Nuomininkui neleidžiama nusipirkti nuomojamo namo

Nuomininkui neleidžiama nusipirkti nuomojamo namo

 

SKAITYTOJAS KREIPĖSI

Nuomininkui neleidžiama nusipirkti nuomojamo namo

Beveik tris dešimtmečius nuomojamame name Pakruojyje gyvenantis Kęstutis Kupriūnas vis negauna teisės jį nusipirkti pirmumo tvarka. Per tą laiką ne kartą keitėsi pastato statusas bei pavaldumas, tačiau savininkės — įstaigos bei organizacijos — nė už ką neišleidžia jo iš rankų. Pakruojiečio nuomone, visus savininkus gundo ne gerokai apleisti pastatai, bet jų vieta miesto centre.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Skirtingi dokumentai — skirtingas nusidėvėjimas

K. Kupriūnas neseniai kreipėsi į komisiją pasiūlymams socialinio būsto nuomos klausimais teikti ir paprašė leisti privatizuoti iš savivaldybės nuomojamą sodybą bei įsivesti joje elektrą.

Rajono savivaldybės administracijos direktorės Astos Jasiūnienės pasirašytame atsakyme teigiama, jog remtinasis pakruojietis sodybą nuomojasi neterminuotai, todėl atnaujinti joje elektros tiekimą galės, nuomos sutartį užregistravęs registrų centre ir po to kreipęsis į energetikus.

Bet parduoti sodybą nuomininkui savivaldybė atsisakė.

Kaip tvirtinama oficialiame atsakyme, „savivaldybei (valstybei) priklausantys gyvenamieji namai gali būti privatizuojami, jeigu namas yra per 60 procentų fiziškai nusidėvėjęs. Gyvenamojo namo, kuriame Jūs gyvenate, fizinio nusidėvėjimo procentas yra 48, todėl nesutinkame, kad jis būtų privatizuojamas“.

K. Kupriūno nuomone, šis nusidėvėjimo procentas — laužtas iš piršto. Nes dar 2002— ųjų gruodį Vyriausybės nutarimu Pakruojo savivaldybei perduota valstybei priklausiusi sodyba, kurios pradinė vertė buvo beveik dvylika tūkstančių keturi šimtai litų, šiame nutarime įvertinta taip: namas — 830, malkinės — 702 ir 1513 litų.

Sodybą savo žinion savivaldybė perėmė 2003— ųjų balandžio pabaigoje. Priėmimo — perdavimo akte nurodytos dar mažesnės pastatų vertės, o visa sodyba beįvertinta 2855 litais.

„Pažiūrėjus į šituos skaičius juk aišku, kad sodybos vertės beliko mažiau ketvirtadalis. Tai iš kur tie 48 nusidėvėjimo procentai, kuriuos mini savivaldybė“? — stebėjosi K. Kupriūnas.

Savivaldybės Vietinio ūkio ir statybos skyriaus specialistė Solveiga Naglienė „Pakruojo kraštui“ sakė, jog perdavimo akte nurodyti buhalteriniai nusidėvėjimo duomenys. Tuo tarpu vadovaujamasi 48 procentai — inventorizacijos duomenys.

„Norint sužinoti tikslų sodybos nusidėvėjimą, reikia kitos inventorizacijos. Po jos paaiškės, ar sodyba gali būti parduota nuomininkui“, — sakė specialistė.

Inventorizacija buvo planuota atlikti iki praėjusios savaitės vidurio. Anot S. Naglienės, reikalas užtruko, nes nepavykę namuose rasti nuomininko K. Kupriūno ir nuodugniai apžiūrėti patalpų.

Pirmadienį savivaldybės atstovai namą apžiūrėjo, tačiau apie nusidėvėjimą nesprendė.

Pasak S. Naglienės, informacija apie norintį pirkti socialinį būstą nuomininką perduota Investicijų bei turto valdymo skyriui. Jeigu bus nutarta sodybą parduoti — ją įkainos licencijuoti turto vertintojai.

Nuomininkui vis rodomos durys

K. Kupriūnas pasakojo sodybą nuomojantis nuo 1983— ųjų. Anuomet ji priklausiusi statybos organizacijai, kuri vėliau privatizuota. Jau tuo metu nuomininkas siekė patalpas nusipirkti. Tačiau savininkai sodybą įformino kaip tarnybinius butus. O jų pirkti nuomininkams įstatymai neleido.

Statybos organizacija vėliau sodybą perdavė savivaldybei. Kartu su joje gyvenančiu K. Kupriūnu. Vyras tai laikėsi Pakruojyje, tai kitose vietovėse. Susikaupus skolai už elektrą, ji sodyboje buvo išjungta. K. Kupriūnas gavo įspėjimų, jog gali būti iškeldintas už įsiskolintą nuomą. Vyras skolas sumokėjo.

O 2008— aisiais savivaldybė padavė ieškinį teismui, prašydama iškeldinti K. Kupriūną, kaip savavališkai užėmusį patalpas. Pakruojietis įrodinėjo, kad sodybą išsinuomojo pagal anuomet galiojusius įstatymus.

Kurį laiką pasibylinėjus, savivaldybės administracijos atstovas ieškinį atsiėmė. Pripažino, kad vyras teisėtai nuomojosi patalpas iš statybos organizacijos.

„Savivaldybei nepavyko išvaryti manęs iš sodybos. Bet jos nusipirkti vistiek stengiasi neleisti“, — apmaudavo K. Kupriūnas.

Vyro nuomone, analogiškai elgėsi ir statybos organizacija, prieš dešimtmečius buvusį įmonės bendrabutį perregistravusi kaip tarnybinius butus: kai tik jis pareiškė norą nuomojamas patalpas nusipirkti.

K. Kupriūno požiūriu, sodybos savininkus vilioja ne patys apgriuvę, kapitalinio remonto reikalingi pastatai. O sklypas Pakruojo centre, kur ir yra ši sodyba.

 KLIŪTYS: Pakruojietis Kęstutis Kupriūnas kelintą dešimtmetį neįveikia biurokratinių kliūčių, neleidžiančių nusipirkti nuomojamos sodybos.

 VIETA: Tikro šeimininko rankos besiprašantis mūrinukas su ūkiniais pastatais stovi patrauklioje vietoje — už kelių šimtų metrų nuo centrinės Pakruojo gatvės.

Autorės nuotr.