
Naujausios
Nuo meilės prie detektyvų
Anksčiau dievinę meilės romanus, dabar knygų skaitytojai labiausiai mėgsta detektyvus ir istorines knygas. Apie tokius kaimo žmonių literatūrinio skonio pokyčius pasakoja Kelmės apylinkių seniūnijos Šaltenių kaimo bibliotekininkė Ramunė Railienė, į Šaltenius važinėjanti dirbti jau 13 metų.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Klasės tuščios, bet kviečia knyga
Didžiulis Šaltenių mokyklos pastatas ištuštėjo prieš kelerius metus. Vyresniųjų klasių mokinius pradėjo vežioti į miesto mokyklas. Liko tik pradinės klasės, vėliau ir mažuosius vaikus priglaudė miesto mokyklos. Klaipėdos kolegiją, o vėliau ir Šiaulių universitetą baigusi pradinių klasių mokytoja Ramunė Railienė čia pagal specialybę dirbo vos kelerius metus. Mokė ikimokyklinės grupės mažylius ir rūpinosi biblioteka.
Dabar liko tik biblioteka. Vos ne vienintelė nuolat šildoma patalpa visame erdviame mokyklos pastate. Kaimo gyventojai čia dar naudojasi buvusia mokyklos sale, kuri atiteko bendruomenei. Kaimo bendruomenė įsikūrė vienoje iš klasių.
Beje, mokykloje įsikūręs ir medicinos punktas. Jo patalpose yra krosnis ir elektrinis šildytuvas. Kartais pašildomas ir bendruomenės kambarys.
Bibliotekininkė Šalteniuose turi tik 0,75 etato. Tačiau džiaugiasi, kad yra bent toks darbas. Priprato prieš Šaltenių kaimo žmonių. Subūrė muzikuojančių moterų kolektyvą „Lendrės“, kuris kiekvieną trečiadienį renkasi perepetuoti ir smagiai praleisti laiką. Dalijasi džiaugsmais ir rūpesčiais su kaimo bendruomene.
Kai pradėjo mokytojauti Šalteniuose, mokykloje dar mokėsi apie 70 mokinių. Paskui vaikų ėmė sparčiai mažėti.
Daugėja jaunų šeimų ir vaikų
Dabar vaikų vėl daugėja. Vien ikimokyklinukų yra apie 30. O kiek dar vyresnių vaikų kas rytą išveža mokykliniai autobusiukai!
Netoli Kelmės, prie gero kelio, esančią gyvenvietę pamėgo jaunos šeimos. Čia jos perka ištuštėjusias sodybas ir prikelia jas naujam gyvenimui. Ypač daug sodybų išpirko prieš euro įvedimą.
Dirbti jauni žmonės važiuoja į miestus. Šalteniuose dar yra parduotuvė, pieno surinkimo punktas. Kai kurie gauna darbo pas ūkininkus. Kelios moterys darbuojasi netoliese esančio Palendrių vienuolyno svečių namuose arba paties vienuolyno virtuvėje. Kitos šeimos verčiasi iš nedidelių savo ūkelių.
Nors jaunimo Šalteniuose daugėja, niekas nesitiki, kad kada nors čia vėl bus atidaryta mokykla. Tuščios iššalvėjusios klasės jau niekuomet netrykš vaikų klegesiu.
Žiemą kaimo žmonės grįžta prie knygų
Vaikai ateina į buvusią savo mokyklą pasiimti tik knygų. „Suaugusieji taip pat jau grįžo prie knygų, – džiaugiasi bibliotekininkė Ramunė Railienė. – Baigėsi žemės ūkio darbai.“
Nors gyvenvietė nėra labai didelė, biblioteka turi apie 170 skaitytojų, kurie reguliariai keičiasi knygas. Anksčiau kaimo gyventojai, o ypač moterys, labai mėgdavo meilės romanus. Dabar skonis pasikeitė. Prašo detektyvų arba kokių nors istorinių knygų.
Šiuo metu biblioteka turi apie 4000 knygų. Kiekvienais metais fondai pasipildo maždaug pora šimtų leidinių. Naujų knygų atvežama pagal poreikį. Bibliotekininkė parašo, kokių knygų norėtų, tokių ir gauna.
Kadangi gyvenvietėje daugėja žmonių, reikia ir vaikų literatūros. Bibliotekininkė ypač džiaugiasi, jog vasarą emigrantų vaikai iš užsienio sugrįžta vasaroti pas močiutes. Jie ateina į biblioteką pasiimti lietuviškų knygų. Vadinasi dar nepamiršo lietuvių kalbos.
Anksčiau bibliotekoje veikė ir mažųjų skaitytojų būrelis, kuriame buvo ugdoma vaikų meilė knygai, teisingas literatūrinis skonis.
Vienintelė kultūros įstaiga
Kelmiškė bibliotekininkė prisirišo ir prie Šaltenių kaimo bendruomenės. Rengia bendras šventes. Puoselėja tradicijas. Šalteniai neįsivaizduojami be spalvingų Užgavėnių ir jautrios Motinos dienos.
Ypač smagu trečiadieniais, kai susirenka muzikuojančių moterų grupė. Jos ne tik dainuoja, bet ir kalbasi, dalijais nuomonėmis, aptaria perskaitytas knygas, garsiai skaito poeziją.
Žmonės čia tvarkosi ne tik sodybas, kiemus. Tačiau neleidžia apkerpėti ir savo sieloms. Gal todėl keičiasi ir jų poreikiai knygai. Labiau mėgsta rimtesnius, kokybiškesnius leidinius.
O biblioteka kaime sėja kultūrą, nes nei kultūros namų, nei kokios kitos kultūrą puoselėjančios įstaigos gyvenvietėje nėra.
Autorės nuotr.
Kelmiškė mokytoja Ramunė Railienė įprato būti tarp knygų ir kaimo, kuriame pradėjo savo darbo biografiją, žmonių.