Medicina ir demografija

Medicina ir demografija

Me­di­ci­na ir de­mog­ra­fi­ja

Ra­jo­no Ta­ry­bos po­sė­dy­je ata­skai­tas pa­tei­kę ir ma­te­ria­li­nio ap­rū­pi­ni­mo pro­ble­mas iš­kė­lę ra­jo­no am­bu­la­to­ri­jų ir svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­rų va­do­vai ne­su­lau­kė nei pa­guo­dos, nei pa­ža­dų iš ra­jo­no val­džios ir Ta­ry­bos na­rių. Jų klaus­ta, kiek lė­šų tu­ri są­skai­to­se ir siū­ly­ta kiau­rus sto­gus lo­py­ti pa­tiems.

Tuo tar­pu me­di­ci­nos įstai­gos lin­ku­sios sa­vo pi­ni­gus pa­tau­py­ti, nes, pra­stė­jant de­mog­ra­fi­nei si­tua­ci­jai, ma­žė­ja pri­si­ra­šiu­sių pa­cien­tų – Li­go­nių ka­sos ski­ria ma­žiau lė­šų. Ga­li atei­ti lai­kas, kai ne­bus iš ko mo­kė­ti at­ly­gi­ni­mų.

Re­gi­na MUS­NEC­KIE­NĖ

reginamus@skrastas.lt

Įs­tai­gos trys, rū­pes­tis sto­gu – vie­nos

Bend­ro­sios pra­kti­kos gy­dy­to­jų cent­ro di­rek­to­rė Vil­chel­mi­na And­ru­lie­nė, pri­sta­ty­da­ma ata­skai­tą, ak­cen­ta­vo, jog nuo­lat ma­žė­ja pri­si­ra­šiu­sių gy­ven­to­jų, be­si­nau­do­jan­čių cent­ro pa­slau­go­mis. Per pa­sta­ruo­sius ke­le­rius me­tus pa­cien­tų skai­čius su­ma­žė­jo 2 000.

Ma­žė­jant pri­si­ra­šiu­sių gy­ven­to­jų, ma­žė­ja ir fi­nan­sa­vi­mas iš Li­go­nių ka­sų. Nors dau­gė­ja pa­cien­tų, vy­res­nių ne­gu 60 me­tų. Jiems daž­niau rei­kia gy­dy­to­jo pa­slau­gų.

Kol kas bend­ro­sios pra­kti­kos gy­dy­to­jų cent­ras lai­ku su­mo­ka at­ly­gi­ni­mus gy­dy­to­jams, 11 slau­gy­to­jų ir ki­tam per­so­na­lui. Praė­ju­siais me­tais tu­rė­jo ir ke­lio­li­ka tūks­tan­čių eu­rų pel­no. Pi­ni­gus tau­po juo­dai die­nai, kai dar la­biau su­ma­žė­jus pa­cien­tų Li­go­nių ka­sų fi­na­na­sa­vi­mo ga­li neuž­tek­ti nė at­ly­gi­ni­mams.

Rū­pes­tį ke­lia kiau­ras pa­sta­to, ku­ria­me įsi­kū­ręs cent­ras, sto­gas. Po vie­nu sto­gu įsi­kū­ru­sios trys įstai­gos. Ši­lu­mą tie­kian­čios bend­ro­vės „Li­tes­ko“ Kel­mės fi­lia­las ir bend­ro­vė Kel­mės ši­lu­mos tink­lai. Kas tu­rė­tų pa­si­rū­pin­ti sto­gu?

Ta­ry­bos na­rys Ri­man­tas Mo­tu­zas di­rek­to­rės pa­klau­sė, kiek lė­šų Bend­ro­sios pra­kti­kos gy­dy­to­jų cent­ras tu­ri sa­vo są­skai­to­je. Di­rek­to­rė at­sa­kė, jog yra su­tau­pę apie 150 tūks­tan­čių juo­dai die­nai. „Ko­dėl ne­ga­lit pa­nau­do­ti sa­vo pel­no, o pra­šo­te lė­šų iš Sa­vi­val­dy­bės?“ – klau­sė R. Mo­tu­zas.

Klau­si­mo apie są­skai­to­je esan­čius pi­ni­gus su­lau­kė ir Šau­kė­nų am­bu­la­to­ri­jos di­rek­to­rė Da­lia Le­liu­kie­nė, ku­ri stei­gė­jui ra­jo­no Ta­ry­bai taip pat pa­si­guo­dė kiau­ru am­bu­la­to­ri­jos pa­sta­to sto­gu. Tu­rė­jo pri­si­pa­žin­ti, jog są­skai­to­je dar yra 39 tūks­tan­čiai eu­rų, nors pel­nas kas­met ma­žė­ja, pa­vyz­džiui, per­nai sie­kė tik 890 eu­rų.

„Ga­li atei­ti toks lai­kas, kai neuž­teks net at­ly­gi­ni­mams, ypač, jei­gu su­ges­tų ku­ri nors apa­ra­tū­ra“, – svars­tė am­bu­la­to­ri­jos va­do­vė. Ta­čiau Ta­ry­bos na­riai tvir­ti­no, jog už 39 tūks­tan­čius pa­keis­ti am­bu­la­to­ri­jos sto­gą išei­tų.

Bi­jo, kad į po­lik­li­ni­ką neuž­suk­tų tu­ris­tai

Ty­tu­vė­nų li­go­ni­nės ir kon­sul­ta­ci­nės po­lik­li­ni­kos di­rek­to­rius Jo­nas Dau­jo­tis džiau­gė­si, jog Ty­tu­vė­nų kon­sul­ta­ci­nė­je po­lik­li­ni­ko­je nė­ra ei­lių – pa­cien­tai prii­ma­mi tą pa­čią die­ną. Dir­ba 4 šei­mos gy­dy­to­jai, odon­to­lo­gas, aku­še­ris-gi­ne­ko­lo­gas, 13 slau­gy­to­jų.

Ta­čiau pa­cien­tų per pa­sta­ruo­sius ke­le­rius me­tus su­ma­žė­jo 1 700. Ma­žiau lė­šų gau­na iš Li­go­nių ka­sų. Me­di­kai tu­ri ten­kin­tis ma­žes­niais at­ly­gi­ni­mais.

„Tu­ri­me ta­ry­bi­nių lai­kų re­lik­tą – li­go­ni­nę su 25 lo­vo­mis. Sens­tan­čia­me Ty­tu­vė­nų kraš­te ji la­bai rei­ka­lin­ga, – sakė J. Dau­jo­tis. – Ta­čiau Li­go­nių ka­sos fi­nan­suo­ja tik po 15–16 lo­vų. Slau­gy­to­jų at­ly­gi­ni­mai – vie­ni ma­žiau­sių ap­skri­ty­je.“

Pa­sak di­rek­to­riaus, fi­nan­si­ne pra­sme šiek tiek gelbs­ti Ty­tu­vė­nų li­go­ni­nė­je įkur­tas Kri­zių cent­ras. Ta­čiau su­si­kau­pė jau la­bai daug pro­ble­mų. Nuo 1980 me­tų li­go­ni­nė­je ne­da­ry­tas re­mon­tas Nė­ra vė­di­ni­mo sis­te­mos. Pri­mi­ty­vūs hi­gie­nos taš­kai.

Po­lik­li­ni­ka iš­si­dės­čiu­si dvie­juo­se pa­sta­tuo­se. Į pa­sta­tą, įsi­kū­ru­sį Mai­ro­nio gat­vė­je, bai­su, kad neu­žei­tų į Ty­tu­vė­nus at­va­žia­vę už­sie­nio tu­ris­tai. Pas­ta­tas 18 am­žiaus. Lan­gai iš­pu­vę. „Sar­ma­ta, – vie­nu žo­džiu api­bend­ri­no J. Dau­jo­tis. – Bet kai to­kiuo­se pra­stuo­se pa­sta­tuo­se įsi­kū­ręs Kul­tū­ros cent­ras ir bib­lio­te­ka, sar­ma­ta bū­tų ir de­juo­ti.“

Dar vie­nas ak­muo po kak­lu – me­di­ci­nos punk­tai. Jų dar­buo­to­jos jau pen­si­nio am­žiaus. Jau­nos nei­na į kai­mus dirb­ti. Be to, pa­gal rei­ka­la­vi­mus, vie­na slau­gy­to­ja tu­rė­tų ap­tar­nau­ti po 800 žmo­nių. De­ja, gy­ven­to­jų ap­tar­nau­ja­mo­se vie­to­vė­se be­li­kę po 300. Rei­kė­tų mo­kė­ti tik už pu­sę eta­to. Bet už tiek slau­gy­to­jos ne­su­tin­ka dirb­ti.

Gy­dy­to­jo po­žiū­riu, fel­če­rės įdar­bi­ni­mas pa­si­tei­si­na tik tuo at­ve­ju, jei­gu ji gy­ve­na vie­to­je. Tuo­met gy­ven­to­jai ga­li į ją kreip­tis bet ku­riuo pa­ros me­tu. Tai jau tik­ra pa­gal­ba tos vie­to­vės žmo­nėms.

Vie­nas pa­cien­tas grei­tą­ją kvie­tė 17 kar­tų per mė­ne­sį

Kel­mės pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­ro di­rek­to­rė Vai­va Kra­saus­kai­tė taip pat bė­do­jo, jog dau­giau kaip dviem tūks­tan­čiais su­ma­žė­jo pri­si­ra­šiu­sių gy­ven­to­jų, o kartu ir fi­nan­sa­vi­mas iš Li­go­nių ka­sų. Tuo tar­pu grei­to­sios pa­gal­bos iš­kvie­ti­mų pa­dau­gė­jo dviem šim­tais.

„Yra vie­nas pa­cien­tas, ku­ris grei­tą­ją pa­gal­bą kvie­čia kas ant­rą die­ną, – pa­sa­ko­jo gy­dy­to­ja. – Skun­džia­si, kad jam ne­ra­mu, silp­na. Dis­pe­če­ri­nė tar­ny­ba Šiau­liuo­se už­re­gist­ruo­ja iš­kvie­ti­mą. Tu­ri­me vyk­ti. Bet pa­cien­to sa­vi­jau­ta nė­ra blo­ga. Me­la­gin­go iš­kvie­ti­mo ne­ga­li­me už­fik­suo­ti, nes pa­cien­tas ne­su­vo­kia sa­vo veiks­mų. Tai per­tek­li­nis iš­kvie­ti­mas. De­gi­na­mas ku­ras. Gaiš­ta­mas lai­kas.“

Di­rek­to­rė ra­gi­no ūki­nin­kus svei­ka­tos drau­di­mą su­si­mo­kė­ti ne me­tų pa­bai­go­je, o pra­džio­je ar­ba mo­kė­ti bent kas ket­vir­tį. Pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai me­tų pa­bai­go­je drau­di­mo įmo­kas su­mo­kan­tis ūki­nin­kas su­ser­ga. At­va­žiuo­ja į po­lik­li­ni­ką ir paaiš­kė­ja, kad jis ne­apdraus­tas.

V. Kra­saus­kai­tė taip pat skun­dė­si pra­sto­mis, se­niai re­mon­tuo­to­mis pa­tal­po­mis, sa­kė, jog jų trūks­ta.

Jai ra­jo­no va­do­vai bu­vo gai­les­tin­ges­ni. Svars­tė, jog rei­kia su­ras­ti lė­šų ir pa­dė­ti.

Rei­kė­tų dau­giau Pet­ro­vų

Be­ne dau­giau­sia klau­si­mų iš Ta­ry­bos na­rių su­lau­kė Kel­mės li­go­ni­nės di­rek­to­rė Be­ni­na Pet­ro­šiū­tė.

Me­di­kė in­for­ma­vo apie nau­jas pa­slau­gas. Li­go­ni­nė­je yra 155 lo­vos. Ta­čiau ne to­kie silp­ni pa­cien­tai mie­liau ren­ka­si die­nos sta­cio­na­ro pa­slau­gas, kai atė­jus į li­go­ni­nę su­lei­džia­mi vais­tai, daroma la­šeli­nė, at­lie­ka­mos fi­zio­te­ra­pi­nės pro­ce­dū­ros, ir li­go­nis ga­li ei­ti na­mo. Taip pa­to­giau jam ir ma­žiau iš­lai­dų li­go­ni­nei.

Vi­du­ti­nė pa­cien­tų gu­lė­ji­mo truk­mė – 9,53 die­nos. Rea­ni­ma­ci­jos po­sky­ry­je gu­lė­ji­mo truk­mė 0,7 die­nos.

Kad li­go­ni­nė­je ne­bū­tų pa­nai­kin­tas Chi­rur­gi­jos sky­rius, per me­tus tu­ri bū­ti at­lik­ta 400 ope­ra­ci­jų. Šiuo me­tu jų at­lie­ka­ma 500. Ope­ra­ci­jų skai­čių pa­di­di­na ir ope­ruo­jan­ti LOR gy­dy­to­ja bei jau­nas trau­ma­to­lo­gas-or­to­pe­das, ku­rį jau spė­jo pa­mil­ti pa­cien­tai.

Dau­ge­lis pa­cien­tų mie­lai nau­do­ja­si die­nos chi­rur­gi­jos pa­slau­go­mis.

Kas­met hos­pi­ta­li­zuo­ja­ma vis ma­žiau žmo­nių, ta­čiau hos­pi­ta­li­za­ci­jos ro­dik­lis, pa­sak di­rek­to­rės, vis tiek dar yra per aukš­tas. To­dėl prio­ri­te­tas tei­kia­mas ki­toms mo­der­nes­nėms pa­slau­goms.

Per­nai li­go­ni­nė tu­rė­jo be­veik 105 tūks­tan­čius eu­rų pel­no. Tai džiu­gi­na, nes iš­lai­ky­ti to­kias di­de­les pa­tal­pas, pa­si­rū­pin­ti jų šva­ra, ka­dan­gi pri­si­dė­jo jun­gia­mie­ji ko­ri­do­riai, pa­mai­tin­ti li­go­nius, pirk­ti vais­tus, iš­lai­ky­ti trans­por­tą kai­nuo­ja la­bai daug lė­šų. To­dėl la­bai sun­ku su­tau­py­ti.

Di­rek­to­rė pa­si­džiau­gė, jog per ke­le­rius pa­sta­ruo­sius me­tus į Kel­mę dirb­ti at­va­žia­vo 22 jau­ni gy­dy­to­jai. Jei­gu ne­si­ren­ka gy­dy­to­jo, pa­cien­tas pas siau­ros sri­ties spe­cia­lis­tą ga­li pa­tek­ti pa­ly­gin­ti grei­tai.

Ta­ry­bos na­riai klau­sė, ko­dėl to­kios il­gos ei­lės pas kar­dio­lo­gą Al­gi­man­tą Pet­ro­vą. „Dak­ta­ras – vie­nas. Aš jo vi­siems ne­pa­da­lin­siu, – at­sa­kė di­rek­to­rė. – Jo dar­bo krū­vis ir taip 228 pro­cen­tai.“

Ta­ry­bos na­rys V. Met­ri­kis klau­sė, kaip li­go­ni­nei se­ka­si vie­šie­ji pir­ki­mai, mat gir­dė­jo, jog vis ne­nu­per­ka­mos krau­jo ty­ri­mų pa­slau­gos. Gal ke­lia­mi per di­de­li rei­ka­la­vi­mai?

Di­rek­to­rė at­sa­kė, jog rei­ka­la­vi­mai ir tu­ri bū­ti di­de­li. Dau­ge­lis la­bo­ra­to­ri­jų ne­no­ri dirb­ti 24 va­lan­das per pa­rą ir 7 die­nas per sa­vai­tę. Siū­lo ty­ri­mus at­lik­ti grei­čiau­siai per dvi va­lan­das. „Tas mums ne­tin­ka, – sa­kė B. Pet­ro­šiū­tė. – Li­go­ni­nė ne­ga­li nė mi­nu­tės dirb­ti be la­bo­ra­to­ri­jos. Sten­gia­mės dėl li­go­nių ge­ro­vės, bet esa­me ap­skųs­ti dėl per griež­tų rei­ka­la­vi­mų.“

Bu­vo ap­klaus­ti li­go­ni­nės pa­cien­tai. 98 pro­cen­tai li­ko pa­ten­kin­ti gy­dy­mu.

Au­to­rės nuo­tr.

SIŪ­LY­MAS: Kel­mės pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­ro di­rek­to­rė Vai­va Kra­saus­kai­tė siū­lė Ta­ry­bos na­riams svei­kai gy­ven­ti, ma­žiau sirg­ti, ro­dy­ti pa­vyz­dį kel­miš­kiams, kad ir jie ma­žiau sirg­tų, to­dėl ma­žiau lė­šų rei­kė­tų gy­dy­mui.

PA­GY­RI­MAS: Šau­kė­nų am­bu­la­to­ri­jos di­rek­to­rė Da­lia Le­liu­kie­nė su­lau­kė Ta­ry­bos na­rės Zi­tos Lo­se­vos pa­gy­ri­mo: „Šau­kė­nų am­bu­la­to­ri­ja – vie­na iš ge­riau­sių ap­skri­ty­je.“ Ta­čiau am­bu­la­to­ri­jos sto­gą ste­igė­jai vis­ tiek pa­ta­rė re­mon­tuo­ti iš sa­vo lė­šų.

SU­SI­RŪ­PI­NI­MAS: Ty­tu­vė­nų li­go­ni­nės ir kon­su­lat­ci­nės po­lik­li­ni­kos va­do­vas Jo­nas Dau­jo­tis iš­reiš­kė su­si­rū­pi­ni­mą Ty­tu­vė­nų li­go­ni­nės atei­ti­mi. Li­gonių ka­sos fi­nan­suo­ja tik da­lį lo­vų.