Nutolusi dvarų kultūra

Nutolusi dvarų kultūra

Nu­to­lu­si dva­rų kul­tū­ra

Mi­nint Eu­ro­pos dva­rų kul­tū­ros me­tus į Ja­kiš­kius (Jo­niš­kio ra­jo­nas) dis­ku­si­jai apie ra­jo­no dva­rus, jų sa­vi­nin­kus, val­dy­to­jus bei be­si­do­min­čius en­tu­zias­tus pa­kvie­tė Jo­niš­kio is­to­ri­jos ir kul­tū­ros mu­zie­jus. Ren­gi­ny­je kal­bė­ta, kad svar­bu ne tik pa­tys pa­sta­tai ar jų ar­chi­tek­tū­ri­nė ver­tė, bet ir vie­ta, ne­šan­ti svar­bią ži­nią, is­to­ri­nė reikš­mė.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Skai­čiuo­ja­ma apie 20 dva­rų

Jo­niš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Ar­chi­tek­tū­ros ir te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo sky­riaus vy­riau­sio­ji pa­vel­do­sau­gos spe­cia­lis­tė Re­gi­na Lek­nic­kie­nė, pa­kvies­da­ma į dis­ku­si­ją „Dva­rų kul­tū­ros šimt­me­čiai“, re­to­riš­kai klau­sė, siū­ly­da­ma vi­siems pa­mąs­ty­ti: kas svar­biau – is­to­ri­ja ar ar­chi­tek­tū­ra? Jos pa­čios nuo­mo­ne, kai ku­rie dva­rai, nors ir vir­tę griu­vė­siais ar­ba sta­ti­niai ne­tu­ri di­de­lės ar­chi­tek­tū­ri­nės reikš­mės, bet iš­si­ski­ria is­to­ri­ne svar­ba.

Jo­niš­kio ra­jo­ne, 1986 me­tų duo­me­ni­mis, bu­vo iš­li­kę 34 dva­rai ir pa­li­var­kai. Šian­dien jų skai­čuo­ja­ma iki 20, o 11 dva­rų ar­ba jų frag­men­tų yra įra­šy­ti į Kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­rą.

Lie­tu­vo­je dva­rų for­ma­vi­mo­si is­to­ri­ja sie­kia dau­giau kaip 500 me­tų ir iki šian­die­nos jie pa­ty­rė dau­gy­bę trans­for­ma­ci­jų. Pa­sak Is­to­ri­jos ir kul­tū­ros mu­zie­jaus mu­zie­ji­nin­ko Da­riaus Vi­čo, pir­ma­sis ži­no­mas dva­ras Jo­niš­kio ra­jo­ne, pa­mi­nė­tas do­ku­men­tuo­se 1495 me­tais, bu­vo Sy­re­vi­čių dva­ras Se­no­jo­je Ža­ga­rė­je.

Kai ku­rie dva­rai mil­ži­niš­ki: pa­vyz­džiui, Dau­no­ra­vos, tu­rė­jo di­des­nę nei 2600 hek­ta­rų že­mė­val­dą. Ten užau­gin­tos vie­nos pir­mų­jų bul­vės Lie­tu­vo­je, pa­so­din­tas šia­me kraš­te be­ne pir­ma­sis rie­šut­me­dis.

Di­de­li bu­vo Mar­ty­niš­kių, Se­no­sios ir Nau­jo­sios Ža­ga­rės dva­rai. Nors bau­džia­va – ne pa­ts gra­žiau­sias is­to­ri­jos laik­me­tis, žmo­nės bu­vo iš­nau­do­ja­mi, bet tarp dva­ri­nin­kų at­si­ras­da­vo ir in­te­lek­tua­lų: to­kie bu­vo Te­re­sė, Vik­to­ri­ja ir Sta­nis­lo­vas Goe­sai (Med­vi­lio­nių dva­ras), ta­pę kraš­to švie­tė­jais, lie­tu­vy­bės puo­se­lė­to­jais.

Sa­vi­val­dy­bė tu­ri „na­mų dar­bų“

Per šimt­me­čius dva­rai ėjo iš ran­kų į ran­kas, bū­da­vo pra­lo­šia­mi, tur­tas iš­švais­to­mas, ki­ti gi – sau­go­mi ir pri­žiū­ri­mi. Per ka­rą dau­ge­lis sa­vi­nin­kų pa­si­trau­kė į Va­ka­rus, o so­vie­ti­niais me­tais pa­sta­tai pri­tai­ky­ti mo­kyk­loms, bib­lio­te­koms, se­ne­lių na­mams, ko­lū­kių kon­to­roms, kai ku­rie su­skirs­ty­ti bu­tais ir įkel­ti gy­ven­to­jai. Ta­čiau rū­pin­ta­si tik kil­no­ja­mo­sio­mis ver­ty­bė­mis, o sta­ti­niams skir­ta ma­žai dė­me­sio. Net ir po 1990-ųjų at­kū­rus Lie­tu­vos Nep­rik­lau­so­my­bę pir­ma­sis de­šimt­me­tis, pa­sak pa­vel­do­sau­gi­nin­kės Re­gi­nos Lek­nic­kie­nės, va­di­na­mas „juo­duo­ju“, nes be­veik ne­si­sky­rė nuo so­viet­me­čio.

Šuo me­tu Jo­niš­kio ra­jo­ne dau­ge­lis dva­rų at­ro­do var­ga­nai. Tą pri­pa­ži­no ir ren­gi­ny­je da­ly­va­vęs ra­jo­no me­ras Ge­di­mi­nas Če­pu­lis: „Apt­var­kė­me di­de­lę da­lį žy­dų pa­vel­do, da­bar at­si­suk­si­me į dva­rus. Daug rei­kės at­lik­ti na­mų dar­bų".

Au­to­rės nuo­tr.

Į Ja­kiš­kių dva­rą, ku­ris da­bar su­lau­kia ne­ma­žai lan­ky­to­jų, rin­ko­si be­si­do­min­tie­ji dva­rų kul­tū­ra.

Jo­niš­kio is­to­ri­jos ir kul­tū­ros mu­zie­jaus mu­zie­ji­nin­kas Da­rius Vi­čas pa­sa­ko­jo, kad pir­ma­sis dva­ras Jo­niš­kio ra­jo­ne do­ku­men­tuo­se pa­mi­nė­tas XV am­žiaus pa­bai­go­je.

Ja­kiš­kių dva­ro sa­vi­nin­kė Mei­lė Za­lec­kie­nė da­bar džiau­gia­si, kad prieš 14 me­tų jį įsi­gi­ję su gy­ve­ni­mo drau­gu ne­pra­dė­jo da­žy­ti sie­nų, du­rų, da­bar tie praei­ties pėd­sa­kai kaip tik vi­lio­ja sve­čius.

Bib­lio­te­ki­ni­nė Ri­ta Bra­zaus­kie­nė iš­reiš­kė ne­ri­mą dėl Vaiz­gu­čių, iš kur yra pa­ti ki­lu­si, dvar­vie­tės li­ki­mo.

Mu­zie­jaus di­rek­to­rės Ra­sos Ali­šaus­kie­nės pri­sta­ty­tas Vil­niaus Uni­ver­si­te­to pro­fe­so­rius Rim­vy­das Lau­ži­kas pa­sa­ko­jo apie mais­to kul­tū­rą dva­ruo­se.