
Naujausios
Moteris, kuri nemėgsta tinginių
Kelmės rajone, Kukečių seniūnijos Suvartuvos kaime, gyvenanti 84 metų Vanda Aldona Nekrašienė dar laiko porą karvių ir pulką vištų. Kai seniūnija jai pasiūlė socialinės darbuotojos padėjėjos pagalbą su sąlyga, kad parduotų karves, moteris atsisakė padėjėjos, bet pasiliko karves. „Kam man socialinė darbuotoja, jeigu aš nieko neturėsiu? Visą amžių gyvenau iš savo procios. Labiausiai gyvenime nemėgstu tinginių.“
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Karvė – maitintoja
Kukli sodybėlė kiek atokiau nuo kitų kaimo trobų. Pasiramsčiuodama ramentu pasitinka balta palaidinuke pasipuošusi besišypsanti moteris. Aplink namus žydi gėlės, veši daugybė vaistažolių. Iš ganyklos prie namų atsigerti parėjo karvutės ir veršelis. Godžiai maukia vandenį ir vėl kėblina į pavėsį per nuo kaitros nurudusią ganyklą.
Ant suolo sustatyti švariai išplauti balti kibirėliai pienui.
Karvutės – visas Vandos Aldonos Nekrašienės turtas. Iš jų ir pienas, ir grietinė, ir sviestas, ir varškė bei sūris. Atliekamą pieną parduoda. „Dar ir kitus pamaitinu. O karvutės užsidirba savo šienui“, – gyvenimu kaime džiaugiasi moteris.
Pašarą žiemai ponia Vanda perka jau paruoštą, sutaupiusi iš parduodamo pieno. Ganyklą nuomojasi. Mat, aplink namus tik 45 arai žemės.
Kaip pajėgia sunkiai vaikščiodama apžiūrėti tokius didelius gyvulius? „Turėti karvę – didelis malonumas, – aiškina ponia Vanda. – Kai gyvenau mieste, laikiau net keturias. Turėjom vištų ir triušių. O ką daryti? Atlyginimai – nedideli. Dirbau parduotuvėje, vyras – santechniku. Norėjome išmokslinti vaikus.“
Kai sukako 55-eri, anuometinis pensinis amžius, kooperatyvo pirmininkas, pasak moters, visas pensininkes išginė iš darbo.
Vandą ir tuomet išgelbėjo karvutės. Persikėlė į vyro tėviškę kaime. „Be darbo būti nenoriu. Kaime kruti, judi.“
Kartą, atsižvelgdamos į garbų V. Nekrašienės amžių atvyko seniūnijos darbuotojos. Pasiūlė pagalbą su sąlyga, kad pensininkė parduos karves.
„Aš nenoriu būti tinginė. Jei nieko neturėsiu, kam man socialinė darbuotoja? Senikė iš Paukštininkų karves pardavė. Bet ji neturi artimųjų. O man bepigu. Atvažiuoja sūnūs. Į parduotuvę nuveža brolis. Užtenka padėjėjų. O karves pasimelžiu pati. Kas dabar kaime padės? Priviso dykaduonių. Visi žino savo teises“, – kaimo gyvenimą piešia ponia Vanda.
Darbas – patikimiausias draugas
V. Nekrašienė stebisi, kad Nepriklausomybės pradžioje gavę po tris hektarus žemės, žmonės nepragyveno. Jos galva, galėjo įsitaisyti arklį, porą karvių – ir maisto turėtų apsčiai. O jeigu dar bent vienas iš šeimos turėtų darbą, visai neblogai būtų vertęsi. Bet ne. Žemes visokiems vertelgoms, nesąžiningais būdais prasimaniusiems pinigų, turėjo išpardavinėti. Dabar patys iš pašalpų gyvena. Teisinasi, kad nė kaimynui padėti negali, nes gauna išmokas.
„Mūsų kaime gyveno gydytojas. Jis turėjo 80 hektarų žemės. Dirbdavo kartu su kumečiais. Išmanė, ką reiškia sunkus darbas. Ir žmones gydė“, – savo vaikystės metus mena V. Nekrašienė.
Vieninteliu patikimu dalyku ponia Vanda laiko darbą. Kai žmogus dirba, tai ir išgyvena – nereikia laukti valdžios malonės. Ir kokia santvarka tuomet – visai nesvarbu. Žmogus kuria santvarką, o ne santvarka žmogų.
Jos seneliai gyveno pasiturimai, nes turėjo daug žemės. Senelis dirbo eiguliu.
Vandos tėvai augino šešis vaikus. Bet skursti irgi neteko. Mama buvo siuvėja. Priklausė šaulių organizacijai. Mokėjo siūti šaulių uniformas. Tėvas ūkininkavo. Kai prasidėjo trėmimai, teko slapstytis. Tremties išvengė. Jauniausius sūnus išleido aukštuosius mokslus.
Vyriausioji Vanda dirbo buhaltere Linų fabrike. Dirbdama baigė vakarinę vidurinę mokyklą. Paskui rajkoopsąjungos pirmininkė pakvietė dirbti pardavėja. Mat, buvo labai graži. O išvaizda pardavėjai anuomet buvo svarbi.
„Dirbau ten, kur nebuvo deficito, ir kitos pardavėjos dirbti nenorėjo. Mėsos, žuvies, komiso parduotuvėse, saldainių skyriuje. Pati kapodavau mėsą, sušalusius žuvų luitus turėdavau atskirti, kad nesulaužyčiau žuvų. Pati tvarkydavau, pati dekoruodavau parduotuvę. Dirbdavau po dvylika valandų. Bet man svarbiausia būdavo darbas. Nepliotkijau. Nešnekėjau, ko nereikia. Manęs niekas neužkabino ir aš nieko nebijojau“, – pasakoja ponia Vanda.
Nors visą gyvenimą dirba, pluša net išėjusi užtarnauto poilsio, ponia Vanda gyvena kuklioje senovinėje pirkelėje be patogumų. Laukia iš Londono grįžtančio anūko, kuris studijuoja architektūrą. Gal grįžęs sugalvos, kaip jos trobelę rekonstruoti.
Antra vertus, ir netrokšta prabangos. „Pasenau. Dabar jau prabangos neužsidirbsiu. Jau mano gyvenimas be strioko. Bulvių ir daržovių – pilnas laukas. Svarbu, kad bus ką į burną dėti. Tiek žmogui ir tereik. Pastogės, drabužio, apavo ir valgio. Į kapus juk turtų nenusineši.“
Autorės nuotr.
Karvutės Vandai Aldonai Nekrašienei – ir darbdavės, ir maitintojos, ir draugės.
Darbštuolę Vandą Aldoną Nekrašienę tenkina gyvenimas kuklioje trobelėje, savo vyro tėviškėje.