
Naujausios
Nutapyta šimtas Lietuvos atspalvių
Joniškio Raudonojoje sinagogoje atidaryta edukacinės progamos „Šimtas atspalvių Lietuvos atkūrimo šimtmečiui“ paroda, kurioje eksponuojama keliasdešimt darbų, atskleidžiančių vaikų ir suaugusiųjų įsivaizduojamą Lietuvą – praeityje ir dabar.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Dalyvės dalijosi įspūdžiais
Per trijų dalių edukacinę programą, kuriai vadovavo tautodailininkė, Joniškio rajono savivaldybės stipendininkė Dalia Sutkuvienė, dalyviai nuo ketverių metukų iki vyresnio amžiaus suaugusiųjų bandė parodyti spalvomis, ryškiais teptukų potėpiais, kas jiems iš tiesų simbolizuoja Lietuvą. Tai ir koplytėlė, ir pajūrio bangos, gėlių žiedai, per derlingus laukus riedantis traktorius, saulėtekiai ir saulėlydžiai, giedantys paukščiai ar languota skara.
Jolana Petrikienė iš Mindaugių, teptuką į rankas pirmą kartą paėmusi praėjus daugiau kaip 25 metams nuo mokyklos laikų, atviravo, kad tapymas ją taip užkrėtė, jog be trijų darbų, eksponuojamų parodoje, jau turi keturis naujus paveikslus. Tiesiog prisėda, atsipalaiduoja ir leidžia lietis spalvoms pagal nuotaiką. Kada niūriu, liūdna, jos piešinyje nusėda lietaus lašai, tamsesni potėpiai, kai gera – žydi gėlės. Spalvų potėpiai ryškūs, entuziastingi.
O Valentina Jankauskienė sakė, kad iš pradžių jai labai nesisekė atsijungti nuo kasdienybės. Edukacijų vadovė pasiūlė jai tiesiog nueiti atsigerti arbatos, ramiai pabūti. Ir išties – padėjo, po to jau kitomis akimis pažvelgė į savo darbą, kuris nebeatrodė toks geras, norėjosi tobulinti.
Danutė Grunskienė teptuką rankose laikė tikrai ne pirmą kartą. Į mokymus ji pateko netikėtai, kai sutikta muziejininkė Vita Vitkauskienė pakalbino ir pasiūlė dalyvauti.
„Kitą kartą tautodailininkai nespinduliuoja tokios šilumos, o Dalia mums atidavė tiek daug vidinių resursų, kad per dvi praleistas popietes visos sugebėjo pradėti kurti“, – gerų žodžių mokymus vedusiai D. Sutkuvienei negailėjo D. Grunskienė.
Koncepcija – pajausti spalvų tapymo malonumą
Pati D. Sutkuvienė sakė, kad „edukacijų koncepcija buvo ne kažką nutapyti, bet pajausti spalvų tapymo malonumą, patį procesą“.
Dar vasarą ji sutiko mokytoją Ugnę Vaineikienę, kuri užsiminė, kad vaikai rugsėjį darys atvirukus. Tad kodėl nepabandžius dirbti kartu? Profesionalo patarimas, praktinis parodymas, kaip valdyti teptuką, rinkti spalvas, gali padėti sukurti dar gražesnius darbelius nei įprastai. Taip ir sutarė, rezultatas nustebino ir pačius moksleivius, ir pedagogę. Suaugusieji taip pat labai atsiskleidė.
Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus, kuris kartu su tautodailininke organizavo užsiėmimus, direktorė Rasa Ališauskienė pastebėjo, kad tokių projektų prasmė yra galimybė atsiskleisti žmonėms, surasti gebėjimus, kuriems anksčiau nebuvo terpės atsiskleisti.
„Kas yra ta emocija, kai piešia vyresnio amžiaus žmogus, supratau 2007-aisiais, kada Žiemgalos dailininkų pleneras vyko Žagarės dvare, kuriame anuomet veikė senelių namai. Senoliams buvo sudarytos sąlygos patiems pabandyti piešti ant drobės, o kai kurie jų net pieštuko gyvenime rankose nebuvo laikę. Reikėjo matyti, kaip švytėjo jų veidai“, – sakė direktorė.
Autorės nuotr.
Edukacijas vedusi tautodailininkė Dalia Sutkuvienė sakė, kad „koncepcija buvo ne kažką nutapyti, bet pajausti spalvų tapymo malonumą, patį procesą“.
Jolana Petrikienė iš Mindaugių, teptuką į rankas pirmą kartą paėmusi praėjus daugiau kaip 25 metams nuo mokyklos laikų atviravo, kad tapymas ją taip užkrėtė, jog be trijų darbų, eksponuojamų parodoje, jau turi keturis naujus paveikslus.
Juzefa Šukienė parodos atidarymui pasipuošė būtent ta skara, kurią nutapė ir savo darbe.