
Naujausios
Miesto pirties likimas – politikų rankose
Savivaldybėje svarstytas daugeliui radviliškiečių aktualus klausimas: ar, Radviliškyje pradėjus veikti baseinui, reikėtų uždaryti miesto pirtį? Tarybos komitetų pirmininkai – prieš drastiškus ir staigius sprendimus.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Maudėsi per 4 tūkstančius radviliškiečių
Radviliškio miesto pirtį administruojanti UAB „Radviliškio šiluma“, jos apskaičiavimais, per 10 šių metų mėnesių už teikiamas pirties paslaugas net ir su Savivaldybės skiriama dotacija patyrė bemaž 1,5 tūkstančio eurų nuostolį.
Bendrovės duomenimis, per šį laikotarpį pirtyje maudėsi apie 3,9 tūkstančio lankytojų, beveik 2,5 tūkstančio iš jų – vaikai.
Nuo lapkričio 1-osios išsimaudyti miesto pirtyje radviliškiečiai galėjo už bilietus sumokėdami daugiau – suaugusieji vietoj buvusių 3 eurų jau turėjo mokėti 4, vaikams vietoj buvusių 2 eurų bilietas pabrango iki 2,5.
Šių metų pabaigoje, gruodžio 27 dieną, numatytos naujojo baseino atidarymo iškilmės. Jau svarstant baseino paslaugų kainas, Tarybos nariams kilo klausimų: ar tebebus reikalinga miesto pirtis pradėjus veikti baseinui su įvairiomis jo pirtimis?
Savivaldybėje surengtame pasitarime, į kurį sukviesti Tarybos komitetų pirmininkai, UAB „Radviliškio šiluma“ atstovai, diskutuota, ar bereiks radviliškiečiams pirties, jei kur kas įvairesnes paslaugas siūlys miesto baseinas?
Jei būtų siūloma pirtį uždaryti, esą jau gruodžio 21 dieną reikėtų šį klausimą teikti Tarybai.
Politikų siūlymai
Socialinių reikalų, sveikatos ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Algimanto Rusecko manymu, nereikėtų pirties uždaryti tik pradėjus veikti baseinui.
„Pirma reikia pažiūrėti, kiek žmonių nebesinaudos pirties paslaugomis ir kiek liks. Jei dauguma lankytojų pereis į baseiną, ši paslauga numirs automatiškai.
Gal reikėtų pirmą mėnesį baseine padaryti kalėdinę nuolaidą, kad žmonės greičiau integruotųsi į baseiną?“, – garsiai svarstė A. Ruseckas.
Anot mero Antano Čepononio, nuolaidų net nereikia – esą dar neatidarius baseino, jau eina užsakymai viso baseino nuomai, takų išsipirkimui ir panašiai.
Pasak jo, situaciją reikėtų vertinti iš dviejų pusių: ekonominės ir socialinės.
„Būtų drastiška pirtį uždaryti iš karto. Kartu turim būti ekonomiškai protingi ir nesodinti įmonės. Apie 12 metų eksploatuojama pirtis gal ir nebus reikalinga, bet sausio 1 dieną jos negalima užrakinti, nes ne kiekvienas nueis į baseiną. Paanalizuokim situaciją iki vasaros. Gal pirtyje paliksim tik dušus“, – siūlė meras.
Kad reikia palaukti ir nesiimti skubių sprendimų, pritarė ir kitų komitetų pirmininkai.
Biudžeto, ekonomikos ir ūkio reikalų komiteto pirmininko Vaido Smalinsko teigimu, pirties uždarymas iššauktų gyventojų nepasitenkinimą, kadangi baseino ir pirčių paslauga senjorams kainuoja gerokai daugiau nei bilietas į pirtį: pirtyje – 2,5 euro, baseine su pirtimis – 4 eurai, o ir su vanta baseine esą išsiperti nebus galima.
„Jei uždarome miesto pirtį, turėtumėm vieną baseino pirtį (rusišką) laikyti užkurtą dvi dienas, kadangi gyventojai yra įpratę prie tokio pirties darbo“, – siūlė V. Smalinskas, tačiau šiam pasiūlymui nepritarė A. Čepononis. Anot jo, prie įpročio paslauga tikrai nesiderins.
Kultūros, švietimo ir sporto komiteto pirmininko Jono Pravilonio nuomone, į pirtį eina daugiau senyvo amžiaus ir socialia remtini žmonės, iš kurių ne visi išdrįs eiti į baseiną nusimaudyti. Be to, baseino pirtyje tilps mažiau žmonių ir tektų ilgiau laukti maudymosi procedūros.
Kad į pirtį eina ne asocialūs, kaip buvo išsitarta pasitarime, o daugiau vyresnio amžiaus žmonės, net ir namuose turintys sąlygas nusimaudyti, patikino „Radviliškio šilumos“ direktorius Pranas Mickaitis. Jo manymu, baseinas daugumai iš jų nebūtų tinkama alternatyva.
Diskusijos dėl socialiai remtinųjų
Bene daugiausia diskusijų sukėlė socialiai remtinų asmenų statusas, kuriems pirtyje taikoma mažesnė bilieto kaina. Kaip juos turėtų atpažinti pirties kasininkė?
Socialiai remtiniems asmenims priskiriami ir senatvės pensininkai. Su jais esą viskas aišku – jie turi šį statusą pateisinantį dokumentą. Pažymėjimus turi ir neįgalieji.
Pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjo Dariaus Brazio, socialiai remtinieji yra asmenys, gaunantys socialines pašalpas, tačiau jie vieną mėnesį gali turėti tokį statusą, o kitą – jau nebe.
Socialinės paramos skyrius išduoda pažymas apie šį statusą, bet su lapu, anot D. Brazio, į pirtį žmogus nevaikščios.
Nusimaudymo galimybę, pasak D. Brazio, neįgaliesiems teikia ir rajono neįgaliųjų organizacijos.
Tarp pasiūlymų buvo pirties kainos lengvatą palikti tik senjorams, neįgaliesiems ir vaikams. Esą lengvatų tvarka turėtų būti tokia pati, kaip ir baseine, tik kainos pirtyje – mažesnės.
Autorės nuotr.
Miesto pirtį administruojančios UAB „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis (kairėje): „Uždarius pirtį, atsikratytume nuostolių, bet gal nereikėtų skubėti priimti tokį sprendimą“.