Mugėje – nepaprasti dalykai iš paprastų medžiagų

Mugėje – nepaprasti dalykai iš paprastų medžiagų

Mugėje – nepaprasti dalykai iš paprastų medžiagų

Tarptautinės neįgaliųjų žmonių dienos minėjimas ne pirmus metus tapo švente su meniškais akcentais – ta proga rengiamoje mugėje nagingi rajono žmonės rodė ir prekiavo savo rankdarbiais.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Pakruojo kultūros centro salėje prieš Neįgaliųjų dienos minėjimą išsirikiavo stalai su įvairiausiais suvenyrais ar kasdien naudojamais daiktais, kuriuos lankytojai galėjo nusipirkti.

Sutrikusio intelekto žmonių bendrijos „Viltis“ nariai savo kūrinių nepardavinėjo – tik parodė, kokių netradicinių eglučių, šventinių akcentų galima padaryti iš paprastų siūlų, popieriaus, audinių ar kitų daiktų.

Įvairių negalių kamuojami žmonės grožį pamato sudžiovintuose augalų žieduose, kankorėžiuose, šakose šakelėse, nebereikalinguose daiktuose – iš tokių atsiranda sagės ir kitokie papuošalai, žvakidės, indeliai smulkmenoms. Netgi paprasti kaktusai, dažnos palangės gyventojai, kitaip atrodo vazonėliuose, įmantriai aptrauktuose oda.

Traukė akį pinti krepšeliai, padėkliukai, kitokie buityje praverčiantys daiktai – iš vytelių. Juos kurti neįgaliuosius moko tautodailininkė meistrė Ramutė Prikockienė.

Artėjanti žiema mugės lankytojus ilgiau sulaikydavo prie stalų, ant kurių autoriai išdėliojo šiltas megztas ar nertas kojines, pirštines, kepures, riešines, net šlepetes.

Ne vieną domino pakruojietės Dalios Požemeckienės siūtos lėlės raganaitės: nors su visais raganiškais atributais (šluotomis, skaromis ar skrybėlėmis, didelėmis nosimis), jos neatrodė blogio nešėjos.

„Rudenį mokiausi raganas daryti ir susižavėjau jomis. Nors kurti lėles reikia daug kantrybės. Vien raganaitės kojines numegzti plonyčiais virbalais prireikia valandos. Lėlių veidai ir kūnai daromi iš sintefono – medžiagos, skirtos paltų šiltinimui. Veido bruožai kuriami sintefoną norimose vietose sutraukiant adata ir siūlu. Dviejų vienodų raganaičių niekada nerasite. Maniškės – ne tradicinės raganos, o greičiau žolininkės. Užtat ir rimtais veidais, kitaip kas tikės nerimtos žolininkės vaistų galiomis?" – juokauja autorė.

Raganų žolininkių, namams nešančių laimę bei sėkmę, įvaizdį D. Požemeckienė dar sustiprina į šluotas įdėdama vaistažolių šakelių: kada pelynų, kada raudonėlių ar kitokių.

Pakruojo ligoninės kiemsarge dirbanti lėlių kūrėja sako šiam pomėgiui atsidėsianti žiemą, kai turės daugiau laisvo laiko. Nes jau yra norinčių jų įsigyti, o ir pažįstami džiaugiasi tokia dovana.

Autorės nuotr.

SUSIŽAVĖJIMAS: Pakruojietė Dalia Požemeckienė prisipažino susižavėjusi nepiktomis, sėkmę į namus prišaukiančiomis raganaitėmis.

ŽOLININKĖS: Lėles autorė vadina žolininkėmis ir į šluotas įriša vaistažolių.

MEZGINIAI: Žiema mugės lankytojus ilgėliau sustabdydavo prie stalų, ant kurių – šilumą saugantys mezginiai.