„Mu­zie­jų ke­lias\" stab­te­lė­jo Ma­to Slan­čiaus­ko so­dy­bo­je

„Mu­zie­jų ke­lias\" stab­te­lė­jo Ma­to Slan­čiaus­ko so­dy­bo­je

„Muziejų kelias" stabtelėjo Mato Slančiausko sodyboje

Šeštadienį Reibinių kaimo (Joniškio rajonas) muziejinėje tautosakininko Mato Slančiausko sodyboje šurmuliavo tradicinė amatų šventė, kurioje susitiko tautodailininkai iš Joniškio krašto ir Žemaitijos regiono, vaišintasi kulinarinio paveldo patiekalais, šokta pagal liaudišką muziką. Čia prasidėjo „Lietuvos muziejų kelio“ etapas Aukštaitijos regione.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Pirkti, pasižvalgyti, patiems išbandyti

Į amatų dieną Reibiniuose sugužėjo daugiau kaip 70 amatininkų iš Kretingos, Klaipėdos, Raseinių, Telšių ir kitų Žemaitijos vietovių bei Joniškio krašto. Sode po obelimis, nokstančių agrastų krūmais ant stalų ir pievoje ant žemės tautodailininkai rikiavo savo darbus: mezginius, nėrinius, medžio drožybos, metalo, keramikos dirbinius, karpinius, paveikslus, iš karoliukų vertus, iš vilnos veltus papuošalus.

Kas norėjo, galėjo ne tik įsigyti, ko širdis geidė, bet ir patys įsilieti į kūrybinį procesą – nužiesti puodą ar kokį vazoną, iš molio sulipdyti ir ant medinio pagaliuko „patupdyti“ švilpynę, brūkštelti teptuku per drobę.

Demonstruoti amatai

Stanislava Chochrekova iš Raseinių žmonių apsuptyje bei šurmulyje jautėsi kaip žuvis vandenyje. Ji spėjo bendrauti ir tapyti peizažą – ką tik galvoje gimusią fantaziją.

Mugės lankytojų balsavimu įdomiausio amato atstove pripažinta Jolanta Balčiauskienė iš Ventos (Akmenės rajonas) audė miniatiūrinėmis medinėmis staklėmis, kurias pagal Vokietijoje matytą pavyzdį jai pagamino vyras Rimantas. Nors šeima – medžio meistrai, renginyje nusprendė gyvai pademonstruoti baigiantį išnykti Lietuvoje amatą – audimą.

Iš medžiagos juostelių austais kilimėliais pievą nuklojo, o stalą drobe ir mezginiais papuošė bene vyriausia renginio dalyvė Joana Petronienė iš Kuršėnų.

Geriausia amatininke pripažinta dirbinių iš vilnos, tapybos ant šilko meistrė joniškietė Birutė Kybartienė renginyje sulaukė ypač daug vaikų, norėjusių pasidaryti gyvūno atspaudą ant medžiagos lopelio, dėmesio.

Pavėsyje po plačiašake obelimi įsitaisiusi prijuostes siuvo skaistgirietė Aušra Bazarienė. Augustino Zaleckio iš Salantų, atvykusio su keliolikos tautodailininkų iš Kretingos rajono grupe, rankose medžio gabalas tiesiog akyse tapo šaukštu. Milvydas Giedraitis iš Skaistgirio kurstė žaizdrą ir kalė iki raudonumo įkaitusią geležį.

Viliojo kulinarinio paveldo patiekalai

Į kitą muziejinės sodybos pusę viliojo sklindantys kvapai. Kulinarinio paveldo kiemelyje karaliavo antroji lietuvių duona – bulvė. Apie tai skelbė ir ant svirno kabojęs užrašas: „Bulvę kepė, bulvę virė, bulvę valgė, bulvę gyrė.“

Žiurių kaimo bendruomenės moterys ant laužo virė ruginių miltų „kleckus“ su bulvių ir grybų įdaru, Skaistgirio ir Ramoškių kaimų bendruomenių, neįgaliųjų draugijos narės siūlė virtų bulvių su šaltibarščiais, „cibulyne“, kastiniu. Ant šio stalo netrūko ir saldumynų – „skruzdėlynų“, bandelių, medaus.

Reibinių kaimo bendruomenės pirmininkas Adolfas Kriščiūnas „Krašto žinioms“ pasakojo visą savaitę bulvių patiekalais mitęs, nes žmona šventei ruošėsi, reikėjo išbandyti, ką galėtų žmonėms pasiūlyti, o ko gaminti neverta. daugelį nustebino šio bendruomenės sausainiai iš bulvių tešlos.

Maldenių kaimo bendruomenė, kurios šeimininkės pripažintos šauniausiomis, siūlė bulvinių bandelių su grybais, sūrių, rūkytų lašinukų su juoda duona ir svogūnais. O labiausiai visus viliojo Emilijos Kvedarienės bulvių vėdarai, kurie tapo gardžiausiu renginio patiekalu.

Šiame kiemelyje buvo galima įsigyti ir prieskoninių žolelių bei žolių arbatų, naminės duonos.

Amatų šventės dalyvius linksmino Viekšnių (Mažeikių rajonas), Nemakščių (Raseinių rajonas), Naujosios Akmenės saviveiklininkai. Vyko žaidimai, linksmosios rungtys.

Joniškio rajonas „Lietuvos muziejų kelio“ estafetę perėmė iš Žemaitijos–Kelmės rajono. Tradicinę amatų šventę organizavo Joniškio istorijos ir kultūros muziejus kartu su Reibinių kaimo bendruomene.

Autorės nuotr.

AUDĖJA: Mugės lankytojų balsavimu įdomiausio amato atstove pripažinta Jolanta Balčiauskienė iš Ventos (Akmenės rajonas) audė takelį miniatiūrinėmis staklėmis.

"KLECKAI": Žiurių kaimo bendruomenės atstovė Stasė Jasaitienė iš puodo traukė išvirusius „kleckus“ su bulvių ir grybų įdaru.

ŠEIMININKAI: Renginyje sparčiai sukosi Reibinių kaimo bendruomenės pirmininkas Adolfas Kriščiūnas, seniūnaitė Ona Kalnienė.

KVIETIMAS: Į kulinarinio paveldo kiemelį kvietė ant svirno kabojęs užrašas: „Bulvę kepė, bulvę virė, bulvę valgė, bulvę gyrė.“

 

PATIEKALAS: Emilija Kvedarienė iš Maldenių dalijo gardžiausiu pripažintą patiekalą iš bulvių – vėdarus.

ŠEIMININKĖS: Prie savo gausaus stalo kvietė Skaistgirio miestelio ir Ramoškių kaimo moterys.

DARBAS: Augustino Zaleckio iš Kretingos rajono rankose medžio gabalas tiesiog akyse tapo šaukštu.

SVEIKINIMAS: Artėjančių Joninių arba kitaip – Rasos šventės ir asmeninės sukakties proga Reibinių kaimo atstovai Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus direktorę Rasą Ališauskienę papuošė vainiku.

ATSPAUDAI: Vaikams ypač patiko tautodailininkės Birutės Kybartienės (kairėje) atspaudai ant medžiagos, daromi prispaudus tekstiliniais dažais padengtą medinę formelę.