
Naujausios
Muziejų naktį atgimė daiktų istorijos
Kelmės krašto muziejuje praėjusį penktadienį įvairių kolekcijų pristatymu, kino filmo žiūrėjimu po atviru dangumi ir naktine ekskursija paminėta Tarptautinė muziejų diena.
Didelio susidomėjimo sulaukė prie buvusio Kelmės dvaro suvažiavusi retro technika – 21 tarybinių laikų automobilis ir motociklas.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Vasariškas penktadienio vakaras prie Kelmės krašto muziejaus į Tarptautinei muziejų dienai skirtą Muziejų nakties renginį sutraukė daug kelmiškių ir svečių.
Pirmą sykį surengta Kelmės krašto retro transporto priemonių paroda. Kelmės rajono ir krašto senovinių automobilių ir motociklų savininkai į renginį suvažiavo ne vieną dešimtmetį mačiusiomis, bet puikiai prižiūrėtomis transporto priemonėmis – „zazais“, „gazais“, „uazais“, „ižais“, „minskais“, „javomis“, „tulomis“. Seniausias, tiesa, dabar restauruojamas motociklas IŽ 350, pagamintas 1946 metais, kurio savininkas – Stasys Palubinskis. Egidijaus Butkevičiaus 1964 metų „Zaz 965“ – seniausias tarp lengvųjų automobilių, dar senesnis – 1959 metais pagamintas savivartis „Gaz 93“, priklausantis Romui Juškai. Iš viso suvažiavo 21 transporto priemonė.
Apžiūrėję retro techniką, gausiai susirinkę renginio dalyviai pasklido po visą didelę dvaro teritoriją.
Dvaro vartuose, antrajame aukšte, virkdydamas armoniką lankytojus pasitiko dumplinių muzikos instrumentų kolekciją pristatęs Stanislovas Bukantis. Būdamas meniškos prigimties jis jau šešiolikmetis pradėjo griežti armonika. Muzikavo kartu su bendraamžiais draugais, vienas kitą pamokydami. Sukūręs šeimą, iki šių dienų su žmona dalyvauja liaudies kūrybos klubo „Medeinė“ veikloje, groja liaudies muzikos kapeloje.
Pirmoji armonika į dumplinių muzikos instrumentų kolekciją pateko 1957 metais. Vėliau vienus instrumentus kelmiškis įsigydavo pats, kitų gaudavo dovanų iš draugų ir artimųjų. Kartais pasilikdavo sutaisyti atnešti instrumentai. Kolekcijoje yra akordeonų, kuriais grojo S. Bukančio vaikai ir vaikaičiai. Muziejų nakties lankytojai galėjo apžiūrėti 20 armonikų ir 13 akordeonų, pagamintų Vokietijoje, Italijoje ir Rusijoje.
Kelmiškės Bernadetos Ščeponavičienės tušinukų kolekcija sudomino tiek vyresnius, tiek ir jaunesnius kelmiškius. Žmonės kraipė galvas, stebėjosi ir tvirtino, jog niekuomet vienoje vietoje nėra matę tiek tušinukų. B. Ščeponavičienė tušinukus pradėjo rinkti 1996 metais. Pradžia buvusi tokia: moteris dalyvavo margarino pristatyme ir dovanų gavo rašiklį. Šiuo metu kolekcijoje yra daugiau kaip 1700 tušinukų iš viso pasaulio – net Amerikos ar Brazilijos. Kelmiškė yra rinkusi ženklelius, muiliukus, molinius medalius. Pasak kolekcininkės, pomėgis ką nors rinkti – prigimtinis. Jos giminėje yra buvę ir daugiau kolekcininkų.
Kelmiškis Zenonas Mikutis pristatė radijo imtuvų, kuriuos pradėjo kolekcionuoti 2002 metais, tarybinių laikų kolekciją. Jis kolekcionuoja ne tik senovinius radijo imtuvus, bet ir patefonus, magnetofonus bei kitą radijo aparatūrą. Kolekcijoje – daugiau kaip 200 eksponatų.
Jonas Levickas pirmą sykį Kelmės krašto muziejuje eksponavo medalių, ženklelių ir pinigų kolekciją. Kelmiškis ženklelių kolekcionavimu užsikrėtė nuo dukros, Renatos Levickaitės-Rimkienės. Apie 1980-uosius J. Levickui teko nemažai važinėti po Tarybų Sąjungą, iš visų miestų parsiveždavo ženklelių. Vėliau pradėjo rinkti ir medalius, jų turi sukaupęs apie 50. Ženklelių kolekcijoje – per 1000. Renka kriaukles, suvenyrinius medžioklinius peilius.
Pirmą sykį per Muziejų nakties renginį kelmiškiai turėjo galimybę žiūrėti Aleksandro Sokurovo režizuotą filmą „Frankofonija“ po atviru dangumi. O patys ištvermingiausieji naktinėtojai dar buvo pakviesti į naktinę ekskursiją po dvarą, supažindinančią su įdomiausiomis daiktų istorijomis.
Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė sakė, jog Muziejų naktų tikslas – lankytojams parodyti tai, ko paprastai nepamatoma. Šių metų renginio tema buvo daiktų istorijos.
Autorės nuotr.
TECHNIKA: Pirmą sykį prie dvaro surengta retro transporto priemonių – automobilių ir motociklų – paroda sulaukė didelio susidomėjimo.
ISTORIJA: Seniausias parodoje demonstruotas motociklas „IŽ 350“ pagamintas 1946 metais dabar restauruojamas.
AUTOMOBILIS: Kelmiškio Egidijaus Butkevičiaus automobilis „Zaz 965“, pagamintas 1964 metais – puikiai rieda.
TUŠINUKAI: Bernadeta Ščeponavičienė yra surinkusi apie 1700 tušinukų iš viso pasaulio.
MUZIKA: Senovinių dumplinių instrumentų kolekcininkas Stanislovas Bukantis parodos lankytojus pasitiko grieždamas armonika.
INSTRUMENTAI: 20 armonikų ir 13 akordeonų – tiek instrumentų demonstruojama parodoje.
ŽENKLELIAI: Jonas Levickas yra surinkęs apie 1000 ženklelių.
IMTUVAI: Parodoje eksponuojami kelmiškio Zenono Mikučio surinkti tarybinių laikų radijo imtuvai.