
Naujausios
Neįgalūs jaunuoliai ir patys sugeba padėti
Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos Dienos užimtumo centro lankytojai su negalia jau antrus metus talkina įvairiose įstaigose, atlikdami smulkius darbus pagal savo gebėjimus, o šiemet pagalbą pasiūlė sveikatos neturinčiai senjorei. Daliai visuomenės dar naujiena, kad intelekto negalią turintys jaunuoliai jiems skirtuose centruose mokosi gaminti valgį, sodinti, ravėti daržus, vyksta į stovyklas, organizuojamas ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, savanoriauja. Apie tai, kad jie taip pat nemažai sugeba ir gali gyventi įdomiai, patys jaunuoliai iš skirtingų šalies rajonų – Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Joniškio – pasakojo „Saulės“ pagrindinės mokyklos dienos užimtumo centro organizuotoje mokslinėje–praktinėje konferencijoje.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Savanoriauja įstaigose ir padeda senjorei
„Saulės“ pagrindinės mokyklos Dienos užimtumo centro lankytojų jau antrus metus iš eilės galima sutikti įvairiose miesto įstaigose, kur jie ateina ne gauti paslaugų, bet patys savanoriauja.
Intelekto negalią turintys jaunuoliai noriai įsitraukia į veiklas „Zap-o“ bare, kur įsijaučia į padavėjų vaidmenį: klientams atneša meniu, nuneša patiekalus, nuvalo stalus, surenka indus, parduotuvėje „Eglė“ neša, dėlioja prekes, klijuoja kainas arba Jono Avyžiaus viešojoje bibliotekoje „gydo“ suplyšusias knygas, sudeda jas lentynose, klijuoja kodus. Jie savanoriauja ir savo mokyklos valgykloje, kur pasikeisdami budi per savaitę, šluosto stalus, tvarkingai surikiuoja kėdes.
„Mūsų mieste apskritai nėra daug įstaigų, tad ne taip paprasta rasti, kurios priimtų. Be to, tarp žmonių dar vyrauja nepasitikėjimas, ar jaunuoliams turės veiklos pagal jų gebėjimus, ir atsakomybė, kad jie nepatirtų patyčių, kokių kitų nemalonumų. Tačiau yra drąsių kolektyvų“, – „Šiaulių kraštui“ pasakojo neįgaliųjų socialinė darbuotoja, pavaduojanti direktoriaus pavaduotoją Dienos užimtumo centrui, Alfrida Kubeckienė.
Dienos užimtumo centro darbuotojai jaunuolius palydi iki minėtų įstaigų, kur jie savanoriauja, ir palieka porai valandų. Pirmus kartus buvo nedrąsu, bet ilgainiui susibičiuliauta. Kai šią žiemą siautė gripo epidemija ir Centro lankytojai taip pat sirguliavo ir negalėjo savo jau pamėgtomis veiklomis užsiimti, bibliotekininkės jau teiravosi, kada sulauks savo bičiulių.
Kadangi dalis jaunuolių yra stiprūs, energingi, gali ir daugiau pastangų reikalaujančius darbus atlikti. Tad sumąstyta padėti senjorams. Kol kas juos priėmė viena joniškietė Danutė, kuri nebepajėgi vedžioti savo didelio, bet ramaus ir žmones mylinčio šuns. Keturkojis draugas, kuriam būtina prasilakstyti, visą žiemą buvo nevedžiotas. Tad Centro lankytojai dabar kas savaitę pasiima jos augintinį ir vedžioja.
Stovyklavo užsienyje
Apie šias patirtis mokslinėje–praktinėje konferencijoje „Asmenų su intelekto negalia įtrauktis: raiška ir galimybės“, Dienos užimtumo centro organizuotoje kartu su partneriu – Šiaulių valstybine kolegija – savo įspūdžiais dalinosi minėto centro lankytojai Rolandas Pažarauskas ir Vidmantas Kazulis.
Kiti joniškiečiai, paruošti socialinių darbuotojų, su entuziazmu kalbėjo apie išvykas dviračiais, 10 kilometrų žygį pėsčiomis iki Svirplių kaimo, apie tai, kaip jie ruošė žemę, sėjo daržą, kurį vėliau laistė, ravėjo.
Apie tai, kad intelekto negalią turintys žmonės gyvena turiningą ir pagal savo galimybes labai įvairų gyvenimą, liudijo ir kitų miestų įvairių užimtumo centrų bei bendruomenių atstovai.
Joniškiečiai Valentas Jankauskas ir Domantas Navickas džiaugėsi išmokę šokių, lipdę iš molio, keliavę stovykloje Jelgavoje (Latvija), o ypač daug ovacijų sulaukė Panevėžio jaunuolių dienos centro lankytojo Pauliaus Maskaliovo pasakojimas apie dvi savaites trukusią savanorystę Ispanijoje, kur jis, lydimas padėjėjos, su tokiais pat jaunuoliais iš kitų šalių lankstė rūbus, sodino česnakus, pakavo sausainius. Vėliau sausainių su tokiomis pakuotėmis matė įvairiose parduotuvėse. Be to jis mokėsi savarankiškumo: kaip užsisakyti maisto kavinėje, bendrauti, netgi išmoko keletą ispaniškų žodžių ir šiuos sugebėjimus pademonstravo konferencijoje, padėkodamas žodžiu „gracias“.
O Kauno „Arkos“ bendruomenės nariai pasakojo, kaip jų gyvenimas pasikeitė, atėjus į šią organizaciją.
„Prieš tai buvau liūdnas, tik išnešdavau šiukšles, nueidavau į parduotuvę ir žiūrėdavau televizorių. Dabar irgi darau tą patį, bet esu linksmas,“ – atvirai sakė „Arkos“ lankytojas Renatas Stumbrys.
Pirmoji tokia konferencija
Konferencijoje pedagogai, Šiaulių valstybinės kolegijos, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojai kalbėjo apie žmonių su intelekto negalia teises praktikoje, apie jų įtrauktį visuomenėje.
Tokia konferencija, kurioje pranešimus skaitė ne tik dirbantieji ar mokslininkai, bet ir Dienos užimtumo centro lankytojai, dalyvavo jų tėveliai, seneliai, Joniškyje vyko pirmą kartą. „Saulės“ pagrindinės mokyklos direktorius Tomas Armonavičius sakė, kad idėja buvo pasiklausyti ne tik dirbančiųjų, bet pačių paslaugas gaunančiųjų nuomonių, išgirsti minčių, kas jiems patinka, džiugina, yra svarbu.
Centro archyvo nuotr.
Dienos užimtumo centro lankytojai laukiami ir Jono Avyžiaus viešojoje bibliotekoje
Mokslinėje–praktinėje konferencijoje pirmą kartą pranešimus skaitė ir patys Dienos užimtumo centrų lankytojai, jiems bei vadovams įteiktos dovanėlės