
Naujausios
Mokyklos rūsyje – „Indigo miestas“
Radviliškio V. Kudirkos progimnazijoje duris atvėrė rūsyje, buvusių slėptuvių patalpose, įsikūręs „Indigo miestas“. Šiuolaikiškai įrengtomis erdvėmis naudosis ir moksleiviai, ir mokytojai.
Netradicinės erdvės – vienas iš būdų mokinius mokyti per naujas patirtis ir pažinimą.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Naujovė traukia moksleivius
Per vasarą įrengtas ir prieš kelias dienas V. Kudirkos progimnazijoje duris atvėręs „Indigo miestas“ tapo siurprizu visai mokyklos bendruomenei, žinojusiai tik tiek, kad čia bus rengiamos naujos patalpos moksleivių užsiėmimams.
Buvusiose slėptuvių patalpose iki šiol buvo sandėliuojami mokyklai nelabai reikalingi daiktai.
Dabar rūsyje, 150 kvadratinių metrų ploto patalpoje, įsikūrė biblioteka ir skaitykla, atsirado didesnių ir mažesnių erdvių, kurios bus panaudojamos netradicinėms pamokoms, edukacijai, klasių valandėlėms, tėvų susirinkimams ir kitai veiklai.
Bibliotekoje įrengtas ant keturių lubose įtvirtintų grandinių pakabintas stalas, aplink kurį sustatytos aukštos kėdės. Po knygų lentynomis įrengta dešimt darbo vietų su naujutėliais nešiojamaisiais kompiuteriais, šalia – multimedijos įranga.
Susėsti mokiniai galės ne ant mokyklose įprastų kėdžių, o ant mėlynu audeklu aptrauktų laiptelių, išmėtytų sėdmaišių, spalvotų pufų ar oda aptrauktų pagalvėlių.
Progimnazijos direktorė Rasa Dagienė sako, jog naujasis „Indigo miestas“ labai sudomino mokinius, todėl tenka sudaryti sąrašus, kas po ko rinksis į naująją erdvę, kad nebūtų grūsčių.
Tą patvirtino per pertrauką čia atbėgęs trečiokų būrelis. Trečiokė Ūla prisipažįsta čia atlekianti trečią kartą.
„Mokytojos prašėm, kad čia visą laiką būtų mūsų klasė“, – čiauška mergaitė.
Pasibaigus pertraukai, informaciniame centre įsitaiso ketvirtokai. Jiems čia vyks tyliojo skaitymo pamoka, todėl kiekvienas susiranda sau patogiausią kampelį: daugelis, nusimetę batus, įsitaiso ant mėlynosios pakylos, kiti užsiima vietą ant sėdmaišių.
Su knyga įsitaiso ir mokytoja. Po pusvalandžio vaikai turės papasakoti, ką spėjo perskaityti. Ketvirtokus pakeis aštuntokai.
Ilgametės mokyklos bibliotekos darbuotojos Vladislava Šiaudvytienė ir Gražina Ivanauskienė irgi neatsidžiaugia naujomis patalpomis ir jau rezga planus, kokius renginius čia organizuos. Abi keliolika metų dirbo bibliotekoje su pereinama skaitykla, kurios buvo įrengtos atitvertame koridoriuje. Tad dabar itin patenkintos šiuolaikiškomis patalpomis.
Įrengti šiuolaikišką informacinį-edukacinį centrą mokyklai kainavo 26 tūkstančius eurų, kurių skirta iš rajono biudžeto. 10 tūkstančių eurų kainavę baldai supirkti ir įrengti progimnazijos lėšomis.
Turi ir daugiau idėjų
Direktorės R. Dagienės teigimu, senų mokyklų erdvės (V. Kudirkos mokyklos pastatui – 60 metų) nėra pritaikytos šiuolaikiniams vaikams, todėl visada kirbėjo mintis kažką pakeisti, kad vaikai nors kartkartėmis galėtų patekti į kitokią erdvę, kurioje geriausiai jaustųsi.
„Teko matyti užsienyje, kaip ten viskas yra panaudojama – koridoriai, palėpės, kuriose vyksta edukacijos. Nutarėm ir mes to imtis. Mes propaguojame pamokų vedimą kitose edukacinėse aplinkose. Toks yra ir šių metų tikslas – pamokas vesti išeinant iš klasių, kitaip“, – sakė progimnazijos vadovė.
Po rūsio patalpų rekonstrukcijos senąsias bibliotekos patalpas planuojama atiduoti pradinukams – progimnazijoje ką tik atsidarė nauja klasė priešmokyklinukams, todėl nebetelpama.
„Turime ir daugiau idėjų. Mums labai reikalinga lauko klasė, mes neturime kiemo. Norėtume įsirengti saugų vidinį kiemelį ir ten sukurti edukacines erdves. Jose būtų galima bet kuriuo metų laiku vesti pamokėles, kad vaikai tose erdvėse galėtų užsiiminėti saviraiška, kaip ir mūsų „Indigo mieste“.
Pirmajame mokyklos aukšte, šalia priešmokyklinukų klasės, planuojame daryti žaidimų erdves. Mūsų mokykla labai geroje strateginėje vietoje – miesto centre, bet kartu prie pat stadiono, miesto parko, todėl naudojamės ir šiomis erdvėmis.
Susitvarkę infrastruktūrą, galėtume vaikus užimti ne iki 14-15 valandos, o ilgiau“, – norais dalijosi vadovė.
Pasak jos, idėjų yra daug – kad tik būtų lėšų joms įgyvendinti.
Autorės nuotr.
Ant grandinių kabantis stalas gali tapti vieta, kur vyksta įdomios diskusijos.
Progimnazijos bibliotekininkės (iš kairės) Gražina Ivanauskienė ir Vladislava Šiaudvytienė jau audžia mintį, kokius renginius rengs naujose erdvėse.
Tyliojo skaitymo pamoka – sėdint ar prigulus.