Nedidelė biudžeto skola emigracijos nesustabdė

Nedidelė biudžeto skola emigracijos nesustabdė

Ne­di­de­lė biu­dže­to sko­la emig­ra­ci­jos ne­sus­tab­dė

Lie­tu­vos lais­vo­sios rin­kos ins­ti­tu­to (LLRI) pa­skelb­ta­me sa­vi­val­dy­bių in­dek­se Rad­vi­liš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė šok­te­lė­jo aukš­tyn ir iš bu­vu­sios 22 vie­tos šie­met užė­mė 7-11.

Sa­vi­val­dy­bė iš ki­tų iš­si­sky­rė ma­ža biu­dže­to sko­la, ta­čiau ją te­bes­muk­do per ma­žos in­ves­ti­ci­jos, dvi­gu­bai di­des­nė nei ki­tur emig­ra­ci­ja.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Ge­ro­kai pra­len­kė kai­my­nes

Sep­tin­tą kar­tą su­da­ry­ta­me šių­me­čia­me sa­vi­val­dy­bių rei­tin­ge bu­vo ver­ti­na­mi 2016 me­tų pa­sie­ki­mai bei trū­ku­mai įvai­rio­se sri­ty­se.

Rad­vi­liš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė šių me­tų pa­skelb­ta­me rei­tin­ge at­si­sto­jo į vie­ną gre­tą su Kė­dai­nių, Pa­ne­vė­žio, Ši­lu­tės ra­jo­nų ir Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bė­mis.

Šios sa­vi­val­dy­bės tarp 54 ma­žų­jų sa­vi­val­dy­bių su­rin­ko po 61 ba­lą iš 100 ga­li­mų ir užė­mė 7-11 vie­tą.

Per­nai Rad­vi­liš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė bu­vo nu­kri­tu­si į 22-ą po­zi­ci­ją.

Rad­vi­liš­kie­čiai šie­met ge­ro­kai pra­len­kė vi­sas Šiau­lių ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bes: Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė užė­mė 21-23 vie­tas, Ak­me­nės – 37-43, Kel­mės – 44-46, Jo­niš­kio – 50-51, Pak­ruo­jo – 52.

Tarp ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bių šie­met vi­sos iš­si­ri­kia­vo že­mes­nė­se po­zi­ci­jo­se nei per­nai, iš­sky­rus Ak­me­nę ir Rad­vi­liš­kį. Pas­ta­ra­sis į vir­šų šok­te­lė­jo dau­giau­sia.

Rad­vi­liš­kis iš ki­tų ma­žų­jų sa­vi­val­dy­bių iš­si­sky­rė biu­dže­to, trans­por­to bei ko­mu­na­li­nių pa­slau­gų sri­ty­se.

Fi­nan­si­nė­je sri­ty­je ra­jo­nas pa­te­ko į pir­mą­ją de­šim­tu­ko vie­tą. To­kią po­zi­ci­ją rad­vi­liš­kie­čiai už­si­tar­na­vo dėl ma­žiau­sios biu­dže­to sko­los, ku­ri, ly­gi­nant su pa­ja­mo­mis, 2016 me­tais bu­vo pa­ti ma­žiau­sia Lie­tu­vo­je ir su­da­rė 5,2 pro­cen­to, kai vi­du­ti­nė biu­dže­to sko­la ma­žo­sio­se sa­vi­val­dy­bė­se su­da­rė 36 pro­cen­tus nuo pa­ja­mų.

Vie­nos ma­žiau­sių bu­vo ir Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos iš­lai­ky­mo iš­lai­dos.

Pir­mo­je po­zi­ci­jo­je ra­jo­nas yra ir trans­por­to sri­ty­je. Ga­li­my­bę bū­ti ly­de­riais ra­jo­nui at­si­vė­rė dėl to, kad ke­lei­vi­nius marš­ru­tus ap­tar­nau­ja ne sa­vi­val­dy­bei pri­klau­san­čios įmo­nės, žiū­rė­ta ir ko­kia vie­šų­jų pir­ki­mų da­lis skir­ta ke­lių prie­žiū­rai.

Ko­mu­na­li­nių pa­slau­gų sri­ty­je rad­vi­liš­kie­čiai at­si­sto­jo į penk­tą­ją vie­tą. Tam pa­si­tar­na­vo ma­žes­nė nei vi­du­ti­nė ši­lu­mos kai­na (Rad­vi­liš­ky­je – 5,44 ct/kWh, vi­dur­kis – 6,2 ct/ kWh) bei tai, kad ra­jo­ne dau­gia­bu­čius na­mus ad­mi­nist­ruo­ja bei bui­ti­nes at­lie­kas su­ren­ka ne Sa­vi­val­dy­bei pri­klau­san­čios įmo­nės.

Mi­nu­sų iš­veng­ti ne­pa­vy­ko

Vis tik bu­vo sri­čių, ku­rių Rad­vi­liš­kio ra­jo­nui ne­pa­vyks­ta pa­ge­rin­ti jau ne vie­ne­rius me­tus iš ei­lės.

Šių­me­čia­me sa­vi­val­dy­bių in­dek­se, kaip ir per­nykš­čia­me, Sa­vi­val­dy­bę la­biau­siai klup­dė in­ves­ti­ci­jų, svei­ka­tos ir so­cia­li­nės rū­py­bos sri­tys.

Per me­tus in­ves­ti­ci­jų į il­ga­lai­kį ma­te­ria­lų­jį tur­tą vie­nam gy­ven­to­jui ra­jo­ne su­ma­žė­jo net 122 eu­rais ir vie­nam gy­ven­to­jui te­ko 915 eu­rų, kai skel­bia­mas vi­sų ma­žų­jų sa­vi­val­dy­bių vi­dur­kis bu­vo 1506 eu­rai vie­nam gy­ven­to­jui.

La­bai šlu­buo­ja ir tie­sio­gi­nių už­sie­nio in­ves­ti­ci­jų sri­tis – jų Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne te­bu­vo 173 eu­rai gy­ven­to­jui, kai ma­žų­jų sa­vi­val­dy­bių vi­dur­kis su­da­rė 1127 eu­rus.

Pa­sak rei­tin­go su­da­ry­to­jų, ra­jo­ne ga­lė­tų bū­ti di­des­nis ir eko­no­mi­nis ak­ty­vu­mas. Kad jis yra per ma­žas, ro­do ir tai, jog ūkio su­bjek­tų skai­čius, iš­duo­tų sta­ty­bos lei­di­mų bei vers­lo liu­di­ji­mus įsi­gi­ju­sius gy­ven­to­jų skai­čius ra­jo­ne bu­vo že­mes­nis nei dau­gu­mo­je ma­žų­jų sa­vi­val­dy­bių.

Anot rei­tin­guo­to­jų, di­des­nės in­ves­ti­ci­jos pa­dė­tų stab­dy­ti ir itin di­de­lę ra­jo­no emig­ra­ci­ją – per­nai iš Sa­vi­val­dy­bės iš­vy­ko 2,2 pro­cen­to žmo­nių, ir tai yra be­veik dvi­gu­bai dau­giau už ma­žų­jų sa­vi­val­dy­bių vi­dur­kį.

Ra­jo­ne di­des­nis nei vi­du­ti­nis ne­dar­bo ly­gis, dau­giau yra ir so­cia­li­nių pa­šal­pų ga­vė­jų.

Ra­jo­no vi­ce­me­ro Ka­zi­mie­ro Au­gu­lio tei­gi­mu, LLRI nu­ro­dy­tus mi­nu­sus Sa­vi­val­dy­bė ži­no. Anot jo, pa­skel­bus rei­tin­go re­zul­ta­tus, Sa­vi­val­dy­bės sky­rių spe­cia­lis­tams ir se­niū­ni­joms bu­vo duo­ta už­duo­tis iš­sa­miai iš­nag­ri­nė­ti si­tua­ci­ją ir pa­teik­ti pa­siū­ly­mus, kaip bū­tų ga­li­ma su­ma­žin­ti rei­tin­gą smuk­dan­čią sta­tis­ti­ką.

„Kol kas ką nors konk­re­čiai ko­men­tuo­ti anks­ti. Aiš­ku tik tiek, kad kai ku­rios sri­tys, kad ir so­cia­li­nių pa­šal­pų mo­kė­ji­mo, ta­po kiek už­leis­tos. Bet ma­nau, jog re­zer­vų pa­ge­rin­ti si­tua­ci­ją yra ir mes juos pa­nau­do­si­me“, – sa­kė K. Au­gu­lis.

Au­to­rės nuo­tr.

Per­nai iš Rad­vi­liš­kio ra­jo­no iš­vy­ko 2,2 pro­cen­to žmo­nių – be­veik dvi­gu­bai dau­giau už vi­sų ma­žų­jų sa­vi­val­dy­bių vi­dur­kį.

Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne smul­kio­jo vers­lo ma­žiau nei ki­to­se sa­vi­val­dy­bė­se.