
Naujausios
Mokytoja neturėjo nė vieno blogo mokinio
Žagarėje gyvenanti buvusi mokytoja Janina Giedraitienė skaičiuoja savo gyvenimo 95-erius metus. Tūkstančius vaikų mokiusi pedagogė sako, kad per beveik 40 darbo metų nesutiko blogų mokinių, ir dabar ne vienas aplanko, praeidamas pro namus pamatęs kieme ją pasveikina. Garbaus amžiaus žagarietė sako, kad jai gera savame mieste gyventi, bet jauniems žmonėms trūksta darbo ir galimybės iš jo išgyventi.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Vieneri metai gimnazijoje kainavo 300 litų
95-erių metų buvusi mokytoja Janina Giedraitienė nuo vaikystės svajojo tapti gydytoja, jai patikdavo slaugyti ir rūpintis kitais. Bet tokiems mokslams nebuvo galimybių. Augo penkių vaikų šeimoje su dviem seserimis ir dviem broliais. Jaunėliams likimas atseikėjo mažiau metų, jie jau iškeliavę Anapilin, kaip ir du sūnūs dvyniai – Valentinas ir Bronius, tad Janina dabar kasdienybės rūpesčiais ir džiaugsmais dalinasi tik su vyriausiąja seserimi, 97-erių Brone, ir dviem dukromis Gražina bei Dalia, kurios savo laiką skiria į dvi dalis tarp Vilniaus ir Žagarės, skirdamos dėmesio savo šeimoms ir mamai.
J. Giedraitienė, tada dar Jurgaitytė, anksti pradėjo savarankiško gyvenimo kelią. Tėveliai ją ir vyresniąją seserį leido ne tik į Žagarės progimnaziją, bet ir į Joniškio „Aušros“ gimnaziją, kur mokslai buvo mokami. Vieneri metai kainuodavo 300 litų. Tai buvo nemenka finansinė našta. Gimnazijos vadovybė suteikdavo lengvatą, leido mokėti tik už vieną vaiką.
Neturėjo nė vieno blogo mokinio
„19-os metų buvau baigusi savo mokslus ir nebegalėjau nei norėjau sėdėti namie. Kadangi anuomet labai trūko mokytojų, nebuvo jų pakankamai paruošta, mano išsilavinimo jau pakako. Parašiau prašymą Švietimo ministerijai ir mane paskyrė pradinių klasių mokytoja į Šventupių pradinę mokyklą. Tą metą prisimenu su šiluma. Vaikai ateidavo avėdami klumpėmis, kaliošais ar medpadžiais, kuriuos nusiaudavo ir palikdavo surikiuotus eilėmis, o per pamokas sėdėdavo suoluose tik su kojinėmis. Mokiniai man atrodė geri, mandagūs. Gal kad nebuvo televizorių ir radiją ne kiekviena šeima turėjo, tad neprisižiūrėdavo, ko nereikia. Tiesą sakant, per beveik 40 darbo metų neturėjau nė vieno blogo mokinio, dėl kurio reikėtų nervintis. Jei atsirasdavo koks padykęs, užtekdavo su juo ramiai, gražiai pašnekėti. Yra viena taisyklė: kuo labiau pyksti, tuo labiau mokiniai tai jaučia ir erzina“, – ilgamete patirtimi dalinasi buvusi pedagogė.
Mokytoja sako visada gerai įsidėmėdavusi mokinių vardus. Kartą eina gatve ir sutinka vieną iš senųjų neklaužadų. Jau suaugęs vyras prasižioja sveikintis: „Laba diena“. Mokytoja atsako: „Labas, Lioniau, kaip tu gyveni?“ Šis nustemba, negalvojęs, kad atsimins.
Galbūt todėl iki šių dienų buvę auklėtiniai jos nepamiršta, siurprizų sugalvoja, pasveikina su gimtadieniu ar kitomis šventėmis. Eidami gatve, pamatę ją kieme, pasilabina. Ir kaimynai puikūs. Vieni jų kiekvienais metais Joninių rytą prie lauko durų prikala ąžuolo lapų vainiką. Švęsti kartu iš sostinės atvažiuoja ir žentas Jonas. Žagarė tam labiausiai tinkanti.
"Vizitatorius" pagyrė
Grįždama mintimis į darbo pradžią Janina Giedraitienė pasakoja greitai Šventupių pradinėje mokykloje sulaukusi "vizitatoriaus" iš Švietimo ministerijos apsilankymo. Pamatęs jauną gerų manierų mergaičiukę, šis ją pirmiausia palaikęs lenkaite, po to pagyrė, kad su vaikais labai mokanti elgtis. Po vizitacijos svečias jos darbą įvertino gerai, o kitų trijų vyresnių pedagogų – tik patenkinamai.
„Buvo sudėtingas laikmetis. Vaikai ne visi turėjo sąsiuvinių. Turbūt mokykla jų duodavo, bet ne visiems užteko. Piešimo popierius atrodė plaušėtas, pilkas, ne toks, kaip dabar, baltas lyg sniegas“, – mena Janina Giedraitienė.
Įkalbėjo grįžti į mokyklą
Karo metais, 1944-aisiais, žuvo jos tėvelis. Vokiečiai tąkart puolė Žagarėje įsitvirtinusius rusus. Šeimos galva stovėjo sode ir paleistas sviedinys jį užmušė. Tą dieną miestelyje žuvo penki žagariečiai.
Iš Šventupių į Žagarę grįžusi gyventi Janina gavo vietą Mokesčių inspekcijoje. Kartą užėjo tuometinis Žagarės gimnazijos direktorius Juozas Dundulis ir ėmė teirautis Jurgaitytės. Turįs jai pasiūlymą dirbti mokytoja, ir net ne pradinių klasių, bet dėstyti vokiečių kalbą.
„Jis vaikščiojo gal tris kartus, kol mane įkalbėjo. Pasiuntė į vokiečių kalbos mokytojų kursus, pradėjau vėl pedagoginį kelią. Po kelerių metų jau dėsčiau ir anglų kalbą. Baigusi trimečius kursus, galėjau mokyti vyresnius mokinius iki aštuntos klasės. Taip pat teko mokyti ir matematikos, buities darbų. Visos vasaros prabėgdavo mokytojų kursuose, – pasakoja buvusi pedagogė. – Vyras dirbo redaktoriumi Žagarės laikraštyje, mokytoju. Kai tėvelių žemę nacionalizavo, ant jos namus pasistatė šeši gyventojai. Tačiau ir tų 25 arų užteko, visko darže užsiaugindavome. Laikėme kiaulių, karvę, vištų pulkus. Pastarųjų ir dabar dar turiu, naminių kiaušinių anūkams, proanūkams parūpinu.“
Žagarė labai brangi
„Mano gyvenimas buvo gražus ir įdomus, o Žagarė man be galo brangi: ir gamta, ir žmonės mieli. Vaikai visada šį kraštą rinkdavosi atostogoms, suvažiuodavo broliai, seserys. Dabar mūsų šeima tradiciškai prie bendro stalo šioje sodyboje susėda per Kūčias, Velykas. Gal tik vienas momentas gyvenime buvo, kai norėjau pabėgti iš čia. Žagarėje jauniems pramogų mažai. O aš visada daug skaitydavau, megzdavau, siuvinėdavau. Dabar akys jau nebeleidžia šiais darbais užsiimti, – atvirauja Janina Giedraitienė. – Su mokytojų kolektyvu važiuodavome grybauti, uogauti. Tyrelio pelkė skersai išilgai išvaikščiota. Ir gyvačių ne kartą teko matyti. Jei jau išvysdavai, paskui vietoj kiekvienos nukritusios šakos jos vaidendavosi.“
Buvusi mokytoja svarsto, kad šiemet štai, džiugi data – 100 metų atkurtai Lietuvos valstybei. Tačiau jai gaila žmonių, kurie neturi darbo, pragyvenimo šaltinio. Troškimas buvo kitokios Lietuvos, bet gal žmonės ne tą valdžią visą laiką išrenka, vis pažadais tiki, mano J. Giedraitienė.
Autorės nuotr.
Žagarietė buvusi mokytoja Janina Giedraitienė sako, kad per 40 darbo metų nesutiko blogų mokinių.