
Naujausios
Nuo gaisrų gausias šeimas saugos signalizacija
Šią savaitę Pakruojo ugniagesiai gelbėtojai keturiasdešimt penkių gausių rajono šeimų namuose įrengė automatinę priešgaisrinę signalizaciją. Tokia perspėjimo sistema nemokamai pasiūlyta žmonėms, įvertinus gaisrų grėsmę jų namuose.
Janina ŠAPARNIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Saugumas – svarbu ne visiems
Pakruojiečių aštuonių vaikų Žydrijos ir Vytauto Gružų namuose nebuvo – bute šeimininkavo vyresnėlės dukros. Viena rūpinosi kasdieniais buities reikalais, kita bendravo su ugniagesiais ir Pakruojo seniūnijos socialine darbuotoja Rita Ušackaite bei parodė, kuriame kambaryje geriausiai įrengti dūmų detektorių.
Paaiškinęs, kaip prietaisas veikia, Pakruojo priešgaisrinės priežiūros poskyrio inspektorius Petras Mališauskas perspėjo nerūkyti kambariuose – signalas gali įsijungti ir nuo cigaretės dūmo. Jaunoji šeimininkė patikino, jog namiškiai rūko balkone ir signalizacijos netikėtai neįjungs.
Analogiška signalizacija įrengta ir kitoje Pakruojo pusėje gyvenančiai gausiai šeimai.
Pakruojo seniūnijos socialinė darbuotoja R. Ušackaitė sakė, kad nemokamą detektorių siūlė vienai kaime gyvenančiai šeimai, kurioje ne tik pulkas vaikų, bet ir problemų esama. Nors iš šono atrodo, kad gaisro pavojus šioje šeimoje yra, sodiečiai signalizacijos griežtai atsisakė.
„Reikalauti, kad būtų įrengtas detektorius, negalime: nors tai daroma dėl žmonių saugumo, apsispręsti turi jie patys“, – sakė socialinė darbuotoja.
Gaisrą sukelti gali ir elektros laidai
Senutėlėje medinėje grytelėje Meldiniuose gyvenančią Liną Olikauskienę Rozalimo seniūnijos socialinė darbuotoja Danutė Armonienė iškrapšto iš lovos. Nors jau įdienoję, namai dar nematę šeimininkės rankos. Paskubom apsirengusi L. Olikauskienė mosteli, kuriame iš kambarių ant pajuodusių lubų kabinti detektorių.
P. Mališauskas ir signalizaciją montuojantis vyresnysis ugniagesys gelbėtojas Laimutis Vaitiekūnas atkreipia dėmesį į trobelės elektros instaliaciją. Tokie medžiaga aptraukti laidai buvo naudojami praėjusio amžiaus viduryje (apie 60-uosius, 70-uosius metus) ir yra senesni tiek už trobos gyventojus, tiek už pačius ugniagesius. Trumpo jungimo tokioje instaliacijoje galima sulaukti bet kuriuo metu. O prie jos prijungta elektros lemputė be jokio apsauginio gaubto, vos už kelių centimetrų – krūvos drabužių.
P. Mališauskas nė nebeskaičiuoja, kiek priešgaisrinės saugos taisyklių šiuose namuose ignoruojama. Tik paduoda šeimininkei lankstinuką, kuriame išvardijama, kaip saugotis gaisro grėsmės. Ir primena L. Olikauskienei apsitvarkyti bent jau apie nuolat kūrenamą krosnį: patraukti atokiau degius daiktus ir praėjimą dengiantį audeklą, užtaisyti plyšius.
Bališkiuose signalizacijos rengėjams užsukus pas šešetą atžalų auginančią Irmą Petraitienę, kambaryje sėdėjęs vyras pritūpdamas slepiasi už baldų ir išsprunka pro kitas duris. Oficialiai viena gyvenanti moteris aiškinasi, kad vaikų tėvas buvo atėjęs tik talkininkauti – skaldyti malkų. Ankstesniuose I. Petraitienės namuose prieš porą metų jau buvo įrengta signalizacija. Po sodyboje kilusio gaisro (degė ūkinis pastatas) moteris išsimokėtinai įsigijo namą kitoje kaimo pusėje. Pinigus sutartu laiku sodybos pardavėjui atiduoda šią rizikos šeimą prižiūrinti socialinė darbuotoja.
Nuplėšė suveikusį detektorių
Petrašiūnuose gyvenančios Vilmos Karalevskajos bute dūmų detektorius jau buvo įrengtas užpernai. Tačiau iš jo telikę medvaržčių galiukai lubose.
„Kartą pečius (Petrašiūnuose visi daugiabučių gyventojai šildosi individualiai įrengtomis įvairiausiomis krosnimis) uždūmijo, dūmai išsisklaidė po visus kambarius. Signalizacija pradėjo kaukti nesustodama. Išsigandome: atvažiuos gaisrininkai ir nubaus už netvarkingą pečių. Vaikai ir nulupo tą signalizaciją“, – aiškinosi šeimininkė.
Atvykėliai moterį patikina, kad detektorius įrengiamas, ne norint nubausti, o apsaugoti žmones nuo grėsmės. Ugniagesiai sumontuoja kitą tame pat kambaryje, paaiškina, ką daryti, jei namuose vėl atsirastų dūmų ir įtaisas suveiktų. Gaisrininkai, apžiūrėję problemų pridariusią krosnį, pataria V. Karalevskajai, kaip reikėtų ją sutvarkyti.
Patarimus, ką padaryti saugantis gaisrų pavojaus P. Mališauskas dalijo visoms aplankytoms šeimoms.
Kad tragedija nepasikartotų
Socialinės rūpybos skyriaus vedėja Daiva Rutkevičienė informavo, jog šiemet šeimoms, auginančioms penkis ir daugiau vaikų, bus įrengti keturiasdešimt penki dūmų detektoriai. Juos už daugiau nei septynis šimtus aštuoniasdešimt eurų nupirko Savivaldybė.
„Toks sprendimas priimtas po to, kai Šiauliuose kilusiame gaisre žuvo vaikai“, – sakė vedėja.
Detektoriai ir turėtų padėti išvengti tokių skaudžių nelaimių.
Daugiausiai signalizacijų bus įrengta Linkuvos seniūnijoje – trylika, Lygumų – devynios, Žeimelio – aštuonios, kitose seniūnijose – po dvi ar tris.
Užpernai spalį rajone jau buvo įrengiami dūmų detektoriai: jie sumontuoti socialiniuose butuose, kuriuose taip pat nereti gaisrai. Tuokart per keturiasdešimt detektorių rajonui kainavo beveik septynis šimtus litų.
Autorės nuotr.
SIGNALIZACIJA: (Iš kairės) Petras Mališauskas ir vyresnysis ugniagesys gelbėtojas Laimutis Vaitiekūnas montavo dūmų signalizaciją daugiavaikių šeimų namuose.
PATARIMAI: Priešgaisrinės priežiūros poskyrio inspektorius Petras Mališauskas patarė, kaip sutvarkyti pavojų keliančią aplinką prie krosnies.
IŠGASTIS: Petrašiūnietę Vilmą Karalevskąją buvo išgąsdinusi suveikusi ankstesnioji signalizacija – moteris būgštavo sulauksianti baudos.