Migracijos traukinys važiuoja nestabdomas

Migracijos traukinys važiuoja nestabdomas

Mig­ra­ci­jos trau­ki­nys va­žiuo­ja ne­stab­do­mas

Ko­dėl kva­li­fi­kuo­ti dar­buo­to­jai mig­ruo­ja į už­sie­nį, nors ga­lė­tų įsi­dar­bin­ti Lie­tu­vo­je ir užim­ti Dar­bo bir­žos siū­lo­mas lais­vas dar­bo vie­tas? Šią pro­ble­mą svars­čiu­sių Rad­vi­liš­kio ra­jo­no Tri­ša­lės ta­ry­bos na­rių – pro­fsą­jun­gie­čių – nuo­mo­ne, spren­di­mams ras­ti ski­ria­ma dau­gy­bė lė­šų, ta­čiau re­zul­ta­tų nė­ra, o si­tua­ci­ja tik blo­gė­ja.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Emig­ruo­ja jau­ni žmo­nės

Tri­ša­lės ta­ry­bos po­sė­dy­je dau­giau­sia dis­ku­si­jų su­lau­kė kva­li­fi­kuo­tos dar­bo jė­gos mig­ra­ci­jos pro­ble­ma.

Anot Le­nos Skrip­tie­nės, Rad­vi­liš­kio re­gio­no pro­fe­si­nių są­jun­gų cent­ro pir­mi­nin­kės, mig­ra­ci­jos tar­ny­bų duo­me­ni­mis, 2015 me­tais ra­jo­ne dek­la­ra­vo iš­vy­ki­mą į už­sie­nį 303 as­me­nys.

2016 me­tų ko­vo mė­ne­sio duo­me­ni­mis, į už­sie­nį iš­vy­ko 47 as­me­nys. Dau­giau­sia iš­vyks­ta dar­bin­go am­žiaus žmo­nės. Po­pu­lia­riau­sios ša­lys – Šve­di­ja, Da­ni­ja, Nor­ve­gi­ja, Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja.

Tri­ša­lės ta­ry­bos dis­ku­si­jo­se da­ly­va­vo ne tik jos su­dė­ty­je esan­tys darb­da­vių, pro­fsą­jun­gų bei sa­vi­val­dos at­sto­vai. Su­lauk­ta ir sve­čių – So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos vi­ce­mi­nist­ro Gin­ta­ro Kli­ma­vi­čiaus, mi­nis­te­ri­jos So­cia­li­nės par­tne­rys­tės sky­riaus ve­dė­jo Ar­vy­do Ra­me­lio, Lie­tu­vos pra­mo­ni­nin­kų kon­fe­de­ra­ci­jos vi­cep­re­zi­den­to, res­pub­li­ki­nės Tri­ša­lės ta­ry­bos pir­mi­nin­ko Jo­no Gu­za­vi­čiaus – pa­si­sa­ky­mų.

Ri­man­to Ged­vi­lo, AB „Lie­tu­vos ge­le­žin­ke­liai“ Rad­vi­liš­kio lo­ko­mo­ty­vų de­po pro­fe­si­nės są­jun­gos pir­mi­nin­ko, įsi­ti­ki­ni­mu, kva­li­fi­kuo­ta dar­bo jė­ga ir to­liau mig­ruos į už­sie­nį, kol ne­pa­si­keis po­žiū­ris į dar­buo­to­ją bei at­ly­gi­ni­mo dy­dis.

Anot pro­fsą­jun­gie­čio, net iš ge­le­žin­ke­lio įmo­nių, kur dar­buo­to­jai už­dir­ba san­ty­ki­nai ne­ma­žai, išei­na jau­ni žmo­nės, nes jiems, no­rint pa­siek­ti di­des­nio at­ly­gi­ni­mo, ten­ka ma­žiau­siai pen­ke­rius me­tus praei­ti įvai­rius kva­li­fi­ka­ci­nius laip­te­lius.

O juk jau­ni­mui rei­kia būs­to, rei­kia ga­ran­ti­jų, kad ga­lės gau­ti ir grą­žin­ti kre­di­tą, ką be­kal­bė­ti apie ki­tus darb­da­vius, ža­dan­čius tik mi­ni­ma­lų at­ly­gi­ni­mą ir da­lį pi­ni­gų vo­ke­ly­je.

Pa­sak R. Ged­vi­lo, pri­va­čio­se įmonėse te­bė­ra ga­ji še­šė­li­nė eko­no­mi­ka, to­dėl vi­si Dar­bo bir­žos įgy­ven­di­na­mi pro­jek­tai ir mo­ky­mai tam­pa nie­ki­niais, kai darb­da­vys su­si­tin­ka su po­ten­cia­liu dar­buo­to­ju.

„Bū­ti­na rem­ti jau­nas šei­mas, kad jos nee­mig­ruo­tų, jos tu­ri tu­rė­ti čia per­spek­ty­vą. Tu­ri­me pui­kią inf­rast­ruk­tū­rą, neuž­šą­lan­tį uos­tą, ge­rus ke­lius ir vel­ka­mės uo­de­go­je. Ne­tu­rė­tų taip bū­ti, kaž­ką da­ro­me ne taip“, – sa­kė R. Ged­vi­las.

Žo­džių mū­šis

So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos vi­ce­mi­nist­ras G. Kli­ma­vi­čius pa­si­tei­ra­vo, ką pro­fsą­jun­gie­tis siū­lo konk­re­čiai, spren­džiant šią pro­ble­mą?

R. Ged­vi­lą šie vy­riau­sy­bės at­sto­vo žo­džiai ne juo­kais įpyk­dė.

„Tai jūs tu­ri­te ieš­ko­ti spren­di­mo ir siū­ly­ti – jūs už tai gau­na­te al­gą, spren­di­mams ras­ti yra me­ta­mos di­džiu­lės lė­šos, įgy­ven­di­na­mi gran­dio­zi­niai pro­jek­tai, ta­čiau re­zul­ta­tas – nu­li­nis“, – at­sa­kė pro­fsą­jun­gie­tis.

„Nie­ka­da ne­kils at­ly­gi­ni­mai, pa­vyz­džiui, sta­ty­bos sek­to­riu­je, kol ten ga­lės dirb­ti tik pa­ten­ti­nin­kai, nes ki­taip ne­lai­mi­mi kon­kur­sai. Ir jei­gu vals­ty­bė ne­su­ge­ba su­si­rink­ti mo­kes­čių iš vals­ty­bės už­sa­ky­mų, aš ma­nau, kad nė­ra vals­ty­bės“, – pik­ti­no­si res­pub­li­ki­nės Tri­ša­lės ta­ry­bos pir­mi­nin­kas Jo­nas Gu­za­vi­čius.

J. Gu­za­vi­čiaus pa­teik­tais duo­me­ni­mis, šiuo me­tu ša­ly­je per 274,3 tūks­tan­čio dar­buo­to­jų gau­na mi­ni­ma­lų ir ma­žes­nį at­ly­gi­ni­mą.

Prof­są­jun­gų at­sto­vų nuo­mo­ne, re­zul­ta­to ne­bus, kol ne­bus su­val­dy­tas še­šė­li­nis vers­las. Į vi­ce­mi­nist­ro rep­li­ką: „O jūs ar pri­da­vėt nors vie­ną „še­šė­lio“ at­ve­jį?“, pro­fsą­jun­gie­čiai at­kir­to, kad vals­ty­bė ne­pa­jė­gi ap­sau­go­ti tų, ku­rie pa­siel­gia pi­lie­tiš­kai ir į vie­šu­mą iš­ke­lia ne­ge­ro­ves bei ne­pa­jė­gi už­kirs­ti ke­lio še­šė­liui.

Ir pa­tei­kė pa­vyz­dį – ša­ly­je nu­skam­bė­ju­sį Kė­dai­nių at­ve­jį, kai at­ly­gi­ni­mų „vo­ke­liuo­se“ mo­kė­ji­mo fak­tus ša­ly­je ži­no­mo vers­li­nin­ko ir po­li­ti­ko šei­mos įmo­nė­je iš­kė­lu­si dar­buo­to­ja pra­ra­do ne tik ra­my­bę, ga­li­my­bę įsi­dar­bin­ti ki­tur, bet ir svei­ka­tą.

Anot pro­fsą­jun­gie­čių, kol šios ir ki­tos pro­ble­mos ne­bus pra­dė­tos spręs­ti iš es­mės, o ne ku­riant kaž­ko­kius pro­jek­tus, ren­giant stu­di­jas ir vė­jais iš­lei­džiant ai­bę lė­šų, tol mig­ra­ci­jos pro­ce­sas ne­bus su­stab­dy­tas.

Au­to­rės nuo­tr.

PROB­LE­MA: Rad­vi­liš­kio lo­ko­mo­ty­vų de­po pro­fe­si­nės są­jun­gos pir­mi­nin­kas Ri­man­tas Ged­vi­las: „Dar­bo jė­ga ir to­liau mig­ruos į už­sie­nį, kol ne­pa­si­keis po­žiū­ris į dar­buo­to­ją bei at­ly­gi­ni­mo dy­dis“.

PRA­ŠY­MAS: So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos vi­ce­mi­nist­ro Gin­ta­ro Kli­ma­vi­čiaus pra­šy­mas pa­siū­ly­ti pro­ble­mos spren­di­mo bū­dus, su­pyk­dė pro­fsą­jun­gie­čius.

MI­NI­MU­MAS: Res­pub­li­ki­nės Tri­ša­lės ta­ry­bos pir­mi­nin­ko Jo­no Gu­za­vi­čiaus (kai­rė­je) pa­teik­tais duo­me­ni­mis, ša­ly­je per 274 tūks­tan­čius dar­buo­to­jų už­dir­ba mi­ni­ma­lų ir ma­žes­nį at­ly­gi­ni­mą. Ša­lia – So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos sky­riaus ve­dė­jas Ar­vy­das Ra­me­lis.