Meška į Tytuvėnus taip ir neatėjo

Meška į Tytuvėnus taip ir neatėjo

Meš­ka į Ty­tu­vė­nus taip ir nea­tė­jo

Praė­ju­sią va­sa­rą pa­skli­dę gan­dai apie meš­ką, be­siar­ti­nan­čią prie Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko te­ri­to­ri­jos, taip ir li­ko gan­dais. Gau­ruo­to­ji nea­tė­jo. Ta­čiau par­ko di­rek­ci­jos spe­cia­lis­tai tvir­tai įsi­ti­ki­nę, jog Už­pel­kių re­zer­va­te praė­ju­sią žie­mą gy­ve­no bent aš­tuo­ni vil­kai. Kiek jų yra šie­met, paaiš­kės šio mė­ne­sio pa­bai­go­je, kai spe­cia­lis­tai plėš­rū­nus su­skai­čiuos iš nau­jo.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Snie­gas pa­de­da su­skai­čiuo­ti žvė­ris

Nors Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko di­rek­ci­jo­je žie­ma pa­ts ra­miau­sias me­tas, spe­cia­lis­tams yra ką veik­ti. Rein­dže­rė Ie­va Jo­ku­baus­kai­tė sė­da į au­to­mo­bi­lį ir ap­va­žiuo­ja par­ko te­ri­to­ri­ją. Kont­ro­lė – bū­ti­na, nors to­kiu me­tu ma­žiau be­si­bas­tan­čių po miš­kus ir ma­žiau pa­žei­dė­jų.

Eko­lo­gė Dei­ma Pranc­kū­nie­nė jau ren­gia­si par­ko te­ri­to­ri­jo­je gy­ve­nan­čių žvė­rių ap­skai­tai: „Už­pel­kių re­zer­va­tas – žmo­gaus ran­kų vi­siš­kai ne­pa­lies­tas na­tū­ra­lus miš­kas. Ten gy­ve­na ato­kias vie­tas mėgs­tan­tys žvė­rys. Jų skai­čia­vi­mo me­to­di­ka rei­ka­lau­ja nuei­ti pen­kis ki­lo­met­rus fik­suo­jant žvė­rių pėd­sa­kus. Juos fo­tog­ra­fuo­ja­me, pa­si­žy­mi­me. Po ku­rio lai­ko pa­kar­to­ja­me ty­ri­mą. Tuo­met tu­ri­me apy­tiks­lį žvė­rių skai­čių.“

Eko­lo­gė pa­sa­ko­ja, jog, pa­sku­ti­niai­siais duo­me­ni­mis, Už­pel­kių re­zer­va­te gy­ve­no aš­tuo­ni vil­kai. Anks­čiau bu­vo už­fik­suo­ta ir lū­šių. Brie­džių, stir­nų, šer­nų ir ki­tų žvė­re­lių ten ap­stu. Jie mėgs­ta re­zer­va­tą, nes ten sau­giau gy­ven­ti. To­je te­ri­to­ri­jo­je ne­ga­li­ma me­džio­ti.

Meš­kų iki šiol neuž­fik­suo­ta. „Lau­kė­me, bet meš­ka, pa­ste­bė­ta ne­to­li par­ko te­ri­to­ri­jos, taip ir nea­tė­jo, – juo­kau­ja Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko di­rek­to­rius Vy­tau­tas Sto­nys. – Es­ti­jo­je jų gy­ve­na apie 600, o mes džiau­gia­mės iš­gir­dę, jog kaž­kur kla­jo­ja vie­nin­te­lė.“

So­dy­bos tuš­tė­ja – ar ne­ma­žės pi­lie­tiš­ku­mo?

Di­rek­to­rius ap­gai­les­tau­ja, jog Ty­tu­vė­nuo­se ir vi­so­je par­ko te­ri­to­ri­jo­je ma­žė­ja gy­ven­to­jų. Di­dė­ja aria­mų lau­kų ir pie­vų ma­sy­vai. So­dy­bos tuš­tė­ja. Jas nu­per­ka mies­tie­čiai, ta­čiau čia at­va­žiuo­ja tik sa­vait­ga­liais ar per ato­sto­gas. Ar jie taip iš­gy­vens dėl eže­rų ir miš­kų kaip sen­bu­viai?

Par­ko di­rek­ci­jos dar­buo­to­jai kar­tais ste­bi­si gy­ven­to­jų pi­lie­tiš­ku­mu. Pa­vyz­džiui, prie eže­ro pri­si­vei­sė ko­vų. Jie pra­dė­jo derg­ti į van­de­nį. Žmo­nės tuoj pat su­kru­to. Rei­ka­la­vo spręs­ti pro­ble­mą.

Kar­tais jiems ky­la klau­si­mų ir dėl na­tū­ra­lių gam­tos pro­ce­sų. Pa­vyz­džiui, ko­dėl eže­ro pa­kraš­čiuo­se van­dens pa­vir­šiu­je at­si­ran­da pu­tų.

Ant­ra ver­tus, pa­tiems gy­ven­to­jams dar trūks­ta są­mo­nin­gu­mo. Par­ko di­rek­ci­jo­je sa­va­no­ria­vu­si is­pa­nė ne­ga­lė­jo at­si­ste­bė­ti, kad kai ku­rie žmo­nės, atė­ję mau­dy­tis, at­si­ne­ša mui­lo, du­šo že­lė ir šam­pū­no. Į eže­rą kren­ta iš­si­mui­la­vę. Te­ko ma­ty­ti, kaip mo­te­ris atė­jo į eže­rą nu­si­plau­ti plau­kų da­žus, ku­riais bu­vo iš­si­te­pu­si prieš va­lan­dą.

„Nors Ty­tu­vė­nų eže­rai gi­lūs ir ne­blo­gai ap­si­va­lo pa­tys, ta­čiau pri­va­lo­me juos terš­ti kuo ma­žiau. Pla­nuo­ja­me at­lik­ti ty­ri­mus, ko­kį po­vei­kį eže­rams da­ro poil­siau­to­jai. Jų kiek­vie­ną va­sa­rą vis dau­gė­ja“, – pa­sa­ko­ja V. Sto­nys.

Pa­gar­bą gam­tai ug­do edu­ka­ci­nės pro­gra­mos

Par­ko kul­tū­ro­lo­gė Ag­nė Bu­chai­tė įsi­ti­ki­nu­si, jog vie­tos gy­ven­to­jų ir par­ko lan­ky­to­jų są­mo­nin­gu­mą bei ti­nka­mą po­žiū­rį į gam­tą ug­do edu­ka­ci­nės pro­gra­mos, ku­rių pa­reng­ta dau­giau kaip dvi de­šim­tys. Rū­pes­tį gam­ta žmo­nėms rei­kia dieg­ti nuo vai­kys­tės. To­dėl mo­ki­nių gru­pėms siū­lo­mi gam­tos pa­ži­ni­mo žai­di­mai. Pa­vyz­džiui, „Tam­sos kla­jū­nai“, kur tam­sio­je erd­vė­je su­si­pa­žįs­ta­ma su pa­slap­tin­gu šikš­nos­par­nių gy­ve­ni­mu.

Jau­nie­ji lan­ky­to­jai mie­lai ren­ka­si ir "pro­tmū­šius", edu­ka­ci­nę pro­gra­mą, ku­rio­je mo­ko­si lie­ti žva­kes, eks­kur­si­ją po miš­ko mu­zie­jų, pa­žin­ti­niais ta­kais ap­link eže­rą, ak­me­nų rū­ža, ap­žval­gos bokš­tą, dvi­ra­čių žy­gius ir žy­gius pės­čio­mis.

Lan­ky­to­jų ypač pa­dau­gė­ja ge­gu­žės ir rug­sė­jo mė­ne­siais. Tai sie­ja­ma su moks­lo me­tų pra­džia ir pa­bai­ga. Va­sa­rą re­gio­ni­nį par­ką už­plūs­ta sen­jo­rai, tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­to stu­den­tai.

Šiuo me­tu spe­cia­lis­tai ren­gia pro­jek­tus nau­jų­ me­tų veik­loms ir inf­rast­ruk­tū­rai.

Par­ko di­rek­ci­ja jau lai­mė­jo po­rą vie­tos veik­los gru­pės pro­jek­tų. Už gau­tas lė­šas at­nau­jins Brid­vai­šio eže­ro pa­kran­tę, pa­si­rū­pins nau­jais lau­ko bal­dais, suo­le­liais. Sta­lus bei suo­le­lius pa­keis ir prie dvi­ra­čių ta­ko. Iš pro­jek­to, ku­rį fi­nan­sa­vo Sau­go­mų te­ri­to­ri­jų di­rek­ci­ja, bus at­nau­jin­tas me­di­nis pa­žin­ti­nio ta­ko ap­link Gi­liaus eže­rą pa­grin­das. Pla­nuo­ja­ma at­nau­jin­ti ir par­ko in­for­ma­ci­nę sis­te­mą, pa­keis­ti sten­dus.

Už pro­jek­tui „Kraš­to­vaiz­džio ver­ty­bių ap­sau­ga ir pri­tai­ky­mas pa­žin­ti“ įgy­ven­din­ti gau­tas lė­šas miš­ke, ša­lia par­ko di­rek­ci­jos, bus įreng­ta in­te­rak­ty­vi edu­ka­ci­nė erd­vė, su­da­ry­ta iš at­ski­rų sto­te­lių. Jo­se bus pa­teik­ta vi­sa in­for­ma­ci­ja apie miš­ką ir su juo su­si­ju­sias veik­las: me­džiok­lę, vers­lą ir kt.

Pa­vy­ko gau­ti lė­šų jau­nų­jų gam­ti­nin­kų są­skry­džiui, ku­ria­me da­ly­vau­ja par­ko te­ri­to­ri­jo­je esan­čių Moc­kai­čių, Ty­tu­vė­nų, Šau­ko­to ir Šiau­lė­nų mo­kyk­lų vai­kai, „Ty­tu­ve­los“ šven­tei, ku­ri pa­si­tar­nau­ja ak­ty­vaus lais­va­lai­kio par­ke po­pu­lia­ri­ni­mui.

Au­to­rės nuo­tr.

Ty­tu­vė­nų re­gio­ni­nio par­ko dar­buo­to­jai Re­na­ta Tar­bū­nie­nė, Ag­nė Bu­chai­tė, Ie­va Jo­ku­baus­kai­tė, Dei­ma Pranc­kū­nie­nė ir di­rek­to­rius Vy­tau­tas Sto­nys šiais me­tais lan­ky­to­jus ban­dys pra­džiu­gin­ti nau­jo­mis pro­gra­mo­mis ir at­nau­jin­ta inf­rast­ruk­tū­ra.