
Naujausios
Nusikalstamų veikų Joniškio rajone sumažėjo perpus
2016 metais Joniškio rajone nusikalstamų veikų buvo užregistruota perpus mažiau nei ankstesniais metais, mažėja ir smurto atvejų artimoje aplinkoje. Tačiau vis dar stringa kai kurios ieškomų už nusikaltimus asmenų bylos.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Mažėjo vagysčių, smurto atvejų
Laikinai einančio Joniškio rajono policijos komisariato viršininko pareigas Stasio Rakščio ataskaitoje už praėjusius metus, kurią jis pateikė savivaldybėje surengtame susitikime su rajono valdžia ir visuomene, išvardyti bent keli teigiami pokyčiai.
2016 metais nusiklastamų veikų rajone sumažėjo 50 procentų, lyginant su ankstesniais metais. Iš viso įvykių užregistruota 322, o ištirta net 105 procentai – 338 bylos. Tokią neįtikėtiną statistiką lėmė tai, kad kai kurios išaiškintos bylos buvo pradėtos ankstesniais metais arba buvo išskaidytos dalimis.
Mažėjo rajone ir smurto artimoje aplinkoje atvejų. 2015 metais jų buvo užfiksuota 235, o praėjusiais metais – jau tik 160.
„Turbūt gyventojai jau supranta, kokią didelę žalą visuomenei daro smurtas“, – pastebėjo l. e. p. komisariato viršininkas, pridūręs, kad dažniausiai ranką prieš kitus kelia išgėrę asmenys. Daugiau kaip 90 procentų tokių nusikaltimų padaryta apsvaigus.
Vagysčių skaičius taip pat mažesnis. 2015 metais jų registruota 144, o 2016 metais – 120. Ištirta – 41 procentas. Vėliau Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas teigė, kad reikia daugiau prevencinių priemonių, nes gyventojų turtas dar kol kas per lengvai prieinamas.
Kelių eismo taisyklių pažeidėjų skaičius augo
Eismo įvykių keliuose taip pat mažiau, tačiau kelių eismo taisyklių pažeidėjų skaičius netgi išaugo – iki 2 703. 2015 metais buvo 2 641.
„Saugumo esmės kai kurie gyventojai dar nesupranta“, – sakė S. Rakštys.
Žodžio paprašęs gyventojas Ričardas Gailevičius sakė pastebėjęs, kad Joniškyje prie perėjų pėsčiuosius tvarkingai praleidžia profesionalai vairuotojai, o, mėgėjai dažnai pralekia pro pat nosį, nors žmogus jau eina per kelią. Kaip vairuotojas, jis taip pat siūlė pasirūpinti gyvatvorėmis gatvių sankirtose, kurios, pavasarį išleidusios ūglius ir sulapojusios, dažnai trukdo saugiam eismui.
Tačiau yra ir atsakingų žmonių. Už pagalbą komisariato viršininko padėkos raštu buvo apdovanotas policijos rėmėjas Stasys Nerijus Kaminskas. Taip pat angelo statulėlė ir apdovanojimas skirti Gintarui Mačiuliui, kuris policijai padėjo sulaikyti kelių eismo taisyklių pažeidėją.
Žiupsnis kritikos
Šiaulių apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Tomas Grušas išsakė ne tik pagyrimus, bet ir kritikos žodžių. Jau ne vienerius metus tęsiasi kelios ieškomų asmenų bylos. Pasak jo, tai rodo, kad pirmoje tyrimo stadijoje buvo padarytos spragos, nes nusikaltusieji spėjo pasislėpti ir vėlesniam persekiojimui jau reikia sutelkti kur kas daugiau jėgų.
Joniškio policijos komisariatas, kaip ir visa šalies policija, išgyveno permainas. Neliko kriminalinės ir viešosios policijos skyrių. O atsirado veiklos ir reagavimo skyriai.
Dabar daugiau – nuo 4 iki 6 – ekipažų nuolat patruliuoja gatvėse. Anksčiau jų išvažiuodavo 2–3.
Žadėjo didesnes algas
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas žadėjo, kad policijos darbo sąlygos gerės. Po truputį remontuojamos rajonų komisariatų patalpos. Tą pačią dieną po remonto buvo atidarytas Joniškio policijos komisariato pirmas aukštas.
Svečias sakė, kad iki 2020 metų žemiausios grandies policininkai jau turėtų gauti 1 000 eurų atlyginimą, taip pat tikimasi kuo greičiau atnaujinti policijos automobilių parką.
Taip pat R. Bobinas sakė, kad Joniškio rajono policijos komisariatas, praėjusiais metais išėjus į pensiją komisarui Gintautui Narušiui, naujo vadovo turėtų sulaukti iki pavasario. Pretendentų, padavusių dokumentus į šį postą, yra keturi.
Beveik 60 procentų kyšio neduotų
Policijos atsiskaityme visuomenei Šiaulių universiteto doktorantė Rita Toleikienė, tirianti korupcijos apraiškas policijoje, sakė, kad Joniškio rajone gyventojų pasitikėjimas policija pastaruoju metu gerokai išaugęs. Įdomus faktas: Pakruojo rajone apklausti asmenys, kurie buvo policijos bausti, išreiškė didesnį pasitikėjimą ja, o, joniškiečiai, kuriuos pareigūnai nubaudė, – atvirkščiai.
Joniškio rajono gyventojai sakė maną, kad vis dar labiausiai korumpuoti esą kelių policijos patruliai.
Kur kreiptis dėl galimos korupcijos, geriausiai žinojo vyrai, 50–64 metų gyventojai, tačiau jaunimas, kuris dažniau linkęs pranešti apie korupcinius atvejus, rečiau nurodė, kur skambinti. Dažniausiai žmonės nurodė, kad skambintų anoniminio policijos pasitikėjimo linija (45,2 procento), beveik dvigubai mažiau žmonių ieškotų teisybės STT, dar mažiau – policijos Imuniteto skyriuje.
Dažniausiai minimi motyvai informuoti apie korupciją: pareiga (40,2 procento), noras, kad policija dirbtų atsakingai (35,9 procento), praneštų, jei būtų užtikrintas informavusiojo asmens duomenų slaptumas.
Beveik 60 procentų apklaustųjų tvirtino, kad patys kyšio policijos pareigūnui neduotų, 31,2 procento – abejojo ir svarstė, kad tai priklausytų nuo aplinkybių, beveik 8 procentai atsakė, kad duotų.
Autorės nuotr.
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas ir Joniškio policijos komisariato l. e. p. viršininkas Stasys Rakštys džiaugėsi ne tik rajone sumažėjusiu nusikaltimų skaičiumi, bet ir suremontuotomis policijos pastato pirmo aukšto patalpomis.