
Naujausios
Migracijos traukinys važiuoja nestabdomas
Kodėl kvalifikuoti darbuotojai migruoja į užsienį, nors galėtų įsidarbinti Lietuvoje ir užimti Darbo biržos siūlomas laisvas darbo vietas? Šią problemą svarsčiusių Radviliškio rajono Trišalės tarybos narių – profsąjungiečių – nuomone, sprendimams rasti skiriama daugybė lėšų, tačiau rezultatų nėra, o situacija tik blogėja.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Emigruoja jauni žmonės
Trišalės tarybos posėdyje daugiausia diskusijų sulaukė kvalifikuotos darbo jėgos migracijos problema.
Anot Lenos Skriptienės, Radviliškio regiono profesinių sąjungų centro pirmininkės, migracijos tarnybų duomenimis, 2015 metais rajone deklaravo išvykimą į užsienį 303 asmenys.
2016 metų kovo mėnesio duomenimis, į užsienį išvyko 47 asmenys. Daugiausia išvyksta darbingo amžiaus žmonės. Populiariausios šalys – Švedija, Danija, Norvegija, Didžioji Britanija.
Trišalės tarybos diskusijose dalyvavo ne tik jos sudėtyje esantys darbdavių, profsąjungų bei savivaldos atstovai. Sulaukta ir svečių – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministro Gintaro Klimavičiaus, ministerijos Socialinės partnerystės skyriaus vedėjo Arvydo Ramelio, Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidento, respublikinės Trišalės tarybos pirmininko Jono Guzavičiaus – pasisakymų.
Rimanto Gedvilo, AB „Lietuvos geležinkeliai“ Radviliškio lokomotyvų depo profesinės sąjungos pirmininko, įsitikinimu, kvalifikuota darbo jėga ir toliau migruos į užsienį, kol nepasikeis požiūris į darbuotoją bei atlyginimo dydis.
Anot profsąjungiečio, net iš geležinkelio įmonių, kur darbuotojai uždirba santykinai nemažai, išeina jauni žmonės, nes jiems, norint pasiekti didesnio atlyginimo, tenka mažiausiai penkerius metus praeiti įvairius kvalifikacinius laiptelius.
O juk jaunimui reikia būsto, reikia garantijų, kad galės gauti ir grąžinti kreditą, ką bekalbėti apie kitus darbdavius, žadančius tik minimalų atlyginimą ir dalį pinigų vokelyje.
Pasak R. Gedvilo, privačiose įmonėse tebėra gaji šešėlinė ekonomika, todėl visi Darbo biržos įgyvendinami projektai ir mokymai tampa niekiniais, kai darbdavys susitinka su potencialiu darbuotoju.
„Būtina remti jaunas šeimas, kad jos neemigruotų, jos turi turėti čia perspektyvą. Turime puikią infrastruktūrą, neužšąlantį uostą, gerus kelius ir velkamės uodegoje. Neturėtų taip būti, kažką darome ne taip“, – sakė R. Gedvilas.
Žodžių mūšis
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministras G. Klimavičius pasiteiravo, ką profsąjungietis siūlo konkrečiai, sprendžiant šią problemą?
R. Gedvilą šie vyriausybės atstovo žodžiai ne juokais įpykdė.
„Tai jūs turite ieškoti sprendimo ir siūlyti – jūs už tai gaunate algą, sprendimams rasti yra metamos didžiulės lėšos, įgyvendinami grandioziniai projektai, tačiau rezultatas – nulinis“, – atsakė profsąjungietis.
„Niekada nekils atlyginimai, pavyzdžiui, statybos sektoriuje, kol ten galės dirbti tik patentininkai, nes kitaip nelaimimi konkursai. Ir jeigu valstybė nesugeba susirinkti mokesčių iš valstybės užsakymų, aš manau, kad nėra valstybės“, – piktinosi respublikinės Trišalės tarybos pirmininkas Jonas Guzavičius.
J. Guzavičiaus pateiktais duomenimis, šiuo metu šalyje per 274,3 tūkstančio darbuotojų gauna minimalų ir mažesnį atlyginimą.
Profsąjungų atstovų nuomone, rezultato nebus, kol nebus suvaldytas šešėlinis verslas. Į viceministro repliką: „O jūs ar pridavėt nors vieną „šešėlio“ atvejį?“, profsąjungiečiai atkirto, kad valstybė nepajėgi apsaugoti tų, kurie pasielgia pilietiškai ir į viešumą iškelia negeroves bei nepajėgi užkirsti kelio šešėliui.
Ir pateikė pavyzdį – šalyje nuskambėjusį Kėdainių atvejį, kai atlyginimų „vokeliuose“ mokėjimo faktus šalyje žinomo verslininko ir politiko šeimos įmonėje iškėlusi darbuotoja prarado ne tik ramybę, galimybę įsidarbinti kitur, bet ir sveikatą.
Anot profsąjungiečių, kol šios ir kitos problemos nebus pradėtos spręsti iš esmės, o ne kuriant kažkokius projektus, rengiant studijas ir vėjais išleidžiant aibę lėšų, tol migracijos procesas nebus sustabdytas.
Autorės nuotr.
PROBLEMA: Radviliškio lokomotyvų depo profesinės sąjungos pirmininkas Rimantas Gedvilas: „Darbo jėga ir toliau migruos į užsienį, kol nepasikeis požiūris į darbuotoją bei atlyginimo dydis“.
PRAŠYMAS: Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministro Gintaro Klimavičiaus prašymas pasiūlyti problemos sprendimo būdus, supykdė profsąjungiečius.
MINIMUMAS: Respublikinės Trišalės tarybos pirmininko Jono Guzavičiaus (kairėje) pateiktais duomenimis, šalyje per 274 tūkstančius darbuotojų uždirba minimalų ir mažesnį atlyginimą. Šalia – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skyriaus vedėjas Arvydas Ramelis.