
Naujausios
Mokytojai streikuoja ir dėl mokinių gerovės
Pirmadienį į Lietuvoje prasidėjusį neterminuotą streiką Joniškio rajone įsijungė dešimt mokyklų, šioje akcijoje nedalyvavo tik rajono vaikų darželiai ir Žagarės gimnazija bei vietos specialioji mokykla. Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos atstovė redakcijai sakė, kad streikuojama ne tik dėl atlyginimų, bet ir dėl mokinių gerovės: kuo mažesnis mokinio krepšelis, tuo prastesnė mokymosi aplinka, mažiau nemokamų ekskursijų.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Didesnis krepšelis – daugiau kelionių mokiniams
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Joniškio rajono profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkė, Gataučių Marcės Katiliūtės pagrindinės mokyklos mokytoja Ramunė Stankaitienė sakė, kad mokytojai reikalauja ne tik didesnio atlyginimo, bet sumažinto vaikų skaičiaus klasėsė, ir gausesnio mokinio krepšelio, kuris buvo sumažintas krizės metais ir į buvusį lygį negrįžo. Net ir padidinus lėšas iki ankstesnio lygio, perkamoji galia būtų mažesnė, nes kainos per minėtą laikotarpį gerokai išaugo.
„O juk mokinio krepšelis – tai ir vadovėliai, kompiuteriai, suolai, stalai vaikams, ir nemokamos kelionės. Kadangi kaimo mokykloje turime nemažai mokinių iš sunkiau besiverčiančių šeimų, jiems itina aktualios nieko nekainuojančios išvykos. Šiais mokslo metais į Anykščius visai nemokamai vežėme geriausią klasę, vaikai važiavo į grybyną, Priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą. Mano pačios vadovaujama klasė važiavo į Klaipėdą. Iš dalies prie šios kelionės teko prisidėti patiems. Jei krepšelio lėšų būtų daugiau, galėtume daugiau išvykti nemokamai“, – aiškino profsąjungos atstovė R. Stankaitienė, priminusi, kad streiko akcijai pritaria ir tėveliai.
Pedagogė sakė, kad streiku norima atkreipti dėmesį ne tik į mokytojų, bet ir į ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo specialistų nepakankamai apmokamą darbą.
„Ikimokyklinio ugdymo specialistų atlyginimas praktiškai siekia vos pusę pedagogo atlyginimo. Kai toks specialistas pas mus dirba vos puse etato, keturias valandas per dieną, įsivaizduojate, kokia menka jo alga“, – teigė R. Stankaitienė.
Nestreikavo dvi mokyklos
Gataučių Marcės Katiliūtės pagrindinėje mokykloje pirmadienį iš viso streikavo 20 mokytojų, tai yra, visi, kurie tądien įprastai būtų turėję pamokas, bei vienas techninis darbuotojas. Kitas mokyklos personalas dirbo. Pasak švietimo darbuotojų profesinės sąjungos atstovės, jie moraliai palaiko streiką, tačiau sutarta, kad dirbs, nes ir taip mažą atlygį gauna.
Gataučių Marcės Katiliūtės pagrindinę mokyklą lanko 132 vaikai. Nors vyko streikas, dalis mokinių atėję rado įvairių užsiėmimų: vieni ruošėsi varžyboms „Drąsūs. Stiprūs. Vikrūs“, kiti žaidė stalo žaidimus, skaitė knygas bibliotekoje, dirbo prie kompiuterių.
Rajone vakar streikavo dešimt mokyklų, kuriose veikia dvi profsąjungos: Joniškio rajono švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimas (vadovė Dalia Žilevičienė) ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Joniškio rajono profesinių sąjungų susivienijimas (vadovė Ramunė Stankaitienė).
Nestreikavo Žagarės specialioji mokykla, kurioje nėra įkurta profesinės sąjungos, ir Žagarės gimnazija, kurios profesinės sąjungos atstovai nespėjo laiku parengti streiko dokumentų ir kreiptis į vadovą.
„Mūsų mokykloje švietimo profesinės sąjungos nėra, tačiau mes dvasiškai visus streikuojančius pedagogus palaikome“, – sakė Žagarės specialiosios mokyklos direktorė Sniegutė Kukanauskienė.
Autorės nuotr.
PALAIKYMAS: Žagarės specialiosios mokyklos direktorė Sniegutė Kukanauskienė sakė, kad jos vadovaujamos ugdymo įstaigos mokytojai streikuojančius palaiko dvasiškai.
REIKALAVIMAI: Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Joniškio rajono profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkė Ramunė Stankaitienė sakė, kad mokytojai reikalauja ne tik didesnio atlyginimo, bet ir gausesnio mokinio krepšelio, mažesnio vaikų skaičiaus klasėse ir kita.