Mokiniai laužo mitus ir ieško aktualijų

Mokiniai laužo mitus ir ieško aktualijų

Mokiniai laužo mitus ir ieško aktualijų

Dešimtą kartą surengta Joniškio rajono mokinių gamtamokslinė konferencija „Aplinka ir žmogus“ išsiskyrė ne tik darbų gausa, bet ir įvairove, aktualijomis. Mokiniai laužė apie romų tautybės žmonių gyvenimą susidariusius mitus, orientuodamiesi į aktualijas kalbėjo apie vėjo jėgaines, stebėjo mėnulio įtaką žmogui, ieškojo ir sėkmingai rado fizikinių reiškinių lietuvių liaudies patarlėse.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Rekordinis darbų skaičius

Gamtamokslinė konferencija, kurios organizavimo pagrindiniu smagračiu visus dešimt metų išlieka Jaunimo ir suaugusiųjų mokykla, šiemet sulaukė rekordinio darbų skaičiaus – 29. Ankstesniais metais jų rajono mokyklos pateikdavo vidutiniškai po 20.

Mokiniai iš „Aušros“, Žagarės gimnazijų, Mato Slančiausko progimnazijos, Skaistgirio vidurinės, Jaunimo ir suaugusiųjų, Kriukų, Gasčiūnų, „Saulės“ pagrindinių mokyklų, aprėpė temų įvairovę nuo tautosakos ir fizikinių reiškinių sąsajų iki vėjo jėgainių, reklamos pasaulio ir šilumos kainų aktualijų.

Patarlių ir fizikos sąsajos

Mato Slančiausko progimnazijos aštuntokas Skirmantas Radžvilas (mokytoja Asta Radžvilienė) pastebėjo, kad lietuvių liaudies patarlėse – ne šiaip išmintis, bet užkoduota daug fizikos dalykų.

Senoliai žinojo apie veiksmą ir atoveiksmį ("Kaip tu man, taip aš tau"), jėgų sudėtį ("Virbą lengviau perlauši negu šluotą"), difuziją, medžiagų maišymąsi ("Kiek mėšlą medum betepsi, vis tiek jis mėšlu kvepia"), garsą ("Tyla gera byla") ir kitus fizikinius reiškinius.

Paneigti mitai apie romus

Žagarės gimnazijos septintokai Ailandas Bagdonavičius ir Ugnius Stenianskis (mokytoja Alma Kančelskienė) nusprendė tapti mitų griovėjais. Jie bandė patikrinti, ar tiesa, ar tik žmonių kalbos yra kai kurie teiginiai apie romų tautybės žmones.

Romų tautybės Ailandas Bagdonavičius išsyk paneigė mitą, kad romai visai nesimoko Žagarės gimnazijoje, eina tik į specialiąją mokyklą. Jis pats jau septintoje klasėje ir mokymosi rezultatais neatsilieka nuo kitų mokinių. Vis daugiau atsiranda romų vaikų, kurie baigia penkias klases. Berniukai ištyrė, kad netiesa, jog visi romai nedirba. Ailando močiutė, būdama 57 metų įstojo į Darbo biržą ir pradėjo dirbti.

Taip pat paneigtas mitas, kad Žagarė – vien romų miestas. Mokiniai suskaičiavo 70 mieste gyvenančių šios tautybės atstovų. Be to, didžioji dalis romų yra ne klajokliai, o nuolatiniai Žagarės gyventojai, čia praleidę jau daugiau kaip 20 metų.

Liko 81 vėjo malūnas

Mokiniai pirmą sykį per visus 10 konferencijos organizavimo metų atkreipė dėmesį į malūnus. Pateikti net trys darbai šia tema. Grupė mokinių iš „Aušros“ gimnazijos (mokytoja Lina Ulinienė) parengė istorinį darbą.

Merginos papasakojo, kad vėjo malūnai Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje pradėti statyti XIV amžiuje. XIX amžiuje Lietuvoje suskaičiuota apie 200, o XX amžiaus pirmoje pusėje jų buvo net iki 1000.

2011 metais Šiaulių apskrityje suskaičiuotas 81-as vėjo malūnas. Daugiausia užfiksuota Pakruojo rajone – 18.

Tuo tarpu, Vilmantas Kurauskas iš tos pačios gimnazijos (mokytoja Giedrė Motiejuitė), pažvelgė į šių dienų vėjo malūnus – vėjo jėgaines. Jis pasakojo ir palygino savo namuose esančią vėjo jėgainę su pastatyta Drąsutaičiuose.

Joniškis nuo Lietuvos vidurkio skiriasi

Joniškio jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos atstovė Samanta Jonušytė (vadovė Jurgita Gatulienė) pasirinko nagrinėti demografinę padėtį Joniškio rajone.

Be žinomų dalykų, kad daugėja mirčių ir mažėja gimimų, ji rado įdomių skirtumų, lygindama su Lietuvos vidurkiu. Paaiškėjo, kad Lietuvoje vyrų miršta daugiau negu moterų, o Joniškio rajone praėjusiais metais moterų mirė 30 daugiau nei vyrų.

Mokiniai tyrė mėnulio, švesos ir spalvų poveikį žmogui, augalams, upių užterštumą, domėjosi rūšiavimu, mobiliųjų telefonų, reklamos įtaka jaunimo gyvenime. Būta ir filosofinių–meninių darbų.

Į renginį skirtingų mokyklų atstovai atsinešė ir keletą inkilų paukščiams. Joniškio seniūnė Janina Augustinaitienė, padėkojusi organizatoriams, siūlė sujungti jėgas ir inkilais papuošti Joniškio miesto parką, kuriame tėra tik vienas inkilas.

Autorės nuotr.

GRIOVĖJAI: Žagarės gimnazijos septintokai Ailandas Bagdonavičius (kairėje) ir Ugnius Stenianskis, kaip tikri mitų griovėjai, paneigė ne vieną mitą apie romų tautybės žmones.

INKILAS: Joniškio jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos mokinys Mantas Stilbis pagamino inkilėlį.

JĖGAINĖS: Vilmantas Kurauskas iš „Aušros“ gimnazijos palygino savo namuose esančią vėjo jėgainę su pastatyta Drąsutaičių kaime.

REKLAMA: Sigita Levanavičiūtė iš Jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos pasakojo apie reklamos įtaką mūsų gyvenimui.