Mokytoja negaili laiko kaimui ir vaikams

Mokytoja negaili laiko kaimui ir vaikams

Mokytoja negaili laiko kaimui ir vaikams

Buvusi pradinių klasių mokytoja Janina Tumėnienė daug laiko skiria Stungių kaimo (Joniškio rajonas) vaikams, organizuoja jiems užsiėmimus, kuriuose moko karpinių, lankstinių iš popieriaus, dalinasi žiniomis apie gamtą, Lietuvos istoriją. Ji drauge su kitomis vietos moterimis subūrė neformalų klubą „Sodietės“.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Vaikus moko įvairių darbelių

Janina Tumėnienė 42 metus dirbo mokytoja. Kadangi gimtadienį švenčia rugsėjo pirmąją, viena švietimo skyriaus inspektorė kadaise pajuokavo, kad moteris tiesiog užgimusi būti pedagoge.

Ir išėjusi į pensiją Stungių kaimo gyventoja nepamiršta vaikų. Rudenį, žiemą ją rasi būryje mažųjų smalsuolių, laukiančių naujų užsiėmimų, žaidimų, pokalbių.

Buvusi mokytoja idėjų rankdarbiams semiasi iš knygų, žurnalų arba sugalvoja pati. Kadangi jai ypač svarbus patriotinis auklėjimas, nepamiršta per susitikimus su vaikais žaidimo forma pakalbėti apie Lietuvos istorijai svarbias datas, gamtą, žmones. Šią žiemą su būreliu kartu karpė, klijavo Lietuvos trispalves vėliavėles. Prieš Velykas piešė, karpė iš popieriaus ir klijavo atvirukus, užsiėmė karpiniais. Iš popieriaus, skirto dovanoms pakuoti, lankstė maišelius.

„Ne visi vaikai turėjo tokio popieriaus. Pasakiau, kad maišelį galima suklijuoti ir iš paprasto balto ar spalvoto popieriaus, svarbu tinkamai jį sukirpti, papuošti aplikacijomis,“ – aiškina Janina Tumėnienė.

Panaudoja senus laikraščius

Moteris atrado, kad darbeliams puiki medžiaga – laikraščiai. Iš jų su vaikais lankstė arkliukus. Juokauja, išlankstę gausų žirgyną.

Sukarpiusi laikraščio lapą išilgai ir plačias juostas susukusi į plonas kelių sluoksnių juosteles, jas stungiškė panaudojo krepšelių pynimui vietoje vytelių. Šis darbas, anot mokytojos, reikalauja daugiau kruopštumo ir tinka vyresniems vaikams.

„Jų ateina įvairaus amžiaus: ir ikimokyklinukai, ir mokyklinio amžiaus. Susirenka 8–10. Tarp užsiėmimų, kad būtų įdomiau, darome mankštos, įvairių žaidimų pertraukėles, – pasakoja stungiškė. – Kitai žiemai planuoju tautosakos užsiėmimus: mokysimės dainų, mįslių, patarlių.“

Klubas „Sodietės“ ir kaimo statistika

Janina Tumėnienė su grupe kaimo moterų susibūrė į neformalų klubą „Sodietės“. Suėjusios jos dalinasi valgių receptais, rengia parodėles, popietes. Vieną popietę visos susirinko pasipuošusios savo rankų darbo rūbais, įvairiais akcentais. Janina Tumėnienė apsigobė pačios megztu šaliu, užsisegė megztą apyrankę.

Moteris apibendrino ir kaimo statistiką, kurią surinko gyventojos Jurgita Pamparienė bei Reda Narušytė. Janina Tumėnienė skaičiuoja, kad šiuo metu Stungiuose iš viso yra 288 gyventojai, apie 124 sodybas, iš kurių negyvenamų – apie 10. Suaugusių žmonių kaime yra 212, mokinių – 44, studentų ir baigusių mokslus, bet grįžusių pas tėvus – 32. Mėgstanti tikslumą moteris, vardindama skaičius vis primena, kad skaičiai gali būti ne 100 procentų tikslūs, tačiau labai panašūs.

Janina Tumėnienė už savo entuziazmą, darbus Stungių kaimui šiemet Tarptautinę kultūros dieną buvo apdovanota Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus padėkos raštu ir specialiu laimės simbolio–pasagos prizu.

Turi medelyną

Prasidėjus pavasario darbams Janina Tumėnienė rankdarbius atideda į šalį ir didžiąją dalį laiko praleidžia savo medelyne.

„Sodinukus auginau ir dirbdama mokytoja, tačiau išėjusi į pensiją praplėčiau šią veiklą. Turime 80 rūšių vaismedžių, iš jų vien obelaičių – 43 veislių. Dalyvaujame įvairiose mugėse. Dabar tampa populiarūs vadinami šeimos medžiai, tai yra, kai viename medelyje įskiepytos kelios veislės,“ – pasakojo J. Tumėnienė.

Medelyne stungietei padeda sūnus Saulius ir anūkė Gabija.

Autorės nuotr.

PATRIOTIZMAS: Janina Tumėnienė vaikus patriotizmo moko per žaidimus, darbelius, pavyzdžiui, kartu karpydama ir klijuodama vėliavėles.

MAIŠELIAI: Šiuos maišelius moteris pagamino iš popieriaus dovanoms pakuoti arba ir visai paprasto popieriaus, kurį papuošė spalvotomis aplikacijomis.

ARKLIUKAI: Laikraštis gali virsti arkliuku.

APYRANKĖ: Šį mezginį, kurį galima nešioti kaip riešinę, stungiškė vadina apyranke.