Neįgalieji jaučia žeminimą Savivaldybėje

Neįgalieji jaučia žeminimą Savivaldybėje

SKAITYTOJAI KREIPIASI

Neįgalieji jaučia žeminimą Savivaldybėje

Akmenės krašto artrito bendrija – vienintelė rajone, kurios sumanytai užimtumo veiklai skirti lėšų ne pirmą kartą atsisakė rajono Savivaldybės administracija.

Paaiškinama, kad blogi projektai.

Tačiau parašyti tinkamai valdininkija nepadeda.

Į „Krašto žinias“ kreipusios neįgalios visuomenininkės jaučiasi ir žeminamos, kai atkakliai siekia finansinės paramos apie 200 narių turinčiai bendrijai.

Vytautas RUŠKYS

vytautas@skrastas.lt

„Pas valdininkiją – kryžiumi“

Dėl tokios situacijos informuotas Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Išsiųstame laiške Akmenės krašto artrito bendrijos pirmininkė Ona Pivorienė papasakojo apie patirtas nuoskaudas Savivaldybės socialinės paramos skyriuje.

Kai ten kreipiasi dėl projektinės veiklos, rašo bendrijos pirmininkė, „toks įspūdis, kad einant reikia kryžiumi susidėti rankas ir už durų prieš įžengiant pradėti linkčioti galvą. Nėra visiškai atjautos, supratimo, gražaus paaiškinimo, pagarbos mūsų bendrijos nariams. Tai suprantu kaip diskriminavimą žmonių su negalia, norą juos eliminuoti iš visaverčio visuomenės gyvenimo“.

Dėl Socialinės paramos skyriuje patiriamų problemų ne kartą bendrijos aktyvistės kreipėsi į rajono merą, jo pavaduotoją, administracijos direktorių.

Negavo nė lito iš 132 tūkstančių

Į „Krašto žinias“ kreipusis O. Pivorienė sakė apsisprendusi ginti savo bendrijos narių interesus po to, kai antri metai iš eilės ši organizacija negauna pinigų iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir rajono biudžeto skirtų lėšų finansuoti projektams.

Šiemet įgyvendinti rajono socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektus 132 tūkstančiai litų paskirstyti 5 nevyriausybinėms organizacijos – daugiausiai gavo 57 tūkstančiai litų, mažiausiai – 12 tūkstančių litų. Taip pat projektą pateikusi Akmenės krašto artrito bendrija buvo vienintelė, negavusi nė lito.

„Prašėme keliolikos tūkstančių litų, bet tikėjomės – sumažins, bet pusė liks, – sakė bendrijos finansininkė Vika Orlienė. – Pagaliau ir tūkstantis litų būtų padėję išgyventi“.

Išsilaikyti – nario mokesčiai

Nuo 2006 metų veikiančioje Akmenės krašto artrito bendrijoje nuolatinis išsilaikymo šaltinis – neįgaliųjų nario mokesčiai. Juos suneša apie pusantro šimto žmonių. Nereikia mokėti nepilnamečiams ir vyresniems kaip 90 metų nariams.

Kasmet surenkama apie 3 tūkstančius litų. Iš jų perka maistą, kai susirenka žmonės pabendrauti prie arbatos ar organizuoja renginius. Išleidžia kanceliarinėms prekėms, ryšio paslaugoms. Perkama gėlių palydint amžinojo poilsio.

Kai nesulaukė konsultacijų dėl projektinės veiklos rajono Savivaldybėje, dėl to kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją ir kalbėjosi telefonu, o už pokalbius teko sumokėti apie 100 litų.

Nori atsiskaityti už mokymą

Socialinių paslaugų namuose skirtuose kambarėliuose besirenkantys artrito bendrijos nariai nori dažniau susitikinėti, bendrauti. Siekia, kad ta veikla būtų prasmingesnė, tikslingesnė, todėl ir kuria projektus finansavimui.

Per pastaruosius kelerius metus yra gavę pinigų už projektus „Neleiskime skausmui mūsų valdyti“, „Gelbėkime savo sąnarius“, „Už saugią ir darnią šeimą“.

Tad turėjo iš ko suorganizuoti ir masinius renginius Akmenės gamtos ir kultūros parke, Naujojoje Akmenėje. Įsimintina tapo žmogaus didumo rankdarbinių velykinių kiaušinių paroda prie rajono savivaldybės pastato, dalyvauta parodose ir pačiame pastate.

„Norėdami išlaikyti kūrinių skoningą lygį, turime saviškius ir paruošti, pamokyti, tarkim, mezgimo, vėlimo, nėrimo ir kitų rankdarbių kūrimo subtilybių, – sakė bendrijos pirmininkė. – Bėda, kad galinčių padėti savanorių surandama trumpam laikui, o už nuolatinius užsiėmimus reikia atsilyginti“.

Valdininkės neturėjo laiko konsultuoti

Projektą vertinę Savivaldybės sudarytos komisijos nariai sprendė apie poveikio neįgaliųjų bendruomenei svarbą, projekto kuriamą išliekamąją vertę. Ir skyrė per mažą balų skaičių, koks būtinas finansavimui.

Savivaldybės administracijos direktoriaus ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistų raštuose dėl projekto vertinimo išvardinta daugybė paraiškoje įžiūrėtų klaidų.

Pavyzdžiui, paraiškai nesuteiktas registracijos numeris. Nurodytas neteisingas organizacijos adresas.

„Taip atsitiko todėl, kad nesulaukėme pakankamai konsultacijų Socialinės paramos skyriuje“, – sakė O. Pivorienė. Ir minėjo valdininkes, į kurias kreiptasi, o jos patarinėjo paskubomis arba aiškinosi, kad neturinčios laiko, kad išvykstančios.

„Juk konsultantė iškart būtų pamačiusi vėliau įvardintus tokio pobūdžio trūkumus, pavyzdžiui, kai mūsų paaiškinimai paraiškoje įtalpinti ne į vieną, o į kitą skyrių“, – sakė artrito bendrijos finansininkė V. Orlienė.

Neįtinka bendrijos pirmininkė

„Savivaldybėje man buvo pasakyta: „Kvieskite bendrijos valdybos posėdį, keiskite bendrijos pirmininkę – tada bus kitaip“, – sakė bendrijos finansininkė V. Orlienė.

Kodėl iš jos apie savotišką nurodymą sužinojusi pirmininkė nesikreipė į Socialinės paramos skyriaus vedėją?

„Kas iš to? Neina į argumentuotas kalbas, o tik atsidūsta ir įsitempia – atrodo, kad Savivaldybės valdininkėms pasidaro sunku kvėpuoti, kai mus pamato“, – sakė O. Pivorienė.

Ji sunkiai serga, nustatyti specialieji poreikiai. Dėl to ir pati girdėjo valdininkių lyg grasinimą: „Nerašykit projekto, vistiek jį padėsime į šoną“.

Paskambino į ministeriją, ir išgirdo: „Juk visi jūs neįgalūs, o Savivaldybėje turi tokiems padėti“. Ir padrąsino vis tiek pateikti projektą veiklos finansavimui.

„Neturime teisės keisti pirmininkės“

Socialinės paramos skyriaus vedėja Aleksandra Vismantienė sakė : „Mes neturime teisės keisti pirmininkės, nurodinėti dėl projektų, nes Akmenės krašto artrito bendrija yra savarankiška visuomeninė organizacija. Jos steigėja – ne Savivaldybė, tad ir neturi teisės kištis“.

Pareiga konsultuoti dėl rengiamų projektų Savivaldybėje esą čia tinkamai vykdoma. „Bet patys artrito bendrijos atstovai nebuvo užėję pasikonsultuoti, – aiškino Socialinės paramos skyriaus vyresnioji specialistė Vida Vaičiūnienė. – Tačiau visų detalių neprisimenu“.

Skyriaus vedėjos teigimu, kai projektas būna pateiktas ir įregistruotas, jo nebegalima koreguoti.

„Juk pas mane bendrijos pirmininkė buvo gal kartą, dar esame kalbėję kituose Savivaldybės kabinetuose“, – sakė A. Vismantienė.

Ji pati irgi kartą buvo užsukusi į patalpas bendrijos per aštuonerių metų jos veiklos laikotarpį.

„Teisūs šimtai organizacijos narių, jei įtinka pirmininkė, ir belieka, kad ji pagal reikalavimus parašytų paraišką projektinei veiklai“, – mano A. Vismantienė.

Autoriaus nuotr.

PATIRTIS: Akmenės krašto artrito bendrijos pirmininkė Ona Pivorienė (dešinėje) ir finansininkė Vika Orlienė pasakojo, kaip buvo žeminamos rajono Savivaldybėje, kai ruošė projektus veiklai finansuoti.

RANKDARBIAI: Akmenės krašto artrito bendrijos narės reguliariai susirenka daryti rankdarbių.