
Naujausios
Minčių takais kasdien grįžtu į tėviškę
Minint Vasario 16 -ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, agrarinių mokslų daktarui, kooperatyvo „Agroaves Group“ valdybos pirmininkui ir direktoriui, mecenatui, Tytuvėnų vasaros festivalio globėjui, knygos „Grumtynės su likimu“ autoriui, buvusiam politikui, iš Tytuvėnų kilusiam Jonui JAGMINUI suteiktas Kelmės rajono garbės piliečio vardas.
Nuo durpių įmonės darbininko, šaltkalvio remontininko savo darbo biografiją pradėjęs iki Seimo nario ir Ministro Pirmininko pavaduotojo iškilęs Jonas Jagminas niekuomet nepamiršta tėviškės ir jos žmonių. Sako, jog mintys jį kasdien parveda į Tytuvėnus.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Apdovanojimas iš gimtinės – dviguba garbė
– Neseniai Jums buvo suteiktas Kelmės rajono garbės piliečio vardas. Ką Jums reiškia šis apdovanojimas?
– Tai man pats brangiausias apdovanojimas, nes jis – iš tėviškės. Turiu daug apdovanojimų. Namuose įrengiau specialų stendą, kuriame juos eksponuoju. Liudijimas, kad man suteiktas Kelmės rajono garbės piliečio vardas – pačioje garbingiausioje vietoje.
Kai sužinojau, kad man teks tokia garbė, labai jautriai sureagavau. Ir džiaugiausi, ir baiminausi – gal yra vertesnių žmonių už mane...
Esu labai dėkingas mane įvertinusiems kelmiškiams. Pagal išgales ir toliau remsiu kultūrinius renginius, padėsiu rajono vadovams „atidaryti reikiamas duris“ ministerijose ir kitose institucijose, kad kuo daugiau nuveiktų rajono žmonių labui.
– Gimėte ir augote Tytuvėnuose. Ir dabar ten turite namus, į kuriuos galite sugrįžti. Kas lemia sentimentus Tytuvėnams? Juk dirbote daugelyje Lietuvos vietų. Ar gimtinės trauka daug stipresnė?
– Kiekvienam žmogui gimtinė – pati brangiausia. Juk ir dainoje sakoma: „Tėviškėn mintys parves“. O Tytuvėnų kraštas – ypač gražus ir mielas. Šiame krašte gimė, užaugo, gyveno ir buvo palaidoti tėvai.
Pablaškė mane likimas po Lietuvą. Nuo 1989 metų gyvenu Vilniuje, savo name Turniškėse. Turiu namą ir Palangoje. Giminėje gyvuoja graži tradicija, jau 15 metų vasarą susirenkame Tytuvėnuose tai pas vienus, tai pas kitus. Prieš kelerius metus nupirkau apleistą namelį Rūtų gatvėje, prie ežero. Restauravau. Dabar čia kai kada renkasi artimieji į giminės susitikimą.
Čia kartais apsilanko aukštas pareigas einančių draugų. Pernai į Tytuvėnų festivalio atidarymą pasikviečiau apie 40 garbių svečių: ambasadorių, ministrų. Lankėsi du Ukrainos ministrai.
Pamedžiojame, papramogaujame. Turiu namelyje įrengęs medžiotojų kambarį. Visiems labai patinka Tytuvėnai.
Ir Amerikoje gyvenanti mano dukra Evelina labiau už Vilnių ir Palangą mėgsta Tytuvėnus. Jai praėjusiais metais ir padovanojau tą kampelį, tačiau namo priežiūros „džiaugsmą“ pasilikau sau.
Ypač sustiprėja trauka gimtinei vyresniame amžiuje. Norisi padėti Tytuvėnams, būti šiandieninės jų bendruomenės dalimi. Tytuvėnai – man šventas kraštas. Todėl remiu Tytuvėnų vasaros festivalį, Lino ir kitas seniūnijoje vykstančias šventes. Jeigu manęs nebeliktų, tą daryti įpareigoti mano vaikai.
Paprašiau audiencijos pas kultūros ministrą Šarūną Birutį. Jis priims mane kartu su Kelmės rajono vadovais. Aptarsime būsimus renginius, Kelmės ir Tytuvėnų kultūros centrų renovavimo darbus ir kitus dalykus.
Politikoje per daug veidmainystės
– Tvirtinate, jog pasitraukėte iš aktyvios politikos. Kuo užsiimate dabar?
– Taip, politikos mano gyvenime jau nebėra. Jau 2012 metais nedalyvavau Seimo rinkimuose, nors tikrai turėjau geras galimybes, kad būčiau išrinktas. Ankstesniuose rinkimuose įveikdavau ir po 12 kandidatų.
Tačiau nusprendžiau pailsėti nuo politikos. Joje per daug veidmainiškumo.
Nuo vaikystės esu žemės ūkio žmogus. 2012 metais sukūrėme šeimos kooperatyvą. Turime šešis paukštininkystės kompleksus visoje Lietuvoje. Per metus pagaminame po 22–24 tūkstančius tonų paukštienos. Pagal jos gamybą esame antri Lietuvoje.
Pradėjome 2003 metais nuo sugriuvusios fermos Širvintų rajone. Pernai mūsų kooperatyvas buvo pripažintas intensyviausiai mėsos gamyba užsiimančia žemės ūkio įmone Lietuvoje. Pelnėme Žemės ūkio ministerijos apdovanojimą.
Kelmė keičiasi tik į gera
– Kaip keitėsi Jūsų akyse Kelmės kraštas? Juk dažnai čia atvykstate ir matote pokyčius.
– Visuomet domėjausi Kelmės gyvenimu. Dar kol tėveliai buvo gyvi, visuomet sugrįžęs peržiūrėdavau vietos laikraščius. Bendravau beveik su visais rajono vadovais.
Mačiau Kelmę ir kitų rajonų kontekste. Kai dirbau Ministrų tarybos pirmininko pavaduotoju bei ėjau aukštas Lietuvos agropramoninio komiteto pirmininko pareigas, kai dirbau Seime ir buvau Kaimo reikalų komiteto pirmininkas, vėliau Savivaldybių komiteto pirmininkas, turėjau progos pamatyti kitų rajonų vystymąsi, palyginti vadovų darbą.
Kelmė nuosekliai ir labai gražiai tvarkosi. Centras išpuoselėtas pasinaudojus Europos parama. Renovuojama daug namų. Kelmės dvaras iš apšepusios ūkio kontoros tapo unikaliu pastatu.
Tvarkomi ir mažesni miesteliai Kražiai, Užventis. Ateina ir Tytuvėnų eilė. Bus tvarkoma miesto aikštė, statomas kultūros centras. Tikiu, kad Tytuvėnai taps itin patraukliu miestu.
– Ilgą laiką dalyvavote politiniame gyvenime. Ar rajono vadovai ir Savivaldybės specialistai daug lemia, kad kraštas klestėtų. Kiek įtakos turi jie ir kiek bendra ekonominė šalies situacija?
– Pats esu buvęs rajono vadovu ir žinau, koks tai sudėtingas darbas. Ne visuose rajonuose vadovai dirba taip sklandžiai kaip Kelmėje.
Kitur pasitaiko didelių sukrėtimų. Rajono vadovai pasikeičia po du tris kartus per vieną kadenciją.
Manau, jog labai svarbu, kad rajono vadovai sutartų tarpusavyje ir būtų jautrūs žmonių problemoms.
Kelmės rajonui vadovauja puikus duetas. Ir meras Vaclovas Andrulis, ir Savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė rūpestingai vadovauja rajonui. Ministerijose ir Vyriausybės rūmuose apie juos gerai atsiliepiama. Jie abu turi daug įvairios patirties.
V. Andrulis dirbo ir ūkio vadovu, ir seniūnu. Visuomet buvo tik giriamas. I. Sirusienė buvo laikoma puikia aplikosaugos specialiste. Kelmiškiai protingai išsirinko valdžią, kuri tikrai rūpinasi rajono reikalais. Tuo tarpu yra rajonų, kurių vadovams svarbu tik jų reitingai. Jie bijo opozicijos.
Beje, turėčiau pagirti ir Kelmės rajono tarybos opoziciją. Ji – veikli, bet neperžengia padorumo ribos. Valdžios protingas pašpilkavimas – tai vitaminai, inspiruojantys gerus tolesnius veiksmus.
Nuo emigracijos sulaikė mama
– Kaip rašote savo knygoje „Grumtynės su likimu“, mama jus sulaikė nuo emigracijos į Rusiją. Kaip žiūrite į šiandieninius emigrantus? Ko valstybės vyrai nepadarė, kad vaikai neišvažiuotų iš Lietuvos? O gal jau nebėra tokių mamų, kokia buvo jūsiškė?
– Mama – švenčiausias žmogus. Ji sugebėjo tinkamai pakreipti, kai tarybinė propaganda buvo susukusi smegenis. Griežtai pasakė: „Nereikia svetimų dievų. Visko užteks ir čia. Tik reikia dirbti.“
Ir iš tiesų dirbau. Nuo penkiolikos metų. Daug ir sunkiai. Mačiau vargo. Reikėjo kartu ir dirbti, ir mokytis. Bet darbas pasiteisino. 1989 metais, būdamas keturiasdešimties, tapau Premjero pavaduotoju. Ar kas galėjo tikėtis to iš Tytuvėnų durpyne paprastu darbininku, šaltkalviu dirbusio vaikelio?
Kai kas bando paneigti anais laikais žmonių eitas pareigas. Bet juk ir anuomet dirbome Lietuvai. Nebuvome kalti, kad anuomet buvo tokie laikai.
O dėl emigracijos ne mamos kaltos, kad vaikai išvažiuoja. Mamos visos geros ir nori gero savo vaikams. Bet likimai taip klostosi. Žmonės priversti glaustis svetur, kai neranda laimės savo krašte.
Valdžioje nematau racionalaus darbo žmonių labui. Tik intrigų virtinės. Nelaimė, kai Seimo nariai žmonėms primetami per partijų sąrašus. Jie neša sumaištį. Neigiamai veikia gamybos plėtrą, ekonomiką, darbo vietų kūrimą.
Man asmeniškai labai liūdna, kad išvažiuoja išsilavinę, svetimas kalbas mokantys, protingi, jauni žmonės. Tai didžiulis nuostolis valstybei. Valdžia turi padaryti viską, kad būtų kuriamos realios darbo vietos, kad Lietuva daugiau gamintų, eksportuotų, kad Lietuva neišsivaikščiotų.
Ar nuo darbo kuprotas, ar bagotas?
– Dirbate nuo penkiolikos metų. Šiuo metu jau galėtumėte džiaugtis savo darbo vaisiais ir mėgautis gyvenimu. Kodėl to nedarote? O gal kaip tik mūsų visuomenės klaidingas požiūris į darbą? Ar tikrai nuo darbo tampi ne bagotas, o kuprotas?
– Suprantu, jog dažniau reikėtų žvilgtelti į pasą. Bet toks jau mano būdas. Kol leidžia sveikata, dirbsiu. Daug pradėtų darbų, plečiasi mūsų šeimos ūkiai. Statoma pašarų gamykla Ariogaloje, vienadienių viščiukų perykla-inkubatorius Lazdijų rajone, kiti objektai.
Žinoma, galėčiau nedirbti. To, ką uždirbau, užtektų mano gyvenimui. Juk nevalgau iš karto dviem šaukštais. Ir dviejų kostiumų iš karto nevilkiu. Bet ne mano būdui žiūrėti pro langą ir nieko neveikti. Taip gyvendamas ištverčiau tik kokias dvi dienas, vis tiek kažką prasimanyčiau.
Nuo darbo nebūsi kuprotas, jeigu dirbsi išmintingai. Gal ir milijonų nesukrausi. Bet dirbant, esu įsitikinęs, įmanoma normaliai gyventi.
Aš dirbu dar ir tam, kad sukurčiau darbo vietų kitiems, kad žmonių gyvenimai būtų laimingesni. Kad galėčiau pabūti mecenatu, kai reikia paremti kultūrinį renginį ar ištikus nelaimei. Galimybė pasidalinti man teikia džiaugsmą.
Pirma mesti, paskui rasti
– Lietuva Europos Sąjungoje. Suskubome pasinaudoti ES parama. Į kitas šalis uždarbiauti ir gyventi emigravo mūsų vaikai. Tenka laikytis kai kurių bendrijos taisyklių. Nenuostabu, jog randasi vis daugiau euroskeptikų. Kurių pusėje Jūs?
– Esu didžiausias Europos Sąjungos šalininkas. 2004–2008 metų Seime dirbau Europos reikalų komitete. Daug važinėjau po senąsias Europos Sąjungos šalis, iš arti mačiau, kaip ten gyvena žmonės. Turėjau progos suvokti bendrijos naudą Lietuvai.
Pusė Lietuvos biudžeto – europiniai pinigai. Kiek kelių iš jų sutvarkėme. Kiek namų renovavome. Kiek miesto gatvių pakeitėme. Kiek brangios, galingos technikos prisipirko ūkininkai.
Važinėjau po Lenkiją, Čekiją ir kitas šalis. Ten dar daugiau pasinaudota Europos parama. Galėjome ir mes dar daugiau pasinaudoti, bet nesugebėjome. Kodėl?
Liūdna, kad randasi euroskeptikų. Manau, jog tai nieko konkretaus gyvenime nenuveikę žmonės, mėgstantys vaikščioti po mitingus, pykti ant visų valdžių, kokios jos bebūtų.
Aš – žemaitis ir esu įsisąmoninęs žemaitišką tiesą: „Reikia pirmiau mesti, kad paskui rastum.“
Užs. Nr. 72313
Dalios KARPAVIČIENĖS nuotr.
GARBĖ: 2016 metų vasario 16 – oji. Buvęs Ministro Pirmininko pavaduotojas, 2004–2008 ir 2008–2012 metų Seimo narys ir daug kitų aukštų pareigų ėjęs Jonas Jagminas sako, jog jam suteiktas Kelmės rajono garbės piliečio vardas – pats brangiausias apdovanojimas, nes gautas gimtinėje.
SVEIKINIMAI: Joną Jagminą, kaip Tytuvėnų vasaros festivalio globėją ir mecenatą, festivalį paremiantį solidžia suma, sveikino Tytuvėnų festivalio direktorė Nijolė Saimininkienė ir dirigentas Robertas Šervenikas.
TĖVIŠKĖ: Sveikinimai iš tėviškės. Tytuvėnų rėmėjui dėkoja seniūnas Romas Čerkauskas ir klebonas Rimantas Žaromskis.