Nulūžusį Stungių kryžių pakeitė stogastulpis

Autorės nuotr.
Vietoje vėtros nulaužto kryžiaus Stungiuose iškilo stogastulpis.
Stungių kaimo (Joniškio rajonas) pradžioje gegužės 25 dieną iškilo stogastulpis. Jis pakeitė praėjusių metų balandį siautėjusio vėjo nulaužtą vieną pirmųjų po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo Joniškio rajone pastatytą ir pašventintą kryžių.

 

Stungių kaimo gyventojus, svečius ir pravažiuojančius pagrindiniu keliu žmones nuo šiol pasitiks stilizuotas stogastulpis, susidedantis iš trijų skulptūrų: Šv. Kazimiero – Lietuvos globėjo, Šv. Izidoriaus – žemdirbių globėjo ir Šv. Jurgio – krikščionybės nešėjo, gynėjo, gyvulėlių globėjo. Šis iš visų pusių akį traukiantis medžio drožėjo Edmundo Kudulio kūrinys iškilo vietoje kaimo kryžiaus, kurį praėjusių metų balandį netikėtai nulaužė įsisiautėjęs vėjas. Koplystulpio skulptūrų kompoziciją užbaigia kalvio Milvydo Giedraičio kalta saulutė.

Stungių kaime prie pagrindinio kelio į Joniškį kryžius, kurį pagamino skulptorius Saulius Alejūnas, buvo pastatytas 1993 metais. Pasak bibliotekininkės ir seniūnaitės Dianos Kidelienės, žmonės kalba, jog anuomet kelis metus iš eilės mirė labai daug vidutinio amžiaus vietos vyrų, be to, kaime būta daug tikinčiųjų, giedotojų, kurie organizuodavo ir gegužines pamaldas, tad nuspręsta surinkti lėšų ir pastatyti kryžių, kad jis apsaugotų, globotų. 2007 metais kryžius buvo restauruotas ir perdažytas.

Kryžių gyventojai prižiūrėjo – pjaudavo žolę aplink, sodino gėles. Planuota ir su seniūnija kalbėta būtent 2020 metais iš naujo jį impregnuoti. Tačiau šių permainų kryžius nebesulaukė. Išstovėjęs beveik tris dešimtmečius ir iki tol atlaikęs net uraganus, nesugebėjo atstovėti prieš ne tokį galingą vėją, laiko ir gamtos veikiama sutręšo jo apatinė dalis.

Jau iškart po įvykio Stungių kaimo bendruomenė nusprendė toje pačioje vietoje atstatyti naują kryžių arba kitą medžio kūrinį – stogastulpį, koplytstulpį. Iškart po įvykio per socialinius tinklus kreiptasi į gyventojus ir visus geros valios žmones, kurie norėtų ir galėtų prisidėti. Organizuota ir vietos gyventojų apklausa, kurioje nuspręsta pasirinkti trijų skulptūrų stogastulpį.

„Stogastulpiui ąžuolo medieną dovanojo vienas miško savininkas, nenorėjęs, kad jo pavardė būtų viešai skelbiama, o kaimo gyventojai suaukojo lėšų meistrų darbui finansuoti. Dabar tvarkysime aplinką ir tarsimės su Žagarės parapijos klebonu dėl pašventinimo. Ketiname šį svarbų momentą organizuoti kartu su tradicine Stungių kaimo švente link birželio mėnesio pabaigos. Tikslesnę datą paskelbsime vėliau“, – sakė Stungių kaimo bendruomenės pirmininkė Dalia Labanauskienė.

Senasis kryžius, kurio medieną, pasak bendruomenės vadovės, suėdė grybas, buvo sudegintas, liko medinė dievulio skulptūrėlė, kurią ketinama impregnuoti ir pastatyti su kryželiu kaimo kapinaitėse.