Neįgalieji sveikųjų prašo juos laikyti savais

Neįgalieji sveikųjų prašo juos laikyti savais

Neįgalieji sveikųjų prašo juos laikyti savais

Sutrikusio intelekto suaugusieji, Kuršėnuose įsikūrusios įstaigos darbuotojų padedami, mokosi bendrauti su sveikaisiais ir nori būti jų suprasti.

Algimantas BRIKAS

brikas@skrastas.lt

Apsipirkti – rimtas išbandymas

Kai vidutinės ir sunkios negalės sutrikusio intelekto žmonės buvo buriami Kuršėnų kūrybos namų patalpoje, su jais dirbantiems žmonėms daugiausiai rūpėjo išmokyti paprasčiausių buityje reikalingų įgūdžių. Pernai mieste pradėjus veikti Dienos centrui sutrikusio intelekto asmenims, siekiama dar daugiau. Stengiamasi, kad neįgalieji dalyvautų ir tvarkant sudėtingesnius reikalus.

Centre įgyvendinamas projektas „Trauklapiai ir elektra“. Jo pavadinimą sugalvojo patys dienos centro lankytojai. Elektra – tai negalė, trenkianti į tą, kuris su ja susiduria. O trauklapiai – tai jie patys, bylojantys: mes mokame, mes galime bendrauti, mums smagu su jumis būti.

Dienos centro darbuotojai važiavo per kaimo parduotuves. Jiems buvo duota užduotis sužinoti prekių kainas, išsirinkti tam tikrų prekių.

Pasirodo, neįgaliųjų lankymasis parduotuvėje tampa išbandymu ne tik jiems.

Prieš imantis darbo dienos centro mokomojoje virtuvėlėje, jo lankytojai į vieną iš miesto prekybos centrų eina apsipirkti.

Kristina Pinskienė, Dienos centro sutrikusio intelekto asmenims užimtumo specialistė, sako, kad kai, tarkime, už prekes atsiskaitinėjo labai blogai matanti Neringa, buvo matyti, kad to nežinanti pardavėja yra sutrikusi.

Dienos centro lankytojai lėčiau skaičiuoja pinigus. Kai jam už nugaros susidaro keleto žmonių eilutė, baiminamasi, kad kas nors nemestų negražią repliką jo adresu ar panašiai.

„Yra „baimė“ mūsų žmonių atžvilgiu. Nors ji po trupučiuką traukiasi, mes, tėvai, dar tai jaučiame“, – tvirtina dienos centro direktorė Virginija Norvaišienė.

Klaus sveikųjų nuomonės

Įgyvendindami projektą, už dienos centro tvoros, apleistoje vietoje, centras pakvies jaunimą ir miesto bendruomenę drauge sukurti laisvalaikio erdvę. Čia numatyta įrengti suolus, krepšinio aikštelę. Norima susipažinti, bendrauti, žaisti su vietiniais, jaunimu.

Ir sprendžiant sumanymų įgyvendinimo reikalus dalyvauja neįgalieji. Jie drauge su darbuotojomis važiavo į Miškų urėdiją prašyti medienos, dėl atributikos paruošimo – į reklamos agentūrą Šiauliuose, dėl aplinkos tvarkymo – į seniūniją.

Dabar drauge su Broniumi, vienu iš dienos centro lankytojų, vykstama per mokyklas. Bus atrinkti 10 savanorių, kurie drauge su neįgaliaisiais dalyvaus liepos pradžioje rengiamoje „Trauklapio“ stovykloje. Joje bus mokomasi komandinio darbo pagrindų, tolerancijos, ugdomas pasitikėjimas savimi, darbuojamasi kūrybinėse dirbtuvėse.

Dienos centras yra numatęs Kuršėnuose bei internetu surengti didelę apklausą. Rūpi išsiaiškinti požiūrį į neįgaliuosius, bendravimo su jais baimes, nuostatas, kodėl jos atsiranda.

„Labai labai norime išeiti į žmones su visa meile ir gerumu. Ir pas mus visi gali ateiti. Mums reikia to“, – sako Kuršėnų dienos centro sutrikusio intelekto asmenims direktorė V. Norvaišienė.

Autoriaus nuotr.

BENDRUOMENĖ: Dienos centro sutrikusio intelekto asmenims darbuotojos ir lankytojai neretai susirenka pasitarti.

Asmeninio albumo nuotr.

RYŽTAS: Dienos centro lankytojai pasirengę pasidarbuoti prie savo įstaigos.