Ministras: nuo jėgos pozicijų iki žemgrobystės

Ministras: nuo jėgos pozicijų iki žemgrobystės

Mi­nist­ras: nuo jė­gos po­zi­ci­jų iki žemg­ro­bys­tės

Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je praė­ju­sį sa­vait­ga­lį že­mės ūkio mi­nist­ras Bro­nius Mar­kaus­kas su­si­ti­ki­me su žem­dir­biais ap­ta­rė Eu­ro­pos Są­jun­gos struk­tū­ri­nių fon­dų pa­ra­mos, mo­kes­čių, tie­sio­gi­nių iš­mo­kų, kom­pen­sa­ci­jų, me­lio­ra­ci­jos ak­tua­li­jas.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Ar pa­ra­ma smul­kiajam ūkiui – rea­li

Ren­gi­ny­je pa­skelb­ta, kad pa­gal Lie­tu­vos kai­mo plėt­ros 2014–2020 me­tų pro­gra­mos fi­nan­si­nio lai­ko­tar­pio sta­tis­ti­ką, šiuo me­tu 64 pro­cen­tai vi­sų fi­nan­suo­ja­mų pa­ra­mos pa­raiš­kų ati­ten­ka smul­kie­siems ir vi­du­ti­niams ūkiams.

Pa­sak B. Mar­kaus­ko, taip vyk­do­mas vie­nas pa­grin­di­nių šios pro­gra­mos tiks­lų – rem­ti smul­kiuo­sius ir vi­du­ti­nius ūkius, kad jie bū­tų kon­ku­ren­cin­gi ir ga­lė­tų iš­si­lai­ky­ti rin­ko­je.

Ak­me­niš­kių tei­gi­mu, jie to rea­liai pa­si­gen­da. Ak­me­nės ra­jo­no „Me­tų ūkio“ klu­bo pre­zi­den­tas Sta­nis­lo­vas Ba­čiu­lis pa­tei­kė pa­vyz­dį: „Miš­raus grū­dų ir gy­vu­li­nin­kys­tės ūkio sa­vi­nin­kas ne­tu­ri jo­kių šan­sų gau­ti pa­ra­mą plė­to­ji­mui, kai ūkio pa­ja­mos ne­sie­kia 41 pro­cen­to už gy­vu­li­nin­kys­tės pro­duk­ci­ją“.

Mi­nist­ras išei­ties ne­pa­siū­lė. Pa­ta­rė nau­do­tis tvar­ka, kai to­kie ap­ri­bo­ji­mai ne­tai­ko­mi pa­pra­šius pa­ra­mos fer­mos sta­ty­bai. Sa­kė, jog smul­kių­jų ūkių pra­na­šu­mas – kad gau­na iš Eu­ro­pos Są­jun­gos apie 50-60 eu­rų di­des­nes tie­sio­gi­nes iš­mo­kas už kiek­vie­ną iš pir­mų­jų 30 hek­ta­rų ne­gu stam­bieji ūkiai. Bend­ra su­ma su­da­ro ke­lio­li­ka pro­cen­tų vi­sos Lie­tu­vai ski­ria­mos iš­mo­kos.

„Pa­pil­do­mi pi­ni­gai už­tik­ri­na smul­kie­siems ūkiams pa­ja­mų sta­bi­lu­mą, su­stip­ri­na jų ga­li­my­bę plės­ti sa­vo veik­lą“, – sa­kė mi­nist­ras.

Ren­gi­ny­je ūki­nin­kai iš­gir­do, kad ne­pa­kan­ka­mai pa­si­nau­do­ja­ma pa­ra­ma smul­kių­jų ūkių bend­ra­dar­bia­vi­mui. Trūks­ta­ma smul­kių­jų ūki­nin­kų ini­cia­ty­vos koo­pe­ra­ci­jai kai­me.

Ga­li­ma „jė­gos po­zi­ci­ja“ prieš žem­dir­bių or­ga­ni­za­ci­jas

„Ūki­nin­kai la­biau tu­ri veik­ti, pa­tys siū­ly­ti konk­re­čias idė­jas, ne vien kal­bė­ti apie pro­ble­mas“, – sa­kė mi­nist­ras.

Jo ver­ti­ni­mu, daug ūki­nin­kų „no­ri bū­ti zui­kiais, va­žiuo­ti au­to­bu­su ne­mo­ka­mai“. To­dėl ne­no­riai įsi­jun­gia į įvai­rias jų in­te­re­sams at­sto­vau­jan­čias or­ga­ni­za­ci­jas.

„Ką pa­da­ro tos or­ga­ni­za­ci­jos, vi­siems yra ge­rai, nors ne vi­si prie jų pri­si­de­da“, – sa­kė B. Mar­kaus­kas.

Ta­čiau Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos val­di­nin­kai ne­pa­ten­kin­ti ak­ty­vu­mu.

„Dau­giau kaip pu­sė vi­sos mi­nis­te­ri­jos dar­bo lai­ko uži­ma at­sa­ki­nė­ji­mai į iš or­ga­ni­za­ci­jų gau­na­mus raš­tus, – skai­čia­vo mi­nist­ras. – To­dėl ne­pa­da­ro­ma ki­tų ge­rų da­ly­kų“.

Siū­lė išei­tį – žem­dir­biams su­si­vie­ny­ti į di­des­nes or­ga­ni­za­ci­jas in­te­re­sams gin­ti.

„Jei­gu ir to­liau man teks dirb­ti, tu­rė­si­me iš jė­gos po­zi­ci­jų pa­sa­ky­ti dėl to“, – tei­gė B.Mar­kaus­kas.

Vals­ty­bė neiš­gel­bės že­mių nuo pel­kė­ji­mo

Kaip bus spren­džia­mos ap­leis­tos me­lio­ra­ci­jos pro­ble­mos, mi­nist­ras tei­gė, ne­ga­lįs pa­sa­ky­ti.

„Lie­tu­va be­ne vie­nin­te­lė pa­sau­ly­je nuė­jo tuo ke­liu, kad vals­ty­bė 1965-1967 me­tais in­ves­ta­vo la­bai daug pi­ni­gų dre­na­ži­nei sis­te­mai – be­veik 3 mi­li­jo­nai ki­lo­met­rų va­di­na­mų­jų ša­ku­čių, 60 tūks­tan­čių ki­lo­met­rų ma­gist­ra­li­nių grio­vių, – aiš­ki­no B. Mar­kaus­kas. – Da­bar vi­sas tur­tas bai­gia su­sia­mor­ti­zuo­ti. Vėl to­kiai sis­te­mai at­gai­vin­ti per 13 me­tų rei­kė­tų in­ves­tuo­ti apie 3 mi­li­jar­dus eu­rų – bet to­kių pi­ni­gų ne­tu­rė­si­me“.

Šie­met iš vals­ty­bės biu­dže­to me­lio­ra­ci­jai skir­ta 15 mi­li­jo­nų eu­rų.

„Ir nie­ka­da ne­bus vals­ty­bės pi­ni­gų vi­soms me­lio­ra­ci­jos pro­ble­moms iš­spręs­ti, – sa­kė B. Mar­kaus­kas. – Pa­tys ūki­nin­kai tu­ri gal­vo­ti, kaip gel­bė­tis nuo di­dė­jan­čio že­mių už­pel­kė­ji­mo. Vals­ty­bė pla­nuo­ja iki 2020 me­tų že­mės sa­vi­nin­kams per­duo­ti va­di­na­muo­sius me­lio­ra­ci­nių sis­te­mų rink­tu­vus. Ką da­ry­ti su grio­viais, hid­ro­tech­ni­niais įren­gi­niais – bus spren­džia­ma pa­bai­gus stu­di­ją. Pa­na­šu, kad juos pe­rims sa­vi­val­dy­bės, o jos ban­dys steig­ti me­lio­ra­ci­jos fon­dus. Į juos tu­rės mo­kė­ti ne tik že­mės sa­vi­nin­kai, bet ir tie, kurie nau­do­ja­si dre­na­žo įren­gi­niais, pa­vyz­džiui, pa­si­sta­tę na­mus nau­do­ja­si lie­taus van­de­nų nu­ve­di­mu į dre­na­žą“.

„Tik­rai neužg­ro­biau“

Ren­gi­ny­je B. Mar­kaus­kas pa­reiš­kė: „Aš tik­rai jo­kių že­mių neužg­ro­biau“. Taip jis rea­ga­vo į prieš ke­lias die­nas pa­si­ro­džiu­sį ži­niask­lai­dos pra­ne­ši­mą, kad šei­ma įdir­bo sve­ti­mą že­mę, už tai ėmė Eu­ro­pos Są­jun­gos iš­mo­kas.

„Juk iš­mo­kos mo­ka­mos už tai, kad že­mę dir­bi, o ne už tai, kad ją tu­ri – tad ta­me lau­ke Klai­pė­dos kraš­te tarp ma­no že­mės įsi­ter­pu­sį hek­ta­rą sua­riau, – aiš­ki­no mi­nist­ras. – Ir sa­vi­nin­kui ge­rai, kad ne­dir­ba­mos že­mės ne­rei­kia pri­žiū­rė­ti. Lyg tai nie­ko blo­go ne­pa­da­riau. Bet čia jau da­ro­ma po­li­ti­ka. Ma­nau, kad ūki­nin­kai tai su­pran­ta, bet kartu pa­tys iš­girs­ta per­spė­ji­mą. Nes daug kur nė nuo­mos su­tar­čių ne­su­da­ri­nė­ja­ma, o že­mė dir­ba­ma“.

Au­to­riaus nuo­tr.

Že­mės ūkio mi­nist­ras Bro­nius Mar­kaus­kas Ak­me­nės ra­jo­no žem­dir­biams pro­gno­za­vo: „Bus vis sun­kiau“.

Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je su­si­rin­kę Ak­me­nės ra­jo­no žem­dir­biai pro­gno­zė­mis ne­si­džiau­gė.