
Naujausios
Ministro vizitas verslininkų nesudomino
Radviliškyje apsilankęs ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius svečiavosi trijose rajono įmonėse, susitiko su valdininkais, verslo atstovais.
Pastarieji didelio susidomėjimo ministru neparodė – jų į susitikimą atvyko vos penki ir beveik visi – Savivaldos rinkimų dalyviai.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Iššūkis įmonėms – kvalifikuoti darbuotojai
Ministras V. Sinkevičius ir jį lydintys asmenys aplankė tris rajono bendroves – medžio pjuvenų granules gaminančią UAB „Granulita“, įsikūrusią Vainiūnų kaime, Radviliškyje esančias durpių gamybos įmonę „Sulinkiai“ ir UAB Radviliškio mašinų gamyklą, gaminančią žemės ūkio ir granulių gamybos techniką.
Šią įmonę V. Sinkevičius pasirinko vietoj prieš tai numatytos aplankyti medienos perdirbimo įmonės „Juodeliai“, kadangi šioje įmonėje jis jau buvo lankęsis anksčiau.
Ministrą domino problemos, su kuriomis susiduria verslininkai kasdieniame darbe. Įmonių vadovai kalbėjo apie iššūkius, kylančius dėl mokesčių mokėjimo terminų, pameistrystės programų reikalingumą ir jų finansavimą valstybės lėšomis, apie Europos Sąjungos paramos verslui panaudojimo galimybes ir kitas problemas.
Visi ministrą sutikę aplankytų įmonių vadovai kalbėjo apie kvalifikuotų darbuotojų trūkumą.
Įmonėms sunku rasti inžinierių, eksporto projektų vadovų, tekintojų, suvirintojų. Dauguma jaunų specialistų, padirbę įmonėje ir įgiję reikiamos patirties, kelia sparnus kitur, dažniausiai – į užsienį.
UAB Radviliškio mašinų gamykloje šiuo metu dirba per 80 darbuotojų, nors direktorė Daiva Leonavičienė prisiminė, jog kažkada čia darbavosi ir keliolika kartų daugiau žmonių.
Pasak direktorės, darbo gamykla turi, jos metinė pardavimų apyvarta siekia 2 milijonus eurų, todėl jau pradedama atsisakyti pavienių užsakymų. Yra užsakovų, kuriems reikia tik tam tikrų dalių savo gaminiams.
„Stengiamės atsirinkti kelis pagrindinius partnerius, su kuriais dirbsime. Tuomet mums atkris papildomų brėžinių darymas, kiti darbai. Nors ir turime savo konstruktorių biurą, tačiau visi eksperimentiniai gaminiai atima daug laiko.
Savo pagrindine produkcija laikome granulių gamybos įrangą, kurių gamybą stengiamės plėsti“, – kalbėjo direktorė.
Šios įrangos užsakymams, anot vadovės, turi įtakos įvairūs veiksniai – naftos kainų kilimai ir nuosmukiai, biokuro pokyčiai, klimato kaita.
Stambus investuotojas – „peilis“ smulkiesiems?
Ministro susitikimas su verslo atstovais buvo gana skurdus – jo vizitas radviliškiečių verslininkų nesudomino. Kaip susitikime replikavo vicemeras Kazimieras Augulis, tai galėtų reikšti, kad verslininkai problemų rajone neturi. O gal netikima, kad susitikimas galėtų ką nors pakeisti?
Į susitikimą atėję verslininkai ministrą informavo apie sunkumus, su kuriais susiduria smulkieji verslo atstovai. Daugiausia tai – nepakankama parama smulkiesiems, per mažai lengvatų pradedantiesiems, kurios leistų jiems greičiau ir stipriau įsitvirtinti.
Verslininkai išreiškė susirūpinimą, kad rajonas jau ne vienerius metus nesulaukia rimtų stambių investuotojų, kokie ateina į kitus rajonus.
„Nemanykite, kad tai būtų „sidabrinė kulka“, galinti išgelbėti rajoną. Galėtų atsitikti netgi atvirkščiai. Toks investuotojas nuviliotų iš jūsų darbuotojus, nes jam atlyginimus padidinti 50 ar 100 eurų nebūtų sunku, o daugeliui jūsų gal net neįmanoma ir tai galėtų smulkųjį verslą net sužlugdyti. Todėl Savivaldybei labiau turėtų rūpėti, kaip pagelbėti ir išlaikyti vietinį verslą“, – savo nuomonę išsakė ministras.
Jo teigimu, rimtiems investuotojams nelabai rūpi, kur pradėti verslą – dideliame miete ar regione. Jiems svarbiausia, kad tam būtų visiškai parengta infrastruktūra ir kad nebūtų problemų dėl darbuotojų.
Esą sutvarkytą infrastruktūrą investuotojai rado Akmenėje, į kurią ateina viena didžiausių Baltijos šalyse medienos ir baldų gamybos grupių – Vakarų medienos grupė. Ji Akmenėje pradėjo 140 milijonų eurų vertės medžio drožlių plokščių gamyklos statybas.
Planuojama, jog įgyvendinus visus įmonės plėtros etapus, Akmenėje bus sukurta daugiau nei 1000 naujų darbo vietų. Nors įmonė pradėti gamybą planuoja 2020 metais, jau dabar pradėtos darbuotojų paieškos, bendradarbiaujama su Akmenės, Mažeikių, Šiaulių darbo biržomis, kurios pasirengusios padėti apmokant darbuotojus, o įmonė pasirengusi juos vežioti į darbą.
Ministro teirautasi apie bendradarbystės centrų „Spiečius“ atidarymo galimybes regionuose, garantijų fondus.
Autorės nuotr.
„Kreditų įmonė neturi – gyvena savo uždirbamomis lėšomis“, – ekonomikos ir inovacijų ministrui Virginijui Sinkevičiui sakė UAB Radviliškio mašinų gamyklos direktorė Daiva Leonavičienė.
Dalį senų Radviliškio mašinų gamyklos staklių ruošiamasi keisti naujomis.