
Naujausios
Mokėsi kiaušinius marginti vašku
Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje vyko kiaušinių marginimo vašku mokymai, juos vedė tautodailininkė Ugnė Vaineikienė.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Įrankiai ir technika
Tautodailininkė mokymų dalyviams aiškino, kokie įrankiai reikalingi marginti vašku: pieštukas su įsmeigta adatėle, kurią mirkysime į ištirpusį vašką, taip pat – specialus vaškui tirpinti skirtas įrenginys, kurį galima pasigaminti iš medžio plokštelės ir šaukšto. Šaukštą išlenkus ir pritvirtinus prie medinio pado, ant paties šaukšto dedame vašką, o apačioje ant minėto pado – skridininę žvakutę. Jai degant vaškas tirpsta ir galima jį naudoti.
Adatėlę pamirkę į vašką, greitu judesiu ant šilto (ne karšto – aut. past.) išvirto kiaušinio braukiame brūkšnelį arba dedame taškelius, kurdami norimą ornamentą. Lietuvių ornamentikai būdingos saulutės, žalčiukai, paukščių pėdutės.
Tautodailininkė Ugnė Vaineikienė sakė, kad galima kiaušinius marginti ir degintu vašku, kuris būna tamsus, todėl gražiai atrodo ant kiaušinio, ypač šviesesnio, lukšto ir net nebūtina tą vašką vėliau nuimti.
Norint paruošti tokį vašką, reikia jį keptuvėje kaitinti iš lėto ant nekaitrios ugnies apie pusvalandį, kol pajuoduoja.
Marginami ir nevirti kiaušiniai
Išmargintus kiaušinius tautodailininkė deda į jiems dažyti skirtus įprastus dažus ir palaiko apie minutę arba kiek ilgiau, jei nori sodresnės spalvos. Jei marginama keliomis spalvomis, pirmiausia kiaušinis dedamas į šviesesnius dažus.
Vašku galima marginti ir nevirtus kiaušinius. Juos padengus vaško raštais, 10 minučių merkiame į tirpalą, kurį pasiruošiame iš alksnio žievės ir aprūdijusių gelžgalių. Po to kiaušinis dedamas į svogūnų lukštų nuovirą ir verdamas, kol pajuoduoja.
Pasak tautodailininkės, kiaušinių marginimo raštai dažniausiai būna simetriškai piešiami abiejose pusėse. Tačiau skubant pakaktų papuošti vieną pusę ir ja į viršų kiaušinį dėti lėkštėje.
Pasak U. Vaineikienės, svarbu marginti tikru vašku, ne parafinu, nes pastarasis atšoka nuo lukšto.
Mokymuose dalyvavusi joniškietė Felicija Bogvilienė „Krašto žinioms“ sakė norėjusi patobulinti marginimo vašku techniką, nes seniau jau bandžiusi tai daryti, bet nebuvo patenkinta rezultatu.
Moteris sakė kiaušinius gražinusi ir šiaudais, kuriuos reikia tinkamai paruošti: apvirti, kad būtų minkšti, paskui išskusti, kad liktų ploni, klijuoti juos ant popieriaus. Tada jau karpomos detalės ir klijuojama ant kiaušinio.
Autorės nuotr.
REZULTATAS: Joniškietė Felicija Bogvilienė anksčiau bandė marginti kiaušinis vašku, bet mokymuose jai pavyko geriau.
MARGINIMAS: Galima kiaušinius marginti ir degintu vašku, kuris būna tamsus, todėl gražiai atrodo ant kiaušinio, ypač šviesesnio, lukšto.
SUSIDOMĖJIMAS: Marginimas vašku labai sudomino jauniausius edukacinio užsiėmimo dalyvius.
MOMENTAS: Užsiėmimų dalyviams ypač smagu buvo pamatyti, kad margintas kiaušinis gražiai nusidažė.
MARGUČIAI: Vašku marginti margučiai – tikra Velykų stalo puošmena.