Mokesčiai sukėlė diskusijų

Mokesčiai sukėlė diskusijų

Mo­kes­čiai su­kė­lė dis­ku­si­jų

Ra­jo­no ta­ry­bos po­sė­dy­je dau­giau­sia dis­ku­si­jų ki­lo dėl tur­to ir že­mės mo­kes­čio ta­ri­fų. Že­mės mo­kes­čio ta­ri­fo ne­pa­vy­ko pa­tvir­tin­ti.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Kliu­vo per daug ap­mo­kes­tin­ta miš­ko že­mė

Atei­nan­čiais me­tais vi­du­ti­nis vie­no hek­ta­ro že­mės mo­kes­tis bū­tų 12,8 li­to.

Prik­lau­so­mai nuo že­mės pa­skir­ties nu­sta­ty­ti skir­tin­gi že­mės mo­kes­čio ta­ri­fai. Pa­vyz­džiui, mė­gė­jiš­kų so­dų že­mei tai­ko­mas 1 pro­cen­to ta­ri­fas nuo že­mės mo­kes­ti­nės ver­tės. 1 aro mo­kes­tis bū­tų 1,37 li­to. Toks pat ta­ri­fas tai­ko­mas ir van­dens ūkio pa­skir­ties že­mei.

Na­mų val­doms tai­ko­mas tik 0,7 pro­cen­to ta­ri­fas nuo že­mės ver­tės.

Že­mei, ku­rio­je eksp­loa­tuo­ja­mos nau­din­gos iš­ka­se­nos, siū­ly­tas 4 pro­cen­tų jos ver­tės ta­ri­fas.

Ta­čiau ta­ry­bos na­riams kliu­vo 2 pro­cen­tų ta­ri­fu ap­mo­kes­tin­ta miš­kų ūkio že­mė.

„Jau­nuo­ly­nas ne­duo­da nau­dos,“ – sa­kė R.Mo­tu­zas ir siū­lė pa­lik­ti per­nykš­tį pu­sant­ro pro­cen­to že­mės ver­tės mo­kes­čio ta­ri­fą. „Miš­kais ap­so­di­na­ma pa­ti blo­giau­sia že­mė, kal­vo­tos vie­tos, kran­tai,“ – jo nuo­mo­nę pa­lai­kė ir R.Do­cius.

„Miš­ku ap­so­din­ta že­mė apie 70 me­tų ne­duos jo­kio pel­no,“ – į dis­ku­si­ją įsi­trau­kė ir A.Bra­zas. „Miš­ko že­mei ne­gau­na­ma Eu­ro­pos pa­ra­mos“, – sa­vo ar­gu­men­tus dės­tė P.Beres­ne­vi­čius. „Spren­di­mo pro­jek­to ren­gė­jas tu­ri dis­ku­tuo­ti su ati­tin­ka­mo­mis vi­suo­me­nės gru­pė­mis ir ins­ti­tu­ci­jo­mis,“ – kri­ti­ka­vo G.Kark­le­lis. Kad spren­di­mo pro­jek­tas ne iki ga­lo iš­dis­ku­tuo­tas pri­ta­rė ir ki­ti ta­ry­bos na­riai.

Bal­suo­ta du kar­tus. Vie­ną už spren­di­mo pro­jek­te nu­ro­dy­tą 2 pro­cen­tų ta­ri­fą, ki­tą – už pu­sant­ro pro­cen­to. Nė vie­nas pa­siū­ly­mas ne­su­lau­kė dau­gu­mos pri­ta­ri­mo. Spren­di­mas ne­priim­tas.

Ap­leis­tą že­mę ir tur­tą siū­ly­ta ap­mo­kes­tin­ti bran­giau

Nu­ma­ty­tas ir ki­tų me­tų ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to mo­kes­tis. Jis sie­kia pu­sę pro­cen­to nuo tur­to ver­tės. Jei ap­leis­tas, siū­lo­ma mo­kes­tį pa­di­din­ti dvi­gu­bai – iki 1 pro­cen­to.

Kai ku­rie ta­ry­bos na­riai siū­lė ap­leis­tam tur­tui tai­ky­ti 3 pro­cen­tų ta­ri­fą.

Di­des­nį mo­kes­tį siū­ly­ta tai­ky­ti ir ap­leis­tai že­mei. Ta­čiau pro­jek­to ren­gė­ja pa­ti­ki­no, jog di­džiau­sias ga­li­mas ta­ri­fas ap­leis­tai že­mei yra 4 pro­cen­tai nuo jos ver­tės.

Ap­leis­to ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to są­ra­šus su­da­rys se­niū­ni­jos. Pri­min­ta, kad ko­mi­si­jos, su­da­ri­nė­jan­čios šiuos są­ra­šus at­kreip­tų dė­me­sį, jog kai ku­rie pa­sta­tai lau­kia re­no­va­ci­jos, yra įtrauk­ti į pro­jek­tus.

Sko­lų – 180 tūks­tan­čių

Klaus­ta, ar daug ra­jo­no gy­ven­to­jų yra sko­lin­gi vals­ty­bei že­mės mo­kes­tį. Pa­si­ro­do, ra­jo­no gy­ven­to­jai ir ju­ri­di­niai as­me­nys vals­ty­bei sko­lin­gi 180 tūks­tan­čių li­tų že­mės mo­kes­čio. Kai ku­rios sko­los vel­ka­si nuo 2003 me­tų. Praeis de­šimt­me­tis ir jos bus nu­ra­šo­mos.

Dau­giau­sia sko­lin­gos bank­ru­tuo­jan­čios įmo­nės. Iš jų at­gau­ti ne­su­mo­kė­tą že­mės mo­kes­tį – be­veik ne­rea­lu.

Mat, yra daug pir­mes­nės ei­lės kre­di­to­rių.

Vals­ty­bi­nės že­mės nuo­mos mo­kes­tis ma­žė­ja 5 pro­cen­tais. Hek­ta­ro nuo­mos kai­na 12 – 18 li­tų.

Au­to­rės nuo­tr.

GIN­ČAS: Dėl miš­kų ūkio že­mės mo­kes­čio ta­ri­fo ki­lus gin­čui tarp ra­jo­no ta­ry­bos na­rių, spren­di­mas dėl že­mės mo­kes­čio ne­priim­tas.