Miškininkai – nežinios rūke

Miškininkai – nežinios rūke

Miš­ki­nin­kai – ne­ži­nios rū­ke

Apy­tik­riai už po­ros sa­vai­čių Pak­ruo­jo miš­kų urė­di­jos dar­buo­to­jai, kaip ir ki­ti ša­lies miš­ki­nin­kai, tu­rė­tų gau­ti pra­ne­ši­mus apie dar­bo­vie­tės reor­ga­ni­za­ci­ją. Nu­ma­to­ma Pak­ruo­jo urė­di­ją jung­ti su Jo­niš­kio, cent­ru pa­si­ren­kant pa­sta­rą­jį mies­tą. Kaip reor­ga­ni­za­ci­ja vyks – ne­ži­nia. Bet pro­gno­zuo­ja­ma, kad įkan­din po­ky­čių nu­si­drieks so­cia­li­nių pro­ble­mų šlei­fas.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Liks ne­be­rei­ka­lin­gi?

Urė­di­jos vy­riau­sia­sis miš­ki­nin­kas Vir­gi­ni­jus Ka­ci­le­vi­čius in­for­ma­vo, kad pra­di­niais skai­čia­vi­mais be dar­bo ga­li lik­ti 34 žmo­nės – nuo ap­skai­tos spe­cia­lis­tų iki dar­bi­nin­kų.

„Pa­gal re­for­muo­to­jų pa­teik­tą pa­vyz­di­nę struk­tū­rą Pak­ruo­jy­je ne­be­rei­kės vie­nuo­li­kos spe­cia­lis­tų, pen­kių me­de­ly­ne dir­ban­čių žmo­nių, dar še­šis teks at­leis­ti iš gi­ri­nin­ki­jų. Gi­ri­nin­ki­jos stam­bi­na­mos, vie­nam jų dar­buo­to­jui teks pri­žiū­rė­ti po tūks­tan­tį hek­ta­rų vals­ty­bi­nių miš­kų. Abe­jo­ja­me, ar iš­liks urė­di­jos miš­ko ruo­šos pa­da­li­nys, ku­ria­me – dvi de­šim­tys dar­buo­to­jų: miš­ka­ve­žių vai­ruo­to­jų, grei­de­riuo­to­jų, re­mon­ti­nin­kų... Miš­ko ruo­ša bus pa­ti­kė­ta spe­cia­liai su­kur­tai struk­tū­rai. Vie­tos miš­ki­nin­kų pa­rei­ga liks me­dy­nų prie­žiū­ra bei at­so­di­ni­mas, iš da­lies ap­lin­ko­sau­gos funk­ci­jos. Jos ne­tgi bus stip­ri­na­mos. To­dėl vi­suo­me­nei ne­rei­kė­tų ne­ri­mau­ti, kad ga­li ne­lik­ti urė­di­jos įreng­tų vie­šų lais­va­lai­kio zo­nų. Jos bus pri­žiū­ri­mos ir to­liau, te­be­veiks ir iš­po­pu­lia­rė­jęs Ro­za­li­mo miš­ko par­kas“, – sa­kė vy­riau­sia­sis miš­ki­nin­kas.

V. Ka­ci­le­vi­čius pa­ste­bė­jo, jog da­lis am­žiu­mi jau­nes­nių urė­di­jos dar­buo­to­jų ne­lau­kė ofi­cia­lios reor­ga­ni­za­ci­jos pra­džios: pa­dė­jo ant sta­lo pa­reiš­ki­mus ir at­si­svei­ki­no. Kai kas, ži­no­mi kaip na­gin­gi meist­rai, jau ir ki­tą dar­bą su­si­ra­do – tai pa­da­ry­ti leng­viau, kol vie­tos neieš­ko bū­rys žmo­nių.

Vy­riau­sio­jo miš­ki­nin­ko tei­gi­mu, bū­si­mos reor­ga­ni­za­ci­jos ke­lia­mas neaiš­ku­mas gre­sia urė­di­jos veik­los su­tri­ki­mais me­tų pa­bai­go­je. Mat Pak­ruo­jo urė­di­jo­je vei­ku­si miš­ki­nin­kų pro­fsą­jun­ga su ad­mi­nist­ra­ci­ja bu­vo su­da­riu­si dar­buo­to­jams pa­lan­kią ko­lek­ty­vi­nę su­tar­tį. Pa­gal ją ne­su­tin­kan­tiems dirb­ti reor­ga­ni­zuo­to­je urė­di­jo­je žmo­nėms iš­mo­ka­mos išei­ti­nės kom­pen­sa­ci­jos, ku­rios (at­si­žvel­giant į sta­žą) ga­li siek­ti iki sep­ty­nių vi­du­ti­nių al­gų.

„Ži­nau, kad ne vie­nas il­ga­me­tis mū­sų spe­cia­lis­tas svars­to, ar to­kia ga­li­my­be ne­pa­si­nau­do­ti, – sa­kė V. Ka­ci­le­vi­čius. – Ga­li at­si­tik­ti, kad pa­sku­ti­nė­mis me­tų sa­vai­tė­mis jie pa­liks dar­bą, ir tie­siog ne­be­bus žmo­nių, tvar­kan­čių urė­di­jos bu­hal­te­ri­ją, mo­kes­ti­nius rei­ka­lus. O nau­jiems dar­buo­to­jams rei­kės lai­ko įval­dy­ti spe­cia­li­zuo­tas pro­gra­mas“.

Prog­no­zuo­ja­mos so­cia­li­nės pro­ble­mos

Skai­čiuo­ja­ma, kad ne­ma­ža da­lis be dar­bo lik­sian­čių urė­di­jos spe­cia­lis­tų – pu­sam­žiai ir kiek vy­res­ni.

„Su­lau­ku­siems to­kio am­žiaus ras­ti nau­ją dar­bą Pak­ruo­jo ra­jo­ne be­veik nė­ra šan­sų, iš­va­žiuo­ti už­dar­biau­ti į už­sie­nį ne­be kiek­vie­nam svei­ka­ta leis. O pen­si­ja – dar to­li. Be­liks vars­ty­ti Dar­bo bir­žos du­ris“, – pro­gno­zuo­ja V. Ka­ci­le­vi­čius.

Vy­riau­sia­sis miš­ki­nin­kas neat­me­ta, kad so­cia­li­nes ra­jo­no pro­ble­mas paašt­rins ir urė­di­jos me­de­ly­no už­da­ry­mas. Tai tu­rė­tų įvyk­ti 2021-2022 me­tų san­dū­ro­je.

„Me­de­ly­no me­ti­nė apy­var­ta – apie mi­li­jo­ną so­di­nu­kų ir sė­ji­nu­kų kas­met. Šiems plo­tams pri­žiū­rė­ti va­sa­ros se­zo­ną sam­do­me apie 70–80 pa­pil­do­mų dar­buo­to­jų. Juos ir iš Dar­bo bir­žos at­siun­čia, ir pa­tys žmo­nės krei­pia­si, ieš­ko­da­mi už­dar­bio. Šiems lai­ki­niems dar­bi­nin­kams kas­met su­mo­ka­me apie 35 tūks­tan­čius eu­rų al­gų. Už­da­rius me­de­ly­ną, ga­li­my­bės už­si­dirb­ti pa­kruo­jie­čiams ne­be­liks.“

Svars­to­ma, ar cent­ra­li­za­vi­mas neap­sun­kins ma­žų­jų lentp­jū­vių, duo­dan­čių dar­bo ke­liems ar ke­lio­li­kai žmo­nių, veik­los. Su­stam­bi­nus me­die­nos rin­ką, vie­tos vers­li­nin­kams teks dėl ža­lia­vos var­žy­tis su di­džiai­siais ga­min­to­jais.

Po urė­di­jos reor­ga­ni­za­ci­jos ra­jo­no biu­dže­tas ne­teks ir įmo­nės su­mo­ka­mų mo­kes­čių.

„Vien gy­ven­to­jų pa­ja­mų mo­kes­čio kas­met bu­vo su­mo­ka­ma 100 tūks­tan­čių eu­rų, „Sod­rai“ – 295 tūks­tan­čiai, PVM mo­kes­čio – 331 tūks­tan­tis, už par­duo­tą me­die­ną per­nai vals­ty­bei su­mo­kė­jo­me 438 tūks­tan­čius eu­rų. Mo­kes­čių pi­ni­gai vie­ni tie­sio­giai, ki­ti – ne, bet pa­siek­da­vo Pak­ruo­jo biu­dže­tą. O po reor­ga­ni­za­ci­jos jie ke­liaus ten, kur bus re­gist­ruo­ta per­tvar­ky­to­ji Lie­tu­vos urė­di­ja“, – sa­kė V. Ka­ci­le­vi­čius.

Au­to­rės nuo­tr.

Vy­riau­siasis miš­ki­nin­kas Vir­gi­ni­jus Ka­ci­le­vi­čius tei­gia, kad po reo­ga­ni­za­ci­jos bus stip­ri­na­ma ap­lin­ko­sau­gi­nė miš­ki­nin­kų veik­la.

Kas­met Pak­ruo­jo ra­jo­ne bu­vo pa­so­di­na­ma apie pu­sę mi­li­jo­no me­de­lių, išau­gin­tų vie­tos urė­di­jos me­de­ly­ne.