
Naujausios
Nuostolinga įmonė nori paskolos ir Savivaldybės garantijos
Kelmės autobusų parkas norėtų imti 300 tūkstančių eurų paskolą. Už paskolą pirktų du naujus autobusus ir statytų automobilių plovyklą. Prašo, kad Savivaldybė bankui laiduotų už jų paskolą.
Tačiau rajono Tarybos nariai abejoja, ar galima laiduoti už nuostolingai dirbančios įmonės skolą. Ar neteks jos grąžinti iš Savivaldybės biudžeto?
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Prašo garantijos
Kelmės autobusų parko direktorius Arūnas Butkus kreipėsi į Savivaldybę, prašydamas laiduoti už 300 tūkstančių eurų paskolą bankui.
Savivaldybės specialistai parengė sprendimo projektą, kuriuo paveda Kontrolės ir audito tarnybai pateikti išvadą dėl galimybės suteikti garantiją UAB „Kelmės autobusų parkui“. Parko direktorius būtų įpareigotas parengti investicijų projektą.
Savivaldybės specialistų skaičiavimu, suteikti garantiją būtų įmanoma.
Pagal Lietuvos Respublikos 2017 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymą, savivaldybės prisiimti įsipareigojimai pagal garantijas dėl savivaldybės kontroliuojamų įmonių prisiimtų, bet dar neįvykdytų įsipareigojimų pagal paskolų sutartis negali viršyti 10 procentų savivaldybės prognozuojamų pajamų.
Šiuo metu savivaldybės kontroliuojamos įmonės UAB „Kelmės autobusų parkas“ ir UAB „Kelmės vietinis ūkis“ turi 93,6 tūkstančio eurų dar neįvykdytų įsipareigojimų.
Neseniai priimtas rajono savivaldybės tarybos sprendimas dėl garantijos suteikimo UAB „Kelmės vanduo“ 633,8 tūkstančio eurų paskolai. Turimi įsipareigojimai neviršytų 10 procentų savivaldybės prognozuojamų pajamų.
Tarybos nariai suabejojo
Rajono Tarybos nariai suabejojo, ar verta laiduoti už Autobusų parko paskolą. Savivaldybė šią įmonę nuolat remia: skiria pinigų autobusams įsigyti, duotoja jos veiklą.
„Kada įmonės vadovai patys pradės galvoti ir verstis be Savivaldybės pagalbos“, – piktinosi Tarybos nariai.
„Dabar pagrindinės Autobusų parko pajamos iš moksleivių vežiojimo. Kas atsitiks, jeigu bus uždrausti vidaus sandoriai, kaip ketinama padaryti? Konkursą laimėti Autobusų parkui bus sudėtinga. Atsiras pigiau moksleivius vežančių bendrovių. Kas bus, jei autobusus nupirksime, o moksleivių nevežiosime?“ – žodžių į vatą nevyniojo Tarybos narys Gipoldas Karklelis.
„Savivaldybės įmonės maitinamos kaip girdukliai, – piktinosi ir Tarybos narys verslininkas Petras Račkauskas. – Savivaldybė jiems skiria vis daugiau ir daugiau pinigų. Ir Autobusų parko direktoriaus atlyginimas – geras, nors įmonė dirba nuostolingai. Kam sukti galvą?
Kiekvienais metais Kelmės rajone sumažėja po tūkstantį žmonių. Pelno jokio. Iš ko bendrovė atiduos paskolą? Suprantu, kad įmonės turi atlikti socialinę funkciją. Tačiau reikia galvoti apie ateitį ir laikytis teisingumo principo.“
Rajono meras Vaclovas Andrulis sutinka, jog grėsmės, kad įmonė nesugebės atiduoti paskolos, yra. Tačiau patikino, jog vidaus sandoriai savivaldybėse išliks.
„Kol kas nedalijam pinigų. Tik pavedam, kad išvadą pateiktų kontrolierė, o Autobusų parkas parengtų investicinį planą. Tuo ir siekiame, kad įmonė pati uždirbtų pinigų. O dėl socialinės funkcijos, nesvarbu, kad mažėja mokinių, parko autobusai vis tiek turi nuvažiuoti tuos pačius atstumus. O pinigai skiriami už važiuojančių mokinių skaičių“, – sakė meras.
Autobusų parką, kuriame prieš daugelį metų pats dirbo,"užstojo“ ir Tarybos narys Vincas Metrikis. Jis tikino, jog pastačius plovyklą, įmonės pajamos gali padidėti. Be to, bus vykdomi ir aplinkosaugos reikalavimai. „Kol kas nesprendžiam laiduoti ar nelaiduoti už paskolą. Svarstome tik dėl audito išvados ir investicinio plano. Kai matysime investicinį planą ir audito išvadą, tada spręsime“, – sakė V. Metrikis.
Autorės nuotr.
Šiais mokslo metais mokyklas lankys apie 3100 mokinių ir 700 ikimokyklinukų. Apie 40 procentų vaikų į mokyklas vežiojami. Praėjusių mokslo metų duomenimis, beveik pusę vežiojamų mokinių suveža mokykliniai autobusai, 767 mokinius – maršrutiniai. Apie šimtas vaikų atvežami kitais būdais.
Rajono Tarybos narys Petras Račkauskas savivaldybės įmones pavadino girdukliais.