
Naujausios
Maži stebuklai iš popieriaus
Kelmės rajone, Kolainiuose, gyvenanti Zita Andrijauskienė tris kartus keitė profesiją. Šiaulių politechnikume įgijo pramonės buhalterės specialybę. Vėliau Klaipėdos universitete studijavo ikimokyklinį ugdymą. Uždarius darželį, kuriam vadovavo, teko dar kartą mokytis naujos profesijos. Krimto gamtos ir geografijos mokslus Šiaulių universitete.
Tačiau uždaryta ir Kolainių mokykla. Mokytoja nenusimena. Padeda ūkininkauti vyrui. O laisvalaikiu kuria įspūdingus rankdarbius.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Dovanos iš širdies
Ant stalo storas aplankas su Zitos Andrijauskienės darbais. Įspūdingi ir sudėtingi smulkių detalių karpiniai. Sinigrafiniu siuvinėjimu papuošti atvirukai.
Mokytojos darbai – ne tik slepiami aplankuose. Užvenčio bibliotekoje buvo surengta jos kūrybos paroda.
Ji pasakoja anksčiau siuvinėdavusi paveikslus ir ant medžiagos. Kryželiu. Tačiau nuo smulkių detalių labai pavargsta akys. Todėl dabar mieliau dirba su popieriumi. „Labai mėgstu popierių, – aiškina ponia Zita. – Dažnai sėdu prie rašomojo stalo, prie kurio ruošdavausi pamokoms, ir kuriu. Malonu savo kūrybos atvirukų per šventes padovanoti artimiesiems.“
Kūryba pareikalauja nemažai laiko ir kruopštumo. Tačiau, mokytojos nuomone, to gali išmokti daugelis moterų.
Karpinių simbolika
Karpinukui ji pirmiausia sugalvoja raštą ar piešinio idėją. Dažniausia tai koks nors simbolis, turintis nešti mintį, linkėjimą, prasmę. Stilizuoti medžiai, gėlės, gyvūnai, moters figūra karpinyje sukuria ypatingą nuotaiką, siunčia ne kasdienę materialiąją žinią, o filosofinę mintį.
Taigi, sugalvojus, ką norėsi pasakyti, reikia nupiešti tai popieriaus lape. Po to sulenkti popieriaus lapą pusiau, žinoma, jeigu piešinys bus simetriškas, paimti mažas žirklutes ir karpyti.
Kai kurie karpinių meistrai detales pjausto specialiais peiliukais. Z. Andrijauskienė labiau mėgsta manikiūrines žirklutes. Mat peiliukai greitai atšimpa.
Beje, darbeliams ant stalo reikėtų pasidėti specialią lentutę, kad nesusigadintų stalas.
Kai karpinukas baigtas, jį reikia atsargiai priklijuoti prie tamsaus popieriaus lapo. Kad nesuplyštų, reikia atsargiai tepti klijais nuo apačios, kur detalės paprastai būna stambesnės ir ne taip greitai plyšta, į viršų.
Karpinukus galima įrėminti arba dovanoti kaip atviruką. Nuo idėjos iki paveikslo ar atviruko gali praeiti diena, o kartais ir kelios.
Sudėtingos technologijos
Z. Andrijauskienė pamilo ir pastaruoju metu madingą sinigrafinį siuvinėjimą. Jam reikia palyginti nedaug medžiagų: popieriaus, plonos adatos, spalvotų siuvimo siūlų ir lipnios juostelės.
Kaip ir karpiniui, siuvinėjimui pirmiausia reikia nusipiešti objektą, kurį vėliau „nutapysi“ paprasčiausiais siuvimo siūlais.
Sunkiausias dalykas – skylutės. Plona adatėle reikia išbadyti piešinio kontūrus. Tik po to į tas skylutes verti siūlus.
„Nuo akučių badymo kartais būna kruvini pirštai, – sinigrafinio siuvinėjimo technologijomis dalijasi auksarankė. – Paveikslėliui ar atvirukui imamas storesnis popierius, beveik kartonas. Jį pradurti sunku. Pats siuvinėjimas jau lengvesnis už parengiamąjį darbą. Kartais išsiuvinėti užtenka ir poros valandų.“
Kitoje siuvinėto kartono pusėje esantys siūlai paslepiami ir sutvirtinami užklijuojant lipnią juostelę. Po to siuvinėtas lakštas klijuojamas ant kito popieriaus lapo ir blogoji pusė iš viso paslepiama.
Ponios Zitos siuvinėti atvirukai atrodo įspūdingai. Iš jų pulsuoja trapumas, tikroviškos spalvos.
Idėjų savo rankdarbiams mokytoja semiasi iš knygų. Jų randa ir internete. Sugalvoja pati.
Kokių rankdarbių imtis padiktuoja ir metų laikas. Pavyzdžiui, prieš Velykas ji kvylingo būdu – spalvoto popieriaus skrituliukais – puošia margučius.
Atvirukai savo mokiniams
Pačios kurtais atvirukais Z. Andrijauskienė per susitikimus apdovanoja ir buvusius savo mokinius. Jie ilgisi savo mokyklos, rengia susitikimus. Tokiems susitikimams mokytoja ruošiasi iš anksto. Ilgus vakarus sėdi prie stalo, kad kiekvienam mokiniui skirtame atviruke įdėtų dalelę savo širdies, kad kūrinys atitiktų mokinio charakterį.
„Man labai patiko dirbti mokykloje. Mylėjau savo mokinius. Ir jie mylėjo mane. Buvo šokas, kai prieš kelerius metus rugsėjo penktąją pasakė, jog mokyklos nebebus, nors tuo metu čia mokėsi dar 65 vaikai. Nieko nepadarysi. Kovą dėl mokinių laimi didesnės mokyklos“, – pasakoja ponia Zita.
Dėl galimybės dirbti mokykloje ji kelis kartus keitė profesiją, baigė tris aukštąsias mokyklas.
Pirmiausia Šiauliuose įgijo pramonės buhalterės specialybę. Bet kai atsikėlė gyventi į Kolainius, teko vadovauti vaikų darželiui. Studijavo ikimokyklinį ugdymą Klaipėdos universitete.
Pradėjus irti ūkiams, darželį uždarė. Teko pereiti dirbti į mokyklą. Vėl studijavo Šiaulių universitete. Tačiau ir mokytoja dirbant likimas nelėmė sulaukti pensinio amžiaus.
Autorės nuotr.
Zita Andrijauskienė karpinių ir sinigrafinio siuvinėjimo paslaptimis dalijasi su kitomis Kolainių gyventojomis Kolainių daugiafunkciame centre, surengdama čia edukacinius užsiėmimus.
Kiekvienas karpinys su sava mintimi ir sava simbolika.
Siuvinėti atvirukai spinduliuoja ir trapumą, ir gyvybingumą.