Miesto pirties likimas – politikų rankose

Miesto pirties likimas – politikų rankose

Mies­to pir­ties li­ki­mas – po­li­ti­kų ran­ko­se

Sa­vi­val­dy­bė­je svars­ty­tas dau­ge­liui rad­vi­liš­kie­čių ak­tua­lus klau­si­mas: ar, Rad­vi­liš­ky­je pra­dė­jus veik­ti ba­sei­nui, rei­kė­tų už­da­ry­ti mies­to pir­tį? Ta­ry­bos ko­mi­te­tų pir­mi­nin­kai – prieš dras­tiš­kus ir stai­gius spren­di­mus.

Lai­ma AGA­NAUS­KIE­NĖ

alaima@skrastas.lt

Mau­dė­si per 4 tūks­tan­čius rad­vi­liš­kie­čių

Rad­vi­liš­kio mies­to pir­tį ad­mi­nist­ruo­jan­ti UAB „Rad­vi­liš­kio ši­lu­ma“, jos apskai­čia­vi­mais, per 10 šių me­tų mė­ne­sių už tei­kia­mas pir­ties pa­slau­gas net ir su Sa­vi­val­dy­bės ski­ria­ma do­ta­ci­ja pa­ty­rė be­maž 1,5 tūks­tan­čio eu­rų nuo­sto­lį.

Bend­ro­vės duo­me­ni­mis, per šį lai­ko­tar­pį pir­ty­je mau­dė­si apie 3,9 tūks­tan­čio lan­ky­to­jų, be­veik 2,5 tūks­tan­čio iš jų – vai­kai.

Nuo lapk­ri­čio 1-osios iš­si­mau­dy­ti mies­to pir­ty­je rad­vi­liš­kie­čiai ga­lė­jo už bi­lie­tus su­mo­kė­da­mi dau­giau – suau­gu­sie­ji vie­toj bu­vu­sių 3 eu­rų jau tu­rė­jo mo­kė­ti 4, vai­kams vie­toj bu­vu­sių 2 eu­rų bi­lie­tas pa­bran­go iki 2,5.

Šių me­tų pa­bai­go­je, gruo­džio 27 die­ną, nu­ma­ty­tos nau­jo­jo ba­sei­no ati­da­ry­mo iš­kil­mės. Jau svars­tant ba­sei­no pa­slau­gų kai­nas, Ta­ry­bos na­riams ki­lo klau­si­mų: ar te­be­bus rei­ka­lin­ga mies­to pir­tis pra­dė­jus veik­ti ba­sei­nui su įvai­rio­mis jo pir­ti­mis?

Sa­vi­val­dy­bė­je su­reng­ta­me pa­si­ta­ri­me, į ku­rį su­kvies­ti Ta­ry­bos ko­mi­te­tų pir­mi­nin­kai, UAB „Rad­vi­liš­kio ši­lu­ma“ at­sto­vai, dis­ku­tuo­ta, ar be­reiks rad­vi­liš­kie­čiams pir­ties, jei kur kas įvai­res­nes pa­slau­gas siū­lys mies­to ba­sei­nas?

Jei bū­tų siū­lo­ma pir­tį už­da­ry­ti, esą jau gruo­džio 21 die­ną rei­kė­tų šį klau­si­mą teik­ti Ta­ry­bai.

Po­li­ti­kų siū­ly­mai

So­cia­li­nių rei­ka­lų, svei­ka­tos ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­to pir­mi­nin­ko Al­gi­man­to Ru­sec­ko ma­ny­mu, ne­rei­kė­tų pir­ties už­da­ry­ti tik pra­dė­jus veik­ti ba­sei­nui.

„Pir­ma rei­kia pa­žiū­rė­ti, kiek žmo­nių ne­be­si­nau­dos pir­ties pa­slau­go­mis ir kiek liks. Jei dau­gu­ma lan­ky­to­jų pe­reis į ba­sei­ną, ši pa­slau­ga nu­mirs au­to­ma­tiš­kai.

Gal rei­kė­tų pir­mą mė­ne­sį ba­sei­ne pa­da­ry­ti ka­lė­di­nę nuo­lai­dą, kad žmo­nės grei­čiau in­teg­ruo­tų­si į ba­sei­ną?“, – gar­siai svars­tė A. Ru­sec­kas.

Anot me­ro An­ta­no Če­po­no­nio, nuo­lai­dų net ne­rei­kia – esą dar nea­ti­da­rius ba­sei­no, jau ei­na už­sa­ky­mai vi­so ba­sei­no nuo­mai, ta­kų iš­si­pir­ki­mui ir pa­na­šiai.

Pa­sak jo, si­tua­ci­ją rei­kė­tų ver­tin­ti iš dvie­jų pu­sių: eko­no­mi­nės ir so­cia­li­nės.

„Bū­tų dras­tiš­ka pir­tį už­da­ry­ti iš kar­to. Kar­tu tu­rim bū­ti eko­no­miš­kai pro­tin­gi ir ne­so­din­ti įmo­nės. Apie 12 me­tų eksp­loa­tuo­ja­ma pir­tis gal ir ne­bus rei­ka­lin­ga, bet sau­sio 1 die­ną jos ne­ga­li­ma už­ra­kin­ti, nes ne kiek­vie­nas nueis į ba­sei­ną. Paa­na­li­zuo­kim si­tua­ci­ją iki va­sa­ros. Gal pir­ty­je pa­lik­sim tik du­šus“, – siū­lė me­ras.

Kad rei­kia pa­lauk­ti ir ne­siim­ti sku­bių spren­di­mų, pri­ta­rė ir ki­tų ko­mi­te­tų pir­mi­nin­kai.

Biu­dže­to, eko­no­mi­kos ir ūkio rei­ka­lų ko­mi­te­to pir­mi­nin­ko Vai­do Sma­lins­ko tei­gi­mu, pir­ties už­da­ry­mas iš­šauk­tų gy­ven­to­jų ne­pa­si­ten­ki­ni­mą, ka­dan­gi ba­sei­no ir pir­čių pa­slau­ga sen­jo­rams kai­nuo­ja ge­ro­kai dau­giau nei bi­lie­tas į pir­tį: pir­ty­je – 2,5 eu­ro, ba­sei­ne su pir­ti­mis – 4 eu­rai, o ir su van­ta ba­sei­ne esą iš­si­per­ti ne­bus ga­li­ma.

„Jei už­da­ro­me mies­to pir­tį, tu­rė­tu­mėm vie­ną ba­sei­no pir­tį (ru­siš­ką) lai­ky­ti už­kur­tą dvi die­nas, ka­dan­gi gy­ven­to­jai yra įpra­tę prie to­kio pir­ties dar­bo“, – siū­lė V. Sma­lins­kas, ta­čiau šiam pa­siū­ly­mui ne­pri­ta­rė A. Če­po­no­nis. Anot jo, prie įpro­čio pa­slau­ga tik­rai ne­si­de­rins.

Kul­tū­ros, švie­ti­mo ir spor­to ko­mi­te­to pir­mi­nin­ko Jo­no Pra­vi­lo­nio nuo­mo­ne, į pir­tį ei­na dau­giau se­ny­vo am­žiaus ir so­cia­lia rem­ti­ni žmo­nės, iš ku­rių ne vi­si iš­drįs ei­ti į ba­sei­ną nu­si­mau­dy­ti. Be to, ba­sei­no pir­ty­je tilps ma­žiau žmo­nių ir tek­tų il­giau lauk­ti mau­dy­mo­si pro­ce­dū­ros.

Kad į pir­tį ei­na ne aso­cia­lūs, kaip bu­vo iš­si­tar­ta pa­si­ta­ri­me, o dau­giau vy­res­nio am­žiaus žmo­nės, net ir na­muo­se tu­rin­tys są­ly­gas nu­si­mau­dy­ti, pa­ti­ki­no „Rad­vi­liš­kio ši­lu­mos“ di­rek­to­rius Pra­nas Mic­kai­tis. Jo ma­ny­mu, ba­sei­nas dau­gu­mai iš jų ne­bū­tų tin­ka­ma al­ter­na­ty­va.

Dis­ku­si­jos dėl so­cia­liai rem­ti­nų­jų

Be­ne dau­giau­sia dis­ku­si­jų su­kė­lė so­cia­liai rem­ti­nų as­me­nų sta­tu­sas, ku­riems pir­ty­je tai­ko­ma ma­žes­nė bi­lie­to kai­na. Kaip juos tu­rė­tų at­pa­žin­ti pir­ties ka­si­nin­kė?

So­cia­liai rem­ti­niems as­me­nims pri­ski­ria­mi ir se­nat­vės pen­si­nin­kai. Su jais esą vis­kas aiš­ku – jie tu­ri šį sta­tu­są pa­tei­si­nan­tį do­ku­men­tą. Pa­žy­mė­ji­mus tu­ri ir neį­ga­lie­ji.

Pa­sak So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­jo Da­riaus Bra­zio, so­cia­liai rem­ti­nie­ji yra as­me­nys, gau­nan­tys so­cia­li­nes pa­šal­pas, ta­čiau jie vie­ną mė­ne­sį ga­li tu­rė­ti to­kį sta­tu­są, o ki­tą – jau ne­be.

So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­rius iš­duo­da pa­žy­mas apie šį sta­tu­są, bet su la­pu, anot D. Bra­zio, į pir­tį žmo­gus ne­vaikš­čios.

Nu­si­mau­dy­mo ga­li­my­bę, pa­sak D. Bra­zio, neį­ga­lie­siems tei­kia ir ra­jo­no neį­ga­lių­jų or­ga­ni­za­ci­jos.

Tarp pa­siū­ly­mų bu­vo pir­ties kai­nos leng­va­tą pa­lik­ti tik sen­jo­rams, neį­ga­lie­siems ir vai­kams. Esą leng­va­tų tvar­ka tu­rė­tų bū­ti to­kia pati, kaip ir ba­sei­ne, tik kai­nos pir­ty­je – ma­žes­nės.

Au­to­rės nuo­tr.

Mies­to pir­tį ad­mi­nist­ruo­jan­čios UAB „Rad­vi­liš­kio ši­lu­ma“ di­rek­to­rius Pra­nas Mic­kai­tis (kai­rė­je): „Už­da­rius pir­tį, at­si­kra­ty­tu­me nuo­sto­lių, bet gal ne­rei­kė­tų sku­bė­ti priim­ti to­kį spren­di­mą“.