Meno šventė sugrįžo rudenį

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Kaip tautinį paveldą sertifikuotas savo kūrybos grožybes iš šiaudelių demonstravo kelmiškė tautodailininkė Kornelija Lopetienė.
Savaitgalį Kelmėje surengta tradicinė liaudies meno šventė „Kelmės ratas“, kuri įprastai būdavo rengiama gegužės pabaigoje. Šiemet dėl COVID – 19 pavasarį šventė neįvyko.
Nukeltas į rudenį „Kelmės ratas“ apsiribojo mažesniu renginių skaičiumi, nekviesta svečių iš užsienio.

Tačiau į šventę, vicemero rūpesčiu, sugrąžintas alus. Rajono šventėse prekiauti alkoholiu buvo uždraudusi praėjusios kadencijos rajono taryba.

Programą teko koreguoti

Kaip ir ankstesnėse liaudies meno šventėse į programą buvo įjungtas ir tarptautinio folkloro festivalio „Ir pajauga žali leipa“ renginiai“. Tad kelmiškiai koncertais mėgautis galėjo jau nuo penktadienio vakaro, kur jaukiame Kultūros centro kiemelyje, degant laužams, koncertavo Klaipėdos „Alkos“ ir modernaus folkloro grupė „Folk trio“.

Meno šventės renginiai prasidėjo šeštadienį. Nuo ryto centrinėje Vytauto Didžiojo gatvėje nusidriekė tautodailininkų ir kitų prekiautojų palapinių eilės.

Prie Evangelikų liuteronų bažnyčios esančiame parkelyje savo amatą demonstravo žymiausi Šiaulių regiono ir šalies tautodailininkai: puodžius iš Kauno Saulius Bobinas, archeologinės tekstilės meistrė iš Kernavės Vasarė Ratkevičienė, demonstravusi juostų pynimo meną, šiaulietis tautodailininkas, kanklių ir kitų muzikos instrumentų bei dirbinių iš metalo meistras Albertas Martinaitis, kelmiškė audėja Irena Arlauskienė, kelmiškis lazdų drožėjas Mečislovas Ežerskis ir kiti.

Savo dirbinius demonstravo kelmiškė pynėja iš šiaudelių Kornelija Lopetienė, medžio drožėjas Rimantas Paunksnis iš Lupikų ir kiti tautodailininkai.

Kultūros centro Juozo Liaudanskio galerijoje atidarytos trys parodos. Antrajame aukšte kelmiškiai galėjo pasigrožėti Antano Šerono tapybos paroda „Rakandai“. Pirmajame aukšte eksponuoti įspūdingi Virginijos Silvestros Šufinskienės keramikos dirbiniai ir Evaldo Babensko archeologinės juvelyrikos dirbiniai.

Kultūros centro languose buvo eksponuojami mokytojo Valdo Kančiausko vadovaujamo piešimo būrelio Kelmės specialiosios mokyklos vaikų darbų paroda.

Beje, šiemet šventė buvo gerokai kuklesnė. Nekviesta svečių iš užsienio šalių, su kuriomis bendradarbiauja Kelmės savivaldybė. Neįvyko vienas iš įspūdingiausių vakaro akcentų ugnies misterija, kai Kražantės upės saloje būdavo deginamas ratas.

Dar ir paskutinėmis minutėmis prieš šventę dėl iš naujo beįsisiūbuojančios COVID – 19 pandemijos teko koreguoti programą. Kelmės Algirdo Lipeikos meno mokyklos kieme nekoncertavo šios mokyklos ir Tytuvėnų bei Šaukėnų chorai, nevyko sporto varžybos „Draugystės“ parke, neįvyko Lietuvos jungtinio chorų vadovų choro koncertas. Vengiant kontaktų, atsisakyta ir vaikų kiemelio, kuris įsikurdavo Kultūros centro vidiniame kieme ir džiugindavo mažuosius šventės dalyvius.

Penktadienio vakarą nekoncertavo Raseinių kultūros centro folkloro ansamblis „Degulė“.

Galėjo šokti tik su savo šeimos nariais

Nepaisant kai kurių programos sutrumpinimų, koncertų Kelmėje nestigo. Jie vyko lauke, Vytauto Didžiojo gatvėje, pastatytoje kilnojamoje scenoje. Tačiau žiūrovai nosis ir burnas turėjo pridengti apsauginėmis veido kaukėmis.

Meno šventės programa prasidėjo rajono ir miesto šeimininkų sveikinimais.

Ją tęsė Sauliaus Petreikio „Warld Orchestra“ koncertas. Vėliau romansų muzikos programą parodė Šiaulių kultūros centro „Laiptų galerija“ folkloro ansamblis „Salduvė“. Koncertavo Tauragės kultūros centro Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro ansamblis „Saulėkalnis, Šilalės kultūros centro folkloro ansamblis „Veringa“.

Vakare šventės dalyvius linksmino „Sadūnai“ ir gyvo garso roko grupė AC/ DC.

Koncerto kelmiškiai ne tik pasyviai klausė, bet ir šoko. Beje, vengiant kontaktų, šokti buvo galima tik su savo šeimos nariais.

Sugrįžo alus

Jau keleri metai Kelmės rajono renginiai turėdavo apsieiti be alkoholinių gėrimų. Tokį sprendimą buvo priėmę 2015–2019 metų kadencijos rajono tarybos nariai.

Tačiau šiemet laikinai mero pareigas einantis mero pavaduotojas Egidijus Ūksas parengė sprendimą meno šventėje leisti prekiauti alumi. Savo siūlymą jis motyvavo tuo, kad Kelmės mieste šventės dalyviai alkoholio gali nusipirkti kavinėse ir parduotuvėse.

Sprendimas pateiktas svarstyti tarybos posėdžiui. Nors jam pritarė ne visi tarybos nariai, tačiau balsų pakako, kad alus būtų sugrąžintas į renginius.

Tad šalia mugių keletas verslininkų prekiavo ir alumi.