
Naujausios
Mažoji kultūros sostinė pagarsės ir Briuselyje
Ateinančiais metais mažąja kultūros sostine tapsiantis Kražių miestelis parengė bendrą M.K. Sarbievijaus kultūros centro, seniūnijos, Žygimanto Liauksmino gimnazijos, parapijos ir kitų Kražiuose esančių įstaigų programą, kurią pristatys rajono Tarybai.
Kražiai išrinkti ir kaip viena iš turizmui patraukliausių Lietuvos vietovių. Kartu su Pakruojo dvaru ir 33 kitomis Lietuvos vietovėmis miestelis bus pristatytas Briuselyje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Mažosios kultūros sostinės programa
Neseniai bendrą Kražių – mažosios kultūros sostinės programą parengti baigusi M. K. Sarbievijaus kultūros centro direktorė Lina Mikalajūnaitė sako, jog ateinančiais metais Kražių laukia nemenkas iššūkis.
Malonu, kad miestelis iškovojo teisę vadintis mažąja kultūros sostine, tačiau teks gerokai paplušėti norint pateisinti šį vardą.
Programa sudaryta atsižvelgiant į miestelio tradicijas ir turimas lėšas. „Vieniems renginiams numatėme projektines, kitiems savivaldybės, tretiems rėmėjų lėšas, – pasakoja L. Mikalajūnaitė. – Ateinančiais metais sutampa net kelių įsimintinų datų jubiliejai: Kražių miesteliui 765 metai, nuo Kražių skerdynių bus praėję 120 metų. Kitąmet ateina eilė ir kas penkeri metai rengiamam Kraštiečių sambūriui. Šis sambūris, vyksiantis Šv. Roko atlaidų išvakarėse ir numatytas kaip pagrindinis Mažosios kultūros sostinės renginių akcentas.“
Darbų programa šiuo metu gryninama. Ji bus pristatyta rajono Tarybos posėdyje, o po to paviešinta, išleista atskiru bukletėliu.
Mažosios kultūros sostinės renkamos norint sudaryti sąlygas gyventojų meninei saviraiškai ir kūrybingumui skatinti, išryškinti etnografinių regionų savitumą, puoselėti tradicijas, skatinti gyventojus dalyvauti meno mėgėjų kolektyvuose, gerinti sociokultūrinę aplinką regionuose.
Šių metų Mažojoje kultūros sostinėje Naisiuose prisistatę kražiškiai įvertinti už originalų žemaičių kulinarinį paveldą, krašto šeimininkių gebėjimus išsukti gardų žemaitišką kastinį, kepti naminę duoną, suspausti gardų sūrį ir padaryti limonadą iš pušų pumpurų.
Įdomiai pristatytas Kražių kraštas, jo lankytinos vietos, vykdomos kultūrinės veiklos.
Kražių stendą puošė medžio drožėjo Antano Terleckio Užgavėnių kaukės, vaikus viliojo rankdarbių dirbtuvėlės.
Iš mobilioje Naisių scenoje pasirodžiusių būsimųjų Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių meno kolektyvų originalumu, tarmiškais pasakojimais, šokiais ir dainomis taip pat išsiskyrė Kražių kraštas.
Turizmo traukos vietovė
Kražių miestelis šiemet pateko tarp 33 turizmui patraukliausių Lietuvos vietovių. Tokias vietoves kasmet renka tarptautinė asociacija EDEN. Šiemet renkant turizmui patrauklias vietoves atsižvelgta į kultūros paveldą. Vilniaus universiteto ekspertai, Ūkio ministerijos ir Turizmo departamento atstovai tarp 33 konkursui pristatytų Turizmui patrauklių vietovių pastebėjo ir Kražius – kaip vieną iš seniausiųjų Kelmės rajono gyvenviečių. Čia Vytauto Didžiojo nurodymu buvo pastatyta viena iš seniausių Žemaitijos bažnyčių, veikė kolegija, kurioje dėstė ir mokėsi daug garsių Lietuvos žmonių.
Miestelį Europoje išgarsino ir Kražių skerdynės – didvyriškas kražiškių pasiaukojimas ginti savo šventovę nuo kazokų.
Šiandien atstatytoje Kražių kolegijoje įsikūrusiame M.K. Sarbievijaus kultūros centre verda aktyvus kultūrinis gyvenimas.
Vyksta Kražių festivalis, vaikų ir jaunimo teatro stovykla „Collegium“, kurioje pastatoma antikos laikų pjesė. Rengiami Baroko operos kursai. Kasmet vyksta Šv. Roko atlaidai, kas penkeri metai – kraštiečių sambūriai.
Kolegijos viešbutėlyje įsikuria užsienio menininkai, kurie, panaudodami miestelio istorinę ir kūrybinę aurą bei ramybę, sukuria įdomių kūrinių, bendrauja su vietos žmonėmis.
Drauge su kitomis turizmui patraukliomis vietovėmis Kražių miestelis ateinančių metų kovo mėnesį bus pristatytas iškilmingoje ceremonijoje Briuselyje.
Savo miesteliui – darbuotis parklupus
Paklaustas, ką apie savo miestelį ir jo išgarsėjimą mano Kražių senbūvis, šviesuolis, pedagogas, šiuo metu Saugios kaimynystės grupei vadovaujantis Stanislovas Bružas sakė, jog tai įpareigoja kiekvieną kražiškį ką nors gero nuveikti savo miestelio labui: „Kas gali tegu įkelia paukščiui inkilą, kas myli augalus, tegu pasodina gėlę, kas nori gero žmonėms, tegu aplanko vienišą senutę, paremia nelaimėlį ar varguolį.“
Pusšimtį metų Kražiuose gyvenantis ponas Stanislovas, 2001 metais įkūręs Kražių miestelio bendruomenę, prisiminė, kaip miestelio žmonės tvarkė viešąsias erdves, kiek entuziazmo rodė.
Kražiškiai suaukojo lėšų Karaliaus Mindaugo skulptūrai, kuri pastatyta centrinėje miestelio aikštėje. O pačią aikštę tvarkė parklupę ant kelių. Dailesnius akmenukus jai išgrįsti pats bendruomenės vadas savo automobiliu vežė iš Palangos.
„Savo kraštą garsinti galime kiekvienas, – tvirtina S. Bružas. – Nebūtinai garsiu rėkimu ir ryškiai matomais darbais. Ir nedidelis darbelis yra didelis įnašas į gimtojo krašto gerovę, jo garsinimą. Jeigu dirbi sunkiai, ant kelių parklupęs, ateina rezultatas. Iš nedidelių darbelių iškyla aukštas, gerai matomas gerų darbų kalnas.“
Autorės nuotr.
Atstatyta Kražių kolegija ir jai suteiktas Kražiuose dirbusio ir kūrusio M. K. Sarbievijaus vardas kultūros darbuotojus įpareigoja išskirtinai atidžiai puoselėti tradicijas ir atliepti kolegijos klestėjimo laikų dvasiai.
M.K. Sarbievijaus kultūros centro direktorė Lina Mikalajūnaitė džiaugiasi, jog Kražius, apsistodami kūrybinėje rezidencijoje pažįsta vis daugiau pasaulio menininkų.
Penkiasdešimt metų Kražiuose gyvenantis buvęs mokyklos direktorius, vėliau bendruomenei vadovavęs Stanislovas Bružas sako, jog miestelį garsinanti istorija ir dabartis yra ne kas kita, o praėjusių amžių ir šių dienų žmonių geri darbai.
Kražiams tapti mažąja kultūros sostine ir išgarsėti kaip patraukliausia turizmui vieta padeda tradiciniais tapę unikalūs renginiai, atliepiantys istorinei praeičiai.