­tin­ka­mai 6 ir 7 tūks­tan­čiai eu­rų.

Dau­giau lė­šų šie­met skir­ta rep­re­zen­ta­ci­nėms lė­šoms: per­nai tam bu­vo skir­ta 30 tūks­tan­čių eu­rų, iš­leis­ta – 22 tūks­tan­čiai. Šie­met rep­re­zen­ta­ci­nių lė­šų li­mi­tas išau­go iki 40 tūks­tan­čių.

Au­to­rės nuo­tr.

Sa­vi­val­dy­bės Fi­nan­sų sky­riaus ve­dė­ja Ri­ta Chle­baus­kie­nė: „Tau­pu­mas nė­ra yda – su­tau­py­tas lė­šas ga­li­me pa­nau­do­ti įvai­rioms reik­mėms“.