
Naujausios
Naisių festivalį aplankė apie 60 000 žmonių
Naisiuose (Šiaulių r.) dvi praėjusio savaitgalio dienas truko jau septintasis blaivybę puoselėjantis festivalis visai šeimai „Naisių vasara-2016“. Jis sukvietė gausybę ir suaugusiųjų, ir jų lydimų vaikų. Festivalio organizatoriai skaičiuoja, kad per dvi dienas Naisiuose apsilankė apie 60 tūkstančių žmonių. Tai daug daugiau nei ankstesniais metais. Šeštadienį po pietų prieš Naisius jau buvo susidariusi dviejų kilometrų atomobilių spūstis, o po 18 valandos, prasidėjus vakaro koncertams, – jau iki penkių kilometrų.
Algimantas BRIKAS
brikas@skrastas.lt
Atidarytos Žemaičių dienos
Šeštadienį nuo festivalio scenos iškilmingai atidarytos Pasaulio žemaičių dienos.
Į sceną buvo pakviesti Žemaitijos rajonų merai, atstovai bei Pasaulio žemaičių dienų ambasadoriai.
„Kiekviena kalba laikosi ant trijų pamatinių stulpų, arba, kaip žemaičiai sako, kertinių kūlių: pirmas – kalba, antras – tradicijos, papročiai, trečias – istorinė atmintis. Mes, žemaičiai, viską tą turim ir su pasididžiavimu aukštai galvas iškėlę galim sakyti, kad šitie dalykai šiandien yr stipri, gyvi ir mums, žemaičiams, dideliai brangūs“, – į susirinkusius žemaitiškai kreipėsi kalbininkas Juozas Pabrėža.
Telšiai šiemet yra paskelbti Lietuvos kultūros sostine. Žinią nuo telšiškių perdavė iš šio miesto kilusi aktorė Nijolė Narmontaitė.
Susirinkusiuosius pasveikino Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras, Seimo narė Rima Baškienė, dizaineris, kraštotyrininkas Vilius Puronas.
„Šeima, blaivybė, kultūra – tai ta stiprybė, ant kurios laikosi mūsų tauta“, – sakė R. Baškienė. Ji pažymėjo, kad mažosios kultūros sostinės šiemet įrodė, jog dešimt gražių bendruomenių sugeba išplėsti kultūros svarbą.
Kaimo bendruomenių asociacijos pirmininkė Guoda Burokienė ir kultūros mecenatas Ramūnas Karbauskis 2017 metų Lietuvos mažųjų kultūros sostinių sertifikatus įteikė Mažeikių rajono Ukrinų, Joniškio r. Gasčiūnų, Kauno r. Raudondvario, Švenčionių r. Labanoro, Ignalinos r. Palūšio, Biržų r. Vabalninko, Vilkaviškio r. Paežerių, Pagėgių savivaldybės Vilkyškių, Klaipėdos r. Priekulės ir Alytaus r. Punios atstovams.
G. Burokienės teigimu, nominantai buvo labai kruopščiai atrinkti iš daugelio norinčių, bet dar negalinčių tapti kultūros sostinėmis. Jas atrinko Kultūros ministerija kartu su Kaimo bendruomenių sąjunga bei kultūros mecenatu R. Karbauskiu.
R. Karbauskis padėkojo Naisių gyventojams, bendruomenei, padėjusiems suorganizuoti šį festivalį, mažosioms kultūros sostinėms, kurios šią vėliavą neša šiemet ir kurios ją neš kitąmet.
Laukė žiūrovų ir pirkėjų
Apsilankiusieji festivalyje jau prieš oficialiąją jo dalį didžiojoje scenoje galėjo pasižiūrėti jaunimo muzikos grupės „Aristokratai“, „Naisių vasaros“ teatro aktorių, asociacijos „Raudonos nosys Gydytojai klounai“ pasirodymų.
Vėliau pusvalandį koncertavo Andrius Kulikauskas, retro muzikos programoje – Virgilijus Noreika, Gintarė Skėrytė, Dainius Puišys, instrumentinis trio, šokėjai...
Paėjėjęs tvenkinio pakrante, galėjai pasižiūrėti, pasiklausyti mažojoje festivalio scenoje koncertuojančių grupių.
Pasirodė įvairus stiliaus dainininkai, grupės. Kiekvienas žiūrovas galėjo susirasti priimtinesnių jo skoniui.
Vos tik įžengusieji į festivalio teritoriją patekdavo besirūpinančiųjų jais globon.
Nuotaikingame žemaičių kiemelyje skambėjo šio regiono kalba. O tiems, kuriems ji buvo nelabai suprantama, kiemelio šeimininkai dovanojo skuodiškių išleistą šios kalbos pradžiamokslį bei kūrybos rinkinį „Cyrulielis“.
Senųjų amatų dirbtuvėse galėjai pasimatuoti šarvus, išbandyti ginklus, šalia – sužinoti, kokie kadaise buvo populiarūs amatai. Na o vaikams smalsumu blizgėjo akys prie staliukų, kur galėjai išbandyti net elektroninių žaislų.
Lankytojų, pirkėjų visą laiką buvo gausu ir amatininkų kampeliuose, pas prekybininkus. Festivalyje dalyvavo 180 prekybininkų, iš jų 120 tautodailininkų.
Koncertai, žaidimai, atrakcijos vyko iki vėlumos, kol padangę nutvieskė fejerverkas.
Sekmadienį didžiąją festivalio sceną užėmė mažieji atlikėjai. Aikštyne meistriškumą demonstravo sporto mėgėjai.
Žydrūno BUDZINAUSKO nuotr.
ŽIŪROVAI: Dešimtys tūkstančių žmonių suplūdo į Naisius.
Autoriaus nuotr.
IDĖJA: Festivalio sumanytojas Ramūnas Karbauskis padėkojo visiems, neabejingiems kultūrai.
SCENA: Pagrindinėje festivalio scenoje keitėsi koncertuojantys kolektyvai, ir žiūrovų prie jos tai daugėjo, tai mažėjo. Kiekvienas rinkosi, kas jam įdomu, arba suko prie kitų įdomaus žadančių palapinių.
ŽIŪROVAI: išsiilgusiųjų koncertų buvo gausu.
HUMORAS: Pasirodo asociacija „Raudonos nosys Gydytojai klounai“.
PASIRODYMAS: Mažojoje scenoje pasirodo grupė „Poezijos medžiotojai“. Skamba muzika bei eilės.
KALBA: „Garbingi prietelee žemaitee“, – į susirinkusiuosius kreipėsi kalbininkas Juozas Pabrėža.
ATSTOVAI: Mažosios kultūros sostinės sertifikatas įteikiamas Priekulės atstovams.
SVEČIAI: Tarp besidominčiųjų Naisių įdomybėmis tą dieną galėjai sutikti ir Saveikiuose alpakų auginantį Raimondą Neverdauską.
MEISTRAI: Dirbtuvėse galėjai sužinoti, kaip apdirbamas gintaras, oda, medis ir daug ko kitko.
PAMOKA: Smalsiesiems buvo ko pasimokyti.
METALAS: Ginklų bei šarvų gamintojai leido juose išbandyti.
LAUŽELIS: Mokomasi čia pat įžiebti ugnelę. Šios žinios pirmiausia pravers išsiruošusiems stovyklauti.
MEDIS: Šiaulietis Vaclovas Šimaitis sako, kad tokių gaminių galima rasti tik pas jį.