
Naujausios
Nominacija už moterišką verslą
Praėjusią savaitę Kelmėje įvykusiame tradiciniame renginyje „Verslo dienos-2017“ kelmiškė Laima Leščiauskienė pelnė nominaciją „Versli moteris“.
Jau 20 metų drabužiais prekiaujanti moteris neseniai įkūrė didžiulę drabužių ir avalynės parduotuvę miesto centre. Savo sukurtoje bendrovėje „Pas Laimą“ ji pati dirba direktore. Sukūrė dar šešias darbo vietas.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Pradžia – turgelyje ir mugėje
Laimos Leščiauskienės profesija – virėja-padavėja. Baigė Kelmės kooperatyve gyvavusią prekybos mokyklą. Teko dirbti ir valgykloje, ir parduotuvėje. Paskui augino dukrą. Kai mergaitė paaugo ir pradėjo eiti į darželį, mamai likdavo laisvo laiko.
„Kartą vaikščiodama po Kelmės turgelį užkalbinau drabužiais čia prekiaujančią draugę, klausiau, ar apsimoka tokia veikla. Draugė patikino, jog apsimoka“, – verslo pradžią 1996 -aisiais prisimena ponia Laima.
Ji sako visuomet audusi mintį dirbti ne kitiems, o sau. Geriau mokėti algą darbuotojams negu pačiai laukti, kol darbdavys sumokės, ir gyventi nuo algos iki algos.
Už vyro Valerijaus sutaupytus pinigus, nuvažiavę į Gariūnų turgų, nupirko pirmuosius drabužius.
„Tuomet buvau jauna ir labai drąsi, nebijojau rizikuoti, – šypsosi moteris. – O gal paveldėjau močiutės genus. Ji nuolat sukinėdavosi turgelyje ir ką nors pardavinėdavo.“
Iš pradžių verslininkė prekiaudavo turgelyje. Kai kooperatyvas „Kelmės prekyba“ savo patalpose, šalia restorano ir valgyklos, įrengė prekyvietę, susikraustė ten.
Ir verslininkėms nereikėjo žiemą šalti, vasarą kepti saulėje, ir pirkėjams patogiau drabužį atidžiau apžiūrėti, pasimatuoti.
Ypač gerai verslas sekėsi kelerius metus iki 2008 – ųjų krizės. Pirkėjai turėjo daugiau pinigų. Sau leido nusipirkti ir brangesnį drabužį. Rūbų parduotuvių Kelmėje tuo metu nebuvo. Tik mugės ir dėvėti drabužiai turgeliuose.
Iš kaimo atvažiavusiems žmonėms mugė būdavo vienintelė galimybė nusipirkti rūbą pokyliui, darbui ir kasdienai.
Darbo vietos šeimai ir pažįstamiems
Daugelį metų ponia Laima prekiavo įsigydama verslo liudijimą. Paskui buvo įregistravusi individualią veiklą. Neseniai sukūrė uždarąją akcinę bendrovę „Pas Laimą“. Joje įdarbino šešis žmones. Ji – šios bendrovės direktorė.
Šiuo metu Kelmėje daug prekiautojų naujais ir dėvėtais drabužiais. Konkurencija – didelė. Yra bent keturios drabužių parduotuvės, keli verslininkai drabužiais prekiauja mugėje. Dar daugiau dėvėtų drabužių krautuvėlių.
Moteris konkurencijos neišsigando. Pasitaikius progai, išsinuomojo didžiulę prekybos salę, šalia Maximos prekybos centro. Erdvė, žinoma, nepigiai kainuoja. Tačiau pirkėjui – patogu. Atėjęs produktų į prekybos centrą užsuka ir į drabužių bei avalynės parduotuvę.
Bendrovėje vairuotoju įsidarbino ir ponios Laimos vyras Valerijus, turintis ir nedidelį savo versliuką – remontuoja automobilius. Kurį laiką, kol išėjo motinystės atostogų, dirbo ir tėvams beverslaujant spėjusi užaugti dukra Lina.
Mergina baigė turizmo verslo administravimo studijas, pradžiai įsidarbino mamos bendrovėje. Tačiau taip pat turi savą verslą – fotografuoja vestuves, krikštynas. Iki šiol Šiauliuose gyvenusi jauna šeima, nusipirko būstą Kelmėje. Persikels čia gyventi.
Verslauti tėvams jau padeda ir penkiolikmetis sūnus Adomas. Galbūt mamos bendrovė arba tėtės verslas jam taip pat taps pirmąja darboviete.
Dar kelios darbo vietos sukurtos kitiems kelmiškiams. Įdarbinta buhalterė, kelios pardavėjos.
Konkurenciją dar atlaiko
L. Leščiauskienė svarsto, jog prekyba drabužiais jai patinka. Tai labai moteriškas verslas. Žinoma, norint neprašauti pro šalį ir neprisivežti neperkamų prekių, tenka domėtis mada, sekti pirkėjų poreikius, žinoti jaunimo norus.
Daugumą prekių dabar pristato tiekėjai. Kai kurie palieka prekes be pinigų. Bendrovė atsiskaito, kai prekes parduoda.
„Prekyba drabužiais mažiau rizikinga, negu maistu, – svarsto ponia Laima. – Produktams yra galiojimo laikas, dideli higienos reikalavimai. Drabužiai – negenda. Gali parduoti ir po metų.“
Verslininkė sako bijojusi nuomotis tokias dideles patalpas. Tačiau rizika pasiteisino. Jos parduotuvė – universali – nuo apatinių iki kasdienių, sportinių ir išeiginių drabužių, nuo šlepečių iki batelių ir rudeninės bei žieminės avalynės. Yra ir galanterijos dirbinių.
Kitos Kelmėje esančios prekyvietės – savotiškai specializuotos – prekiauja arba apatiniu trikotažu, arba drabužiais, arba avalyne. „Pas laimą“ galima rasti visko. Be to, kai daugiau erdvės, prekės labiau matomos.
Sėkmę, pasak verslininkės, lemia ir mandagios, paslaugios pardavėjos.
„Žinau, kad Kelmėje gyvena ne patys turtingiausi žmonės, todėl perkame pigesnes prekes. Kiek įmanoma taikome kuo mažesnius antkainius. Neprekiaujame vyriškais kostiumais, paltais. Tokioms prekėms reikėtų didelių investicijų. Galbūt kada nors ateityje“, – svajoja ponia Laima.
Moteris turi svajonę įsigyti nuosavas patalpas, kad nereikėtų mokėti nuomos mokesčio. Tuomet konkuruoti būtų paprasčiau. O pirkėjai, pasak verslininkės, ko gero, visur vienodi. Jų padaugėja tomis dienomis, kai mokami atlyginimai ir pašalpos. Be to, retas kuris atėjęs iš karto ką nors nuperka. Apsidairo, pasižiūri kainas. Tuomet apeina kitas prekyvietes. Jei neranda nieko geriau ir pigiau, sugrįžta.
Autorės nuotr.
„Verslios moters“ nominaciją pelniusi bendrovės „Pas Laimą“ įkūrėja ir direktorė Laima Leščiauskienė džiaugiasi per dvidešimtį verslavimo metų gautu pirmuoju apdovanojimu. Tačiau labiausiai džiaugiasi, jog, kurdama verslą, apsiėjo be paskolų ir kad nebuvo didelių nesėkmių bei duobių.