Moksleivius sukvietė tradicinė amatų mugė

Moksleivius sukvietė tradicinė amatų mugė

Moksleivius sukvietė tradicinė amatų mugė

Vakar Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijoje surengtoje tradicinėje aštuntojoje kalėdinėje amatų mugėje pristatyta naujų amatų, savo sumanumą vaikams rodė iki šiol nepažinti meistrai.

Janina ŠAPARNIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Tautiniu kostiumu apsirengusi pakruojietė Liucija Uržienė verpė rateliu, raukė vyžas, o arčiau priėjusiems mažesniems mokinukams pasakojo, jog pati kažkada į mokykla eidavo, tokiu apavu avėdama. Mugės organizatorei mokytojai Joanai Skirmantienei, susigundžiusiai pasimatuoti ką tik padarytas vyžas, prireikė jų autorės pagalbos – pamokyti apsivynioti aplink koją virveles.

„Niekad dar neturėjau vyžų. Koks lengvas, patogus apavas“, – šypsojosi lituanistė, nustūmusi šalin batelį.

L. Uržienė, kaip ir tautodailininkė iš Panevėžio Rita Gaidelionienė, mugėje dalyvavo pirmą kartą. Pastarosios papuošalų meistrės dirbinius iš akmens ir metalo apžiūrėjo tiek merginos, tiek vaikinai.

Dar viena mugės debiutantė Laura Valentinienė, kurianti suvenyrus bei šiuolaikiškus papuošalus, sakė tiesiog sugrįžusi į kažkada baigtą savo mokyklą, sutikusi ir buvusių mokytojų.

Pirmą kartą kalėdinėje mugėje dalyvavo medžio drožėjas Pranciškus Miežis – ankstesniais metais tapęs mokytojų Joanos ir Vidmanto Skirmantų bei jų vadovaujamų moksleivių sukurto videofilmo herojumi.

Nuolatiniai mugių dalyviai – iš vytelių pinanti Zita Adomaitienė, tautodailininkai Eugenijus Rimdžius, Egidijus Impolis ir jo mokiniai iš Rozalimo, mezgėja Marija Kazakevičienė, dirbinių iš smėlio ir akmenukų autorė Veronika Daukutienė, vaško žvakes liejanti Irena Kompauskienė, iš gamtinių medžiagų kuriantis Bronislovas Gedminas, juostų kūrėjos Onutė Lugauskaitė ir Stanislava Užporienė, šiaudų bei odos dirbinius kurianti Genovaitė Stankaitienė, papuošalų meistrė Virginija Norkienė.

Tautodailininkai Jolanta ir Rimantas Balčiauskai iš Ventos (Akmenės rajonas) šiemet rodė nebe tik išvaizdžius medžio dirbinius. Atsivežė ir pačių pasidarytas nedideles stakles: tokiomis galima austi ir iš siūlų, ir iš virvelių, įpinti šiaudų, kitokių daiktų. R. Balčiauskas sakė, jog stakles nusižiūrėjo kelionėje po Vokietiją.

J. Skirmantienė apgailestavo, jog šiemet mugėje nebedalyvauja verpėja Emilija Latonienė – garbaus amžiaus pakruojietei nebeleidžia sveikata. O meistrę primins gimnazijos muziejui padovanotas jos ratelis.

Mugei skirtame lankstinuke organizatoriai išvardijo, ir ką nuveikę per metus nuo vieno iki kito renginio: papildė mokyklos muziejų ir sėkmingai dalyvavo respublikinėje tokių muziejų apžiūroje, toliau rinko kraštotyros medžiagą, rengė ekspozicijas.

Autorės nuotr.

STAKLĖS: Jolanta Balčiauskienė (antra iš dešinės) mokė, kaip austi nedidelėmis pačių pasidarytomis staklėmis.

ĮDOMYBĖS: Tautodailininkas Bronislovas Gedminas (dešinėje) pasakojo, ką galima sukurti iš įdomių šakų, medžio gabalų.

VYŽOS: Mokytojai Joanai Skirmantienei (dešinėje) aunantis vyžas prireikė Liucijos Uržienės pagalbos.