
Naujausios
Muziejus pakvietė į sovietinį bufetą
Penktadienį tarptautinę akciją „Muziejų naktis“ Joniškio istorijos ir kultūros muziejus paminėjo itin netradiciškai, pakviesdamas į sovietinių laikų bufetą, kuriame ateinančius pasitiko bufetininkė su tradiciškai tą laikmetį atspindinčia rūškana mina. Norintieji galėjo paragauti sovetinių laikų maisto, pavartyti leidinius skaitykloje arba ant savo kailio patirti tardymo „malonumą“. Vakare sugrįžta į šiandienos tikrovę, Baltojoje sinagogoje vyko koncertai, parodos–performansai.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Dešrelės su garstyčiomis
Sovietinių laikų bufetas muziejuje duris atvėrė išsyk po pietų. Cheminiu sušukavimu pasidabinusi, platforminius aukštakulnius apsiavusi rūsti bufetininkė (Joniškio suaugusiųjų teatro „Žiburys“ režisierė Violeta Tuomaitė) griežtai klausinėjo eilutėje besirikiuojančių klientų, ko šie norintys, o greitai neatsakius, užrėkdavo ir smarkiau arba paduodavo maisto savo nuožiūra.
Jai talkino virėja (Vietos veiklos grupės viešųjų ryšių specialistė Dalia Motik) ir indų plovėja, salės darbininkė (muziejininkė Vita Vitkauskienė).
Meniu puikavosi virtos dešrelės su garstyčiomis, sumuštinis su sūriu, arbata, pieno kokteilis su uogomis, kiaušinio puselė su majonezu ir keliais žirneliais, tradicinė varškė su grietinės pagardu ir cukrumi, o įnoringiausiems pasiūlyti ledai su vyšnių uogiene.
Ant sienos puikavosi užrašas, kad dėl deficito galima pirkti tik vieną porciją maisto, ant prekystalio – senos svarstyklės ir mediniai skaičiuotuvai. Čia pat senas melodijas grojo patefonas iš muziejaus fondų.
Bufetą puošė seni rakandai: rusiškas virdulys, buteliai, puodeliai, metaliniai dubenys. Visur kabėjo sovietinių laikų nuotraukos iš Joniškio.
Po KGB tardymų – į skaityklą
Nepatenkintieji maistu ar aptarnavimu buvo greitai vedami į atskirą tamsų kabinetą, kuriame KGB agentas (suaugusiųjų teatro „Žiburys“ aktorius Mantas Urmonas) tardė be pasigalėjimo. Skambėjo griežti klausimai: „Kodėl buvote išvykęs į užsienį?“, „Kodėl atsiskaitėte netinkama valiuta?“, „Kokiai organizacijai priklausote, kam atstovaujate?“ arba kaltinimai: „Esate kaltinama nelegalia prekyba, prostitucija!“.
Po šio išbandymo jau buvo galima atsikvėpti skaitykloje, kur ant sienų kabojo kraštiečio, Joniškio rajono Garbės piliečio, folkloro teatro įkūrėjo, režisieriaus Povilo Mataičio kadaise rengtų spektaklių afišos, kelių dešimtmečių senumo sieniniai kalendoriai, skaistgirietės, emigravusios į Čikagą ir ten Anapilin iškeliavusios Liucijos Vidūnaitės–Tijūnėlienės iš gamtos medžiagų kurti paveikslai.
Sovietinio paso neišmetė
Ant stalų buvo sudėti sovietinio laikmečio leidiniai – laikraščiai ir žurnalai. Prie jų susėdusios Regina Dzindzalietienė ir Gražina Bražinskienė prisiminė jaunystėje labai daug leidinių prenumeravusios. Skaitydavo „Jaunimo gretas“, „Šluotą“, „Mokslą ir techniką“, „Nemuną“ ir kitus.
O štai buvusi Jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos direktorė Stefanija Grigaliūnienė į renginį atsinešė sovietinių laikų, 1980-aisiais jai išduotą pasą, kuris išlaikytas kaip naujas.
„Prireikė anuomet važiuoti į Nidą, o pasienyje buvo privaloma turėti pasą. Apsižiūrėjau, kad niekur jo nerandu ir išsiėmiau naują. O šis liko nesugadintas atminčiai,“ – rodė nebegaliojantį asmens dokumentą S. Grigaliūnienė.
Vakare Istorijos ir kultūros muziejus sugrįžo į šių dienų epochą ir pakvietė į naujos kartos renginius Baltojoje sinagogoje.
Tarpdisciplininio meno kūrėja Joana Gelažytė surengė parodą–performansą „M-E-M-O-I-R“, kuriame, analizuojant autorei kolektyvinę atmintį, persipynė skirtingų žmonių įsimintiniausi, svarbiausi gyvenimo prisiminimai.
Vėliau skambėjo joniškietės Gintarės Rimdžiūtės ir grupės „Hot Panda“ koncertas, kurį keitė taip pat kraštiečio, aktoriaus Mindaugo Ancevičiaus ir grupės pasirodymas.
Autorės nuotr.
MENIU: Meniu puikavosi sumuštinis su sūriu, arbata, pieno kokteilis su uogomis, kiaušinio puselė su majonezu ir keliais žirneliais, tradicinė varškė su grietinės pagardu ir cukrumi.
BUFETININKĖ: Bufetininkė su klientu buvo gana rūsti.
DARBUOTOJOS: Sovietinio bufeto darbuotojos – (iš kairės) Dalia Motik, Violeta Tuomaitė, Vita Vitkauskienė – atitiko laikmečio dvasią.
PATEFONAS: Muzika sklido iš sovietinio patefono.
TARDYMAI: Nepatenkintieji maistu ar aptarnavimu buvo greitai vedami į atskirą tamsų kabinetą, kuriame KGB agentas (suaugusiųjų teatro „Žiburys“ aktorius Mantas Urmonas (kairėje)) tardė be pasigalėjimo.
KALENDORIAI: Sovietiniai sieniniai kaledoriai.
PASAS: Toks pedagogės Stefanijos Grigaliūnienės išsaugotas pasas – jau istorija.
SKAITYTOJOS: Prie sovietiniais laikais leistų žurnalų ir laikraščių susėdusios Regina Dzindzalietienė (kairėje) ir Gražina Bražinskienė prisiminė jaunystėje labai daug leidinių prenumeravusios.