
Naujausios
Mažėjanti Venta negriauna namų
Vienas iš trijų Akmenės rajono miestų Venta anksčiau yra turėjęs didžiausio Lietuvos kaimo titulą ir per 3,2 tūkstančio gyventojų. Iki 1978-ųjų, kol tapo miesto tipo gyvenviete.
Bemaž 3,5 tūkstančio žmonių suskaičiuota 1995-aisiais, kai Venta gavo miesto statusą.
Dabar Ventos gyventojų sumažėjo iki 2,3 tūkstančio.
Prieš kurį laiką kas trečias darbingas ventiškis buvo bedarbis, dabar – kas dešimtas?
Venta tuštėja, bet nedarbas traukiasi ir mieste nenugriautas nė vienas daugiabutis.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Užaugino plėtojama pramonė
Smetoninėje Lietuvoje dabartinio Ventos miesto teritorijoje buvo nedidukai Bausko, Purvių kaimai, turintys požeminių turtų – kalkių.
1935 metais jų klodus ėmė eksploatuoti įkurta kalkių degykla – tuomet čia buvo degama daugiau nei trečdalis visos Lietuvos kalkių.
Po Antrojo pasaulinio karo vietovė toliau pramonėja. Išaugo gigantiškas Ventos statybinių medžiagų kombinatas. Svarbiausia produkcija tapo silikatinės plytos, vėliau – polimerinės medžiagos statyboms.
Įmonėje klestėjimo laikais dirbo 1,6 tūkstančio žmonių. Jiems buvo statomi daugiabučiai namai, mokykla, kultūros namai, paštas, parduotuvės. Sukurta infrastruktūra atitiko miesto sąlygas.
Paradoksalu, kad Venta miestu tapo tada, kai prasidėjo nuosmukis: bankrutavo Statybinių medžiagų kombinatas; buvo išmontuojami įrengimai, griaunami cechai.
Revoliucija
Kodėl taip atsitiko?
„Norėjo valstybė, ji sugriovė fabriką“, – nevynioja žodžių į vatą vienas iš Ventos senbuvių 87-erių Aloyzas Balčiūnas.
Buvęs inžinerius rūpinosi kombinato modernizavimu. Sovietų Sąjungos laikais dalis produkcijos tiekta į atšiaurių Tolimųjų Rytų statybas, ventiškis derinti tiekimo reikalų dažnai keliaudavo po šalį.
Lietuvai atkūrus nepriklausomybę valstybei nereikėjo paklausą turėjusių polimerinių medžiagų. Nebereikėjo nė silikatinių plytų.
Ventos gyventojai pasijuto lyg ties praraja. Dauguma darbingų miesto gyventojų liko be darbo.
Bedarbių būrys didėjo, kai Ventoje nebeliko Miškų ūkio, Žemūktechnikos, Duonos kepyklos. Ventoje įsikūrusioje Akmenės geležinkelio stotyje sumažėjo krovinių – ir ten darbuotojų sumažėję keliskart.
„Kiekvienas turėjo psichologiškai persiorientuoti po savotiškos revoliucijos mieste, – apie tuos laikus sakė Ventos seniūnė Genovaitė Mačiuvienė. – Gyventojams atrodė nieko netrūksta – turėjo darbą ir uždarbį, buities patogumų, pavyzdžiui, sugedo kanalizacija – ir yra kas suremontuoja“.
Ventiškiai atakavo seniūniją: padėkit išgyventi. Ypač sunku buvo mažus vaikus auginančioms šeimoms. Seniūnė prisimena, kad žmonės sekė, jog į viešuosius darbus nebūtų priimami ilgiau negu du mėnesius. Eilė prie viešųjų darbų.
„Šviesą tunelio gale nedaug kas matė, išskyrus viltį: o gal kaip nors“, – sakė seniūnė.
Atsispyrimas nuo bedugnės
Pradėta kilti, kai Ventoje, Statybinių medžiagų kombinato teritorijoje, padalinį įkūrė Šiaulių UAB „Bigso“. Tai Švedijos kompanijos antrinė įmonė, gaminanti dėžutes iš popieriaus ir kartono.
Maždaug per dešimtmetį suklestėjusi „Bigso“ pastatyta Ventos gamykla darbo vietų skaičiumi – apie 360 – tapo antrąja rajone po AB „Akmenės cementas“.
Ventos seniūnijoje bedarbių skaičius ėmė mažėti. Dabar vos viršija 10 procentų. Ne stebuklas, bet progresas akivaizdus.
Į Ventą ėmė grįžti žmonės – iš Mažeikių, iš kitur.
Veikia ir kitų įmonių. UAB „Gaventa“ – sraigių konservavimo įmonė – sezono metu įdarbina per pusšimtį žmonių.
Apie septyniasdešimt darbuotojų skaičiuoja norvegų kapitalo įmonė, realizuojanti medienos gaminius.
Kelios dešimtys ventiškių dirba Andriaus Mikelskio individualioje įmonėje, gaminančioje papuošalus ir kitokią produkciją iš žvėrių ragų.
Stabiliai veikia kelios smulkios pramonės įmonės.
Bene stabiliausią darbo vietų skaičių dešimtmečiais išlaiko biudžetinė įstaiga Ventos socialinės globos namai. Iš per pusantro šimto darbuotojų – dauguma moterys.
„Žmonės norėtų daugiau uždirbti, nes dėl euro įvedimo kainos šoktelėjo labiau, negu atlyginimas, – sakė G. Mačiuvienė. – Guodžiamės, kad mažai beliko įmonių, kurios moka ne minimumą, o bent šiek tiek daugiau“.
Solidžiau uždirba kvalifikuoti specialistai. Daug jų darbdaviai prisikviečia dirbti iš didesnių Lietuvos miestų.
Daugiaaukščių negriovė
„Ventoje buvo sunku, tačiau čia nenugriovė nė vieno mūrinio ar blokinio daugiabučio namo – kaip, pavyzdžiui, vyko Naujojoje Akmenėje“, – pabrėžia Ventos bibliotekoje dirbanti Daiva Balčiūnaitė.
Tiesa, nugriauta pora bešeimininkių medinių daugiabučių, bet tai – ne praradimas.
Daiva džiaugiasi, kad Ventoje daugiabučiai atgyja. Kuriasi nauji gyventojai. Ventoje butai brangesni, negu Naujoje Akmenėje.
Seniūnė G. Mačiuvienė sako, kad galėjo būti nugriautas daugiabutis namas Statybininkų gatvėje, tačiau apleistų butų savininkai pasišovė išgelbėti pastatą.
Pilietiškumo pamoką valdžiai pademonstravo ir vietos bendruomenė, sutrukdžiusi verslui perimti viešąją pirtį. Dabar ji baigiama rekonstruoti, netrukus vėl ims veikti.
Šviesoforas – vienintelis rajone
Venta pagražėjo, kai prieš nepilną dešimtmetį centre iškilo bažnyčia.
Šalia įrengtas šviesoforas – vienintelis rajone.
Sutvarkyta pagrindinė miesto gatvė – kelias, bėgantis į Mažeikius. Platūs šaligatviai, dviratininkų takai, apšvietimo lempos, apsaugos tvorelės.
Šalia – Žerkščių pušynas, tapęs poilsio vieta.
Pergalė miestui – Ventos regioninio parko lankytojų centro įsikūrimas. Šios įstaigos administracija sugebėjo persikelti iš Mažeikių rajono.
Rekonstruota šalia tilto per Ventą pakrantėje dešimtmečiais naudota vasaros estrada.
Strateginė vieta
„Venta strategiškai yra labai geroje vietoje“, – įsitikinęs A. Balčiūnas.
Šalia geležinkelio ir respublikinės reikšmės kelio. Patogu žaliavų ar produkcijos transportavimui ar keliauti. Per parą pravažiuoja po keturis autobusus maršrutais Mažeikiai – Vilnius ir Mažeikiai – Kaunas. Į sostinę gali nukakti ir traukiniu, su persėdimu Šiauliuose. Kai ir upė šalimais prateka – dar daugiau šviesos.
„Bereikia, kad kažkas mąstytų ir investuotų kapitalą gamybai plėtoti“, – sakė A. Balčiūnas.
Dar anksčiau, sakė, taip pat valstybė sugriovė jo Žardelių kaimą. Visus septyniolika viensėdžių nušlavė melioratorių buldozeriais.
A. Balčiūnas su bendraminčiais ruošiasi buvusio kaimo pakraštyje pastatyti atminimo lentą su žmonių pavardėmis ir išnykusių sodybų kontūrais.
Autoriaus nuotr.
Ventą kerta respublikinės reikšmės kelias Kuršėnai – Mažeikiai.
Ventos senbuvis Aloyzas Balčiūnas kasdien domisi gyvenimo permainomis.
Ventos seniūnė Genovaitė Mačiuvienė sakė neįsivaizdavusi, kad didžiausiu bedarbių miestu tapusi Venta sugebės greitai pakilti.
Bibliotekininkė Daiva Balčiūnaitė akcentuoja: Venta vėl tampa traukos vieta.
Daugiabučius tebesupa ilgaamžės obelys.
Išsaugota dalis buvusio Statybinių medžiagų kombinato.