Mu­gė­je – se­nie­ji ir šian­die­ni­niai ama­tai

Mu­gė­je – se­nie­ji ir šian­die­ni­niai ama­tai

Mugėje – senieji ir šiandieniniai amatai

Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijoje vykusioje tradicinėje kalėdinėje mugėje lankytojai galėjo susipažinti su senovės ir šių dienų amatais, įsigyti patikusių darbų ar mėginti jų pasidaryti.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Mugės organizatoriai, pedagogai Joana ir Vidutis Skirmantai, juokavo ėmęsi skaičių magijos: devintoji mugė vyko gruodžio 9-ąją, prasidėjo nuo 9.30 valandos. Ir devintą kartą (nuo pat pradžių) mugėje dalyvauja pakruojietė juostų audėja, tautodailininkė Stanislava Užporienė.

Įvairiausius amatus pristatė dvi dešimtys meistrų, sukviestų ne tik iš Pakruojo rajono. Daugiausiai buvo medžio drožėjų, kuriančių įvairių stilių dirbinius: mokytojai Egidijus Impolis ir Romoaldas Kvedaras su savo mokiniais, tautodailininkai Pranciškus Miežis, Eugenijus Rimdžius ir Bronislovas Gedminas. Smalsuoliai galėjo stebėti, kaip veikia medžio tekinimo staklės, patys mėginti iš paprasčiausių pagaliukų pasidaryti suvenyrinių eglučių, akiai mielų daiktų iš gamtinių medžiagų.

Iš Genovaitės Stankaitienės buvo galima pasimokyti daryti angelų ar kitokias figūrėles iš šiaudų, iš mezgėjų Marijos Kazakevičienės bei Neringos Malakauskienės – ką gražaus galima sukurti virbalais, iš Veronikos Daukutienės – siuvinėjimo ir paveikslų kūrimo...

Mugės senbuvės žvakių liejimo meistrė Irena Kompauskienė ir tautodailininkė pynėja Zita Adomaitienė buvo tradiciškai apsuptos moksleivių: kas rinkosi figūrines natūralaus vaško žvakes ar stebėjo, kaip jos daromos, kas mėgino suvaldyti vyteles ir iš jų supinti Kalėdų vainiką. O idėjų tokiems vainikams Z. Adomaitienė jaunimui siūlė, rodydama jau baigtus: ir spalvingais kaspinais perrištus su priderintų spalvų žvakėmis, ir dekoruotus įvairiomis medžiagomis...

Būrys moksleivių stebėjo, kaip dirba keramikas iš Plaučiškių Marius Labanauskas, apžiūrinėjo molinius indus, suvenyrus, papuošalus. Smalsiausieji ir patys mėgino ką nors sukurti ant besisukančio žiedimo rato.

Drąsiausios mergaitės išbandė šių dienų egzotika tapusį verpimą rateliu, apie kurį pasakojo pakruojietė tradicijų saugotoja Liucija Uržienė ar pynė juostas, patariamos jų kūrėjos Onutės Lugauskaitės iš Klovainių.

Mugėje buvo pristatyti ir šiuo metu išpopuliarėję amatai, atėję iš kitų šalių. Dalia Pažemeckienė atnešė dirbinių iš odos bei daiktų, dekoruotų dekupažo technika, pačios siūtų suvenyrinių lėlių. Verslininkė, suvenyrų kūrėja Laura Valentinienė – įvairių dirbinių iš karoliukų bei kitų populiarių medžiagų. „Atžalyno“ gimnazistė Greta Rastauskaitė, besidominti rankų darbo bižuterija, į mugę atnešė pačios suvertų auskarų, apyrankių, kitų papuošalų. Pirmą kartą mugėje dalyvavo šiaulietės verslininkės Regina Šimalienė, pristačiusi šiuolaikiškas rankines ir Nilvita Bitienė su itališkais žaislais vaikams.

„Ruoštis mugei pradedame nuo lapkričio antrosios pusės. Meistrai, joje dalyvaujantys keletą metų, jau ir patys mus susiranda, klausia, kada atkeliauti į gimnaziją su savo dirbiniais. Dairomės, kas galėtų moksleiviams parodyti ne tik tradicinius, bet ir šiandieninius amatus“, – sakė J. Skirmantienė.

Autorės nuotr.

ORGANIZATORIAI: Amatų dieną – mugę gimnazijoje organizuoja pedagogai Joana ir Vidutis Skirmantai.

EGZOTIKA: Vienas seniausių lietuviškų amatų, verpimas rateliu, šiandieninėms moksleivėms – egzotika.

VAINIKAI: Tautodailininkė Zita Adomaitienė (kairėje) mokė nusipinti kalėdinių vainikų iš vytelių.

SUVENYRAI: Mugės lankytojai galėjo patys pasidaryti suvenyrų iš gamtinių medžiagų, patariami Bronislovo Gedmino (kairėje).

KERAMIKA: Keramikos dirbinių atsiradimas sudomino ir berniukus, ir mergaites.

ANGELAI: Artėjančias šventes gali papuošti ir šiaudiniai angelai, kokius kuria Genovaitė Stankaitienė.