Mokiniai mokėsi būti tyrėjais

Mokiniai mokėsi būti tyrėjais

Mokiniai mokėsi būti tyrėjais

Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje apsilankiusi „Mobilioji bioklasė“ privertė užsiėmimuose dalyvavusius moksleivius pasijusti tikrais tyrėjais.

Saulius JUŠKEVIČIUS

saulius@skrastas.lt

Pasijuto tyrėjais

„Mobiliosios bioklasės“ darbuotojai pakvietė mokinius į tikrą laboratoriją chemijos kabinete – su baltais chalatais, daugybe įvairių prietaisų. Moksleiviai buvo suskirstyti į komandas, kurios turėjo vadovą – studentą, „Mobiliosios bioklasės“ darbuotoją.

Studentai moksleivius mokė, kaip reikia elgtis su pipetėmis, kolbomis, mėgintuvėliais, kita laboratorine technika – mikrocentrifugomis, purtyklėmis, elektroforezės įranga.

Pirmoji užduotis – „Pipetavimo olimpiada“. Šio eksperimento tikslas – išmokti dirbti su mokslininkų naudojamomis pipetėmis. Paaiškėjo, kad neįgudusiam tą padaryti nėra lengva. Tiksliausiai atlikusieji užduotį buvo apdovanoti suvenyrais.

Didelio susidomėjimo sulaukė eksperimentas „Ar esi matęs DNR?“. Šio eksperimento tikslas – nenaudojant mikroskopų, pamatyti tikrą DNR. Mokiniams eksperimentas pavyko – pasitelkus molekulinės biologijos metodus ir tinkamus reagentus mėgintuvėlyje tikrai „užaugo“ DNR.

Buvo atliekamas ir mokslinis eksperimentas, kurio metu buvo tiriamas žmogui įkandusios erkės DNR – joje ieškota tariamų erkinio encefalito viruso ir borelijų (Laimo ligos sukėlėjų) pėdsakų.

Klasė ant ratų

Į susitikimą su atvykusiais „Mobiliosios bioklasės“ dalyviais atėjo ne tik Lizdeikos gimnazijos mokinių, bet ir V. Kudirkos pagrindinės mokyklos, Vaižganto gimnazijos moksleivių, besidominčių biologija ir chemija. Kitų miesto mokyklų tokia pažintinė programa nesudomino.

„Mobiliąją bioklasę“ apsilankyti Lizdeikos gimnazijoje pakvietė direktoriaus pavaduotoja ugdymui, laikinai einanti direktoriaus pareigas, Rasa Dagienė, kurią, kaip biologijos mokytoją, sudomino Vilniaus universiteto studentų ir „Thermo Fisher Scientific“ – didžiausios pasaulio bendrovės, siūlančios produktus ir paslaugas mokslui, vykdoma programa.

Į Radviliškį atvykusios „Mobiliosios bioklasės“ komandos vadovė Viktorija Žepnickaitė sakė, kad ši programa buvo pradėta įgyvendinti praėjusių metų spalio mėnesį ir jau aplankytos 23 šalies mokyklos.

Kiekvienoje mokykloje „Mobilioji bioklasė“ užtrunka 4-5 valandas. Tiek laiko ji viešėjo ir Radviliškyje.

Autoriaus nuotr.

VADOVĖ: „Tik praėjusių metų spalį pradėta vykdyti „Mobiliosios bioklasės“ programa sulaukė mokyklų susidomėjimo“, – sakė „Mobiliosios bioklasės“ grupės vadovė Viktorija Žepnickaitė.

OLIMPIADA: Buvo surengta pipetavimo olimpiada, kurioje savo sugebėjimus išbandė visi dalyviai.

ĮRANGA: Studentų atsivežtos įrangos pavydėtų bet kuri gydymo įstaiga.