Muziejus žadina sentikių kultūrinę atmintį

Muziejus žadina sentikių kultūrinę atmintį

Mu­zie­jus ža­di­na sen­ti­kių kul­tū­ri­nę at­min­tį

Šeš­ta­die­nį Pak­ruo­jo ra­jo­ne, Žei­me­ly­je, ru­sų kal­ba skam­bė­jo daž­niau nei kas­dien. Į Žiem­ga­los mu­zie­jaus su­reng­tą moks­li­nę kon­fe­ren­ci­ją „Žei­me­lio sen­ti­kiai: praei­tis, da­bar­tis, atei­tis“ šios tau­ti­nės gru­pės žmo­nės, moks­li­nin­kai ir me­ni­nin­kai at­vy­ko ir iš Lat­vi­jos, Es­ti­jos.

Apie Šiau­rės Lie­tu­vos sen­ti­kių is­to­ri­ją, kul­tū­ros pa­vel­dą, iko­nas bei sen­ti­kių kny­gų kul­tū­rą pra­ne­ši­mus skai­tė moks­li­nin­kai ir ty­ri­nė­to­jai. Sa­vą­jį pra­ne­ši­mą apie Žei­me­lio sen­ti­kius, jų pa­pro­čius bei ap­ran­gą per­skai­tė ir Žei­me­lio tre­čios kla­sės gim­na­zis­tė Vik­to­ri­ja Lei­mon­tai­tė (dar­bo va­do­vė mo­kyt. Li­na Uli­nie­nė). Jos mo­čiu­tė – žei­me­lie­tė Ma­ri­ja Ged­mi­nie­nė yra iš sen­ti­kių gi­mi­nės. Se­no­ji re­li­gi­nė kul­tū­ra Žei­me­ly­je ėmė nyk­ti dėl miš­rių (tau­ti­niu po­žiū­riu) san­tuo­kų. Mies­te­ly­je sen­ti­kių bend­ruo­me­nės at­si­ra­di­mu lai­ko­ma XX a. pra­džia.

Ren­gi­ny­je da­ly­va­vęs sen­ti­kių bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas Es­ti­jo­je dai­li­nin­kas Pav­las Va­ru­ni­nas pa­pa­sa­ko­jo apie sen­ti­kiams bū­din­gą dai­lės rū­šį „lu­bo­kus“. Tai me­di­nės rai­žy­tos len­te­lės, nuo ku­rių at­spau­dus ant po­pie­riaus da­žus bu­vo gau­na­mi rai­ži­nių spau­dai, nau­do­ti spal­vi­ni­mui. Mu­zie­ju­je li­ko P. Va­ru­ni­no dar­bų pa­ro­da.

Žei­me­lie­čiams kon­cer­ta­vęs et­nog­ra­fi­nis Vil­niaus ru­sų an­samb­lis „Ari­nuš­ka“ iš­si­ve­žė žei­me­lie­čių Mar­fos Spal­vie­nės ir gim­na­zis­tės mo­čiu­tės M. Ged­mi­nie­nės įdai­nuo­tą se­no­vi­nę ru­sų liau­dies dai­ną.

Se­no­sios kar­tos mies­te­lio sen­ti­kiai pri­si­pa­žįs­ta, kad sa­vas tra­di­ci­jas ži­no ir pri­si­me­na, ta­čiau jų ne­be­si­lai­ko.

„Kraš­to ži­nių“ inf.

La­ri­sos Ka­za­ke­vi­čie­nės nuo­tr.

Žei­me­lie­tė gim­na­zis­tė Vik­to­ri­ja Lei­mon­tai­tė pri­sta­tė sa­vo ty­ri­nė­ji­mus apie mies­te­lio sen­ti­kius.

Sve­čias iš Es­ti­jos Pav­las Va­ru­ni­nas (kai­rė­je) žei­me­lie­čius su­pa­žin­di­no su sen­ti­kiams bū­din­ga dai­lės rū­ši­mi, va­di­na­ma „lu­bo­kai“.